“Бацька” проти “ДНР”

У Білорусі вперше засудили бойовика, що воював за сепаратистів

фото: livejournal.com
Вирок, щоправда, виявився, напрочуд м’який: 29-річний житель Вітебської області Олексій Єршов отримав лише два роки обмеження волі умовно. Як повідомляє портал Наша нива, чоловік був засуджений за “участь у збройному формуванні на території іноземної держави”. Довести “найманство”, що передбачає значно серйозніше покарання (від трьох до семи років ув’язнення), слідству не вдалося. Головними доказами стали фото в соціальних мережах, де Олексій Єршов позує біля танків та коло в’їзду до Донецька з вогнепальною зброєю.
Цей вирок став першим у Білорусі, хоча ще рік тому голова місцевого Комітету державної безпеки Валерій Вакульчик хвалився, що в країні порушено 138 кримінальних справ за статтею “участь у збройному формуванні на території іноземної держави”. Щоправда, не уточнив, кого серед підо­зрюваних більше: бійців українських добробатів чи бойовиків “ЛДНР”. А проте до суду дійшла лиш одна справа – Олексія Єршова.
Білоруський журналіст Ігор Ілляш, який записав кілька десятків інтерв’ю з колишніми бойовиками “ЛДНР”, свого часу розповідав Українській правді, що за час роботи над темою стало зрозуміло, що далеко не всі білоруси, які воювали на боці сепаратистів, робили це через вроджену жорстокість чи бажання вбивати. Одні щиро повірили в “розіпнутих хлопчиків” з телевізора, інші використовували війну як соціальний ліфт: був водієм фури – став “офіцером”.
Також Ігор Ілляш заявив, що в білоруських спецслужб існує чітка установка: не чіпати бойовиків “ЛДНР”. “Залишаються питання, на які ми не отримали відповіді. Недоторканність бойовиків у Білорусі – це наказ Лукашенка чи власна імпровізація КДБ? І чому був узятий саме такий курс? Через небажання викликати невдоволення Путіна чи влада Білорусі щиро симпатизує “русскому миру”?” – запитує Ігор Ілляш.
Насправді збройний конфлікт на сході України вже створив серйозні проблеми для білоруської влади. Щонайменше сотні, якщо не тисячі, громадян Білорусі воюють на Донбасі. Більшість – на боці сепаратистів, оскільки перебувають під тотальним впливом російського телебачення, яке закріпило в їхній свідомості образ “українських фашистів, що розпинають дітей”.
Проросійські мас-медіа та громадські організації активно закликають білорусів “стати на правильний бік”, повторюючи мантри про “боротьбу з фашизмом” і “захист російської мови і православної віри”. Одним із найактивніших вербувальників виступає організація “Русское национальное единство” (РНЕ), яка примудряється агітувати за боротьбу з “українськими фашистами”, сповідуючи відверто запозичену в Гітлера ідеологію. Члени РНЕ влаштовують поїздки для білоруської молоді в спеціальні “патріотичні” табори на території РФ, де хлопці проходять військову підготовку та слухають лекції про “Русь і православ’я”, вітаючи один одного характерним фашистським жестом.
Натомість у інших країнах з бойовиками “ЛДНР” не панькаються. Влітку цього року суд у Манчестері засудив громадянина Великої Британії Бенджаміна Стімсона, який воював у складі незаконних збройних формувань “ЛДНР”, до п’яти років і чотирьох місяців ув’язнення. Тоді BBC наголошувало, що британський суд уперше визнав громадянина країни винним в терористичній діяльності у зв’язку з його участю в конфлікті на Донбасі. Суд погодився з аргументами сторони обвинувачення про те, що Стімпсон мав наміри “за сприяння інших осіб здійснити акти тероризму шляхом приєднання до лав сепаратистів, які протистоять законному уряду України”.
Наприкінці червня в Чехії розпочався суд над громадянином країни (його прізвище не розголошується), який брав участь в бойових діях на сході України на боці сепаратистів. “На Донбасі воює велика кількість як чехів, так і словаків. Яка ця кількість – достеменно невідомо. Мовиться про десятки чехів і словаків. Мені відомо, що поліція займається й іншими розслідуваннями, а не тільки справою цього першого чеха, якому висунули звинувачення”, ішлося в матеріалі чеського журналіста-розслідувача Ондржея Кундри в тижневику Respekt.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.0379 / 4.37MB / SQL:{query_count}