Мінус 12 мільярдів євро

Сьогодні, 21 жовтня, уряд Іспанії планує позбавити Каталонію статусу автономного регіону і запровадити в ній пряме управління

фото: Reuters
Конфлікт між іспанським урядом і прихильниками незалежності Каталонії досяг точки кипіння. О 10-ій ранку за місцевим часом 19 жовтня закінчився термін ультиматуму, який уряд Іспанії скерував каталонській владі, вимагаючи дати роз’яснення з приводу проголошення незалежності Каталонії.
І оскільки відповідь з Барселони так і не прийшла, прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой заявив, що регіон позбудеться статусу автономії і перейде під пряме управління з Мад­рида, повідомляє видання El Pais. Згідно з 155-ою статтею іспанської конституції 1978 року, якщо автономне співтовариство не виконує зобов’язання, передбачені конституцією чи іншими законами або його дії зав­дають серйозної шкоди загальнодержавним інтере­сам Іспанії, уряд має право “вжити усіх необхідних заходів для виконання автономним співтовариством конституційних зобов’язань в примусовому порядку”.
Незрозумілою є позиція глави Каталонії Карлеса Пучдемона: то він заявляє, що референедум про проголошення незалежності Каталонії є чинним і законним, то каже, що насправді питання про відокремлення від Іспанії “тимчасово заморожене”. Пучдемон зажадав від іспанського уряду вступити у діалог з каталонською владою. У іншому випадку, заявив він, питання про незалежність знову буде винесене на голосування каталонського парламенту.
Не варто забувати, що практично всі країни Європейського Союзу категорично проти проголошення Каталонією незалежності. Думка ЄС одностайна: це внутрішня справа Королівства Іспанія, і рішення треба шукати “виключно в рамках правової бази та конституції Іспанії”.
Тим часом експерти наголошують на ймовірних економічних проблемах у разі затягування кризи. Каталонія є однією з найбагатших провінцій Іспанії і через податковий механізм субсидіює відстаючі регіони країни. Щороку регіон поповнює державну скарбницю королівства на близько 62 млрд євро. На частку Каталонії припадає майже 20% валового внутрішнього продукту країни і 25% іспанського експорту.
Незалежний орган податкової відповідальності Іспанії (Airef), що наглядає за стабільністю бюджету і економічного зростання країни, видав попередження: якщо політична напруженість у Каталонії продов­житься наступного року, економіка Іспанії втратить від чотирьох до більш ніж 12 млрд євро. Скорочення ВВП Іспанії може становити від декількох десятих відсотків до 2,3%, що вважається суттєвим падінням.
Невизначеність в неспокійному регіоні уже призвела до зниження курсу євро і падіння іспанського фондового ринку. Так, 16 жовтня після того, як заяви лідера Каталонії Карлеса Пучдемона так і не прояснили питання майбутнього регіону, курс євро щодо долара одразу знизився на 0,15%.
Водночас історія із незалежністю дорого обходиться й самій Каталонії. Іспанські засоби масової інформації повідомили про намір піти з Каталонії щонайменше 540 компаній. Зокрема, найбільші іспанські банки – третій за величиною CaixaBank і найпотужніша фінансова установа Іспанії Banco Sabadell – синхронно прий­няли рішення змінити місце своєї дислокації на Валенсію та Аліканте відповідно. Видання El pais опублікувало розрахунки аналітиків, згідно з якими, через масову передислокацію штаб-квартир компаній Каталонія вже наступного року може втратити не менш ніж два млрд євро податкових надходжень.
Експерти солідарні в тому, що незалежність Каталонії – це істотний ризик для бізнесу, який уже звик працювати на базі іспанського законодавства і не готовий працювати в регіоні, у якому може початися повноцінна громадянська війна. Якщо допустити те, що Каталонія стане незалежною державою, бізнес почне повертатися в неї лише через певний період після стабілізації ситуації і вирішення всіх правових питань з Європейським Союзом. Крім того, Барселоні доведеться на кілька років забути про будь-які іноземні інвестиції.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8143 / 4.38MB / SQL:{query_count}