Антрацитовий скандал: Польща купує вугілля з ОРДЛО

Доставкою займається фірма сина екс-заступника міністра вугільної промисловості України

фото: 112.ua
Цього тижня польське видання Dziennik опублікувало першу частину сенсаційного розслідування, яке свідчить, що принаймні сім фірм із Польщі закуповують вугілля в самопроголошених “ДНР” та “ЛНР”. Доставкою антрациту займається фірма Doncoaltrade, яка із 2012 року зареєстрована в місті Катовіце. Її президентом і головним акціонером є Олександр Мельничук, який певний час зув заступником “міністра” палива, енергетик і вугільної промисловості “ЛНР”.
Водночас блогер і журналіст Денис Казанський стверджує, що співвласником компанії Doncoaltrade є людина на ім’я Роман Зюков, син колишнього заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України в двох урядах (у 2006-2007 та в 2014-2015) Юрія Зюкова.
“У 2016 році вже новий міністр енергетики Ігор Насалик призначив Зюкова своїм радником. Відразу після цього з’явилася інформація про зв’язки Зюкова з бойовиками “ЛНР”, і прем’єр Гройсман наказав цю інформацію перевірити. СБУ взяла під козирок, але не знайшла жодних доказів причетності Зюкова до “ЛНР”, – Денис Казанський.
При цьому він підкреслює, що Мельничук та Зюков-молодший навіть не додумалися оформити компанію на якихось підставних осіб. “Таким чином, родина колишнього заступника міністра енергетики України разом з бойовиками “ЛНР” здійснювала поставки вкраденого в України вугілля в Польщу і заробляла на цьому гроші”, – резюмує Денис Казанський.
Журналістам Dziennik вдалося з’ясувати, в який спосіб антрацит потрапляє до Польщі. “Мельничук висилає до Росії вугілля, що видобувається на колишніх українських шахтах на контрольованій бойовиками території, а також вугілля, закуплене в людей, які видобувають його в так званих “копанках”. Представники мафії – власники копанок, продають антрацит по 22 долари за тону, в той час як його офіційна ціна на польському кордоні становить 140 доларів” – пише Dziennik. Росіяни трактують вугілля як імпорт з України, бо фірма, яка займається його вивозом, формально зареєстрована в Києві. Україна ж визнає це за контрабанду, оскільки не має контролю ні над кордоном, ні над експортом з Луганська.
Схему потрапляння вугілля з ОРДЛО до країни-члена Євросоюзу виданню підтвердив голова Східної правозахисної групи Павло Лисянський, який колись був заступником директора двох шахт у Луганській області. За його словами, на кожній тонні вугілля, проданій Мельничуком у Польщу, так званий “президент ЛНР” Плотницький заробляє щонайменше 500 гривень.
Міністр енергетики Польщі Кшиштоф Тхужевський підтвердив ввезення до його країни антрациту з окупованих частин Донбасу, повідомляє Biznes Alert. “Було ввезено 11 тисяч тонн вугілля, або ж стільки, скільки за добу споживає один енергетичний блок” – сказав міністр.
Водночас, як стверджує Liga.net, реальні обсяги поставок нелегального вугілля з ОРДЛО в Польщу майже в 10 разів більші. “Від початку поточного року до цієї країни було поставлено з Росії близько 94 000 тонн донбаського антрациту, свідчать дані державної компанії РЖД (“Российские железные дороги”) і Федеральної митної служби РФ. Це лише ті обсяги, які вдалося відстежити за залізничними накладними та митними деклараціями”, – пише видання. В матеріалі наголошується, що Польща – один з найбільших покупців палива, вивезеного з окупованих територій. У 2015 році в цю країну було поставлено близько 32 тис. тонн антрациту з Донбасу, в 2016-му – 34 тис. тонн. При цьому, за даними видання, левова частка вугілля поставляється російськими компаніями через залізничну станцію Брест (Білорусь – Польща). Незначні обсяги експортуються на адресу польських контрагентів через морські порти в Ростовській області.
На основі наявних даних, виданню вдалося визначити щонайменше 10 російських постачальників нелегального вугілля до Польщі. “Всі компанії створені відносно недавно і нічим, крім торгівлі з бойовиками на Донбасі та поставками на експорт, не займаються”, йдеться в повідомленні. Водночас покупцями вугілля з окупованих територій були мінімум сім фірм з Польщі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1258 / 4.37MB / SQL:{query_count}