Штурм у Скоп’є

У Македонії вирують спровоковані Росією масові заворушення

фото: Boris Grdanoski (AP)
У четвер, 27 квітня, в столиці невеличкої балканської держави Македонії місті Скоп’є націоналісти з руху “За єдину Македонію” взяли штурмом будівлю парламенту та захопили в заручники частину депутатів. Причиною протесту стало обрання спікером етнічного албанця Талата Джафері. Внаслідок штурму були побиті кілька депутатів, по всьому світу розійшлися фото закривавлених облич македонських законотворців. У приміщеннях парламенту видно кров на підлозі та розбите скло. Також до центральної лікарні були госпіталізовані понад сотня людей: понад два десятки поліцейських та частина учасників штурму.
Албанці – друга за чисельністю етнічна спільнота Македонії, вони мають абсолютну більшість на північному заході країни. Історія співіснування македонців та албанців у одній країні дуже непроста.
Найбільш драматичною сторінкою став 2001 рік, коли бойовики з Косова вирішили “визволити” своїх братів. Як пише Європейська правда, тоді владнати ситуацію македонській владі вдалося завдяки активній підтримці України, яка надала не лише штурмовики Су-25, але й (за твердженнями албанців) військових льотчиків, які безпосередньо брали участь у бойових діях. Наголосимо, офіційний Київ ніколи ці відомості не підтверджував.
Попри те, що зараз Косово й Албанія намагаються якнайтісніше інтегруватися до Європейського Союзу, а тому відкидають можливість будь-яких нових територіальних претензій до Македонії, насторожене ставлення до албанської громади в цій балканській країні нікуди не зникло. Відповідно – вимоги партій, що представляють албанську меншину, досі вважалися неприйнятними як македонською владою, так і опозицією. Саме тому варіант вирішення політичної кризи шляхом залучення до коаліції албанських партій було так болісно сприйнято в країні.
За деякими даними, фінансування численних акцій протесту проти засилля албанців та пропагування “православної ідентичності македонців” було здійснено Російською Федерацією. Нагадаємо, що Російська Федерація кілька останніх років втілює політику дестабілізації обстановки на Балканському півострові, зокрема в Сербії, щоб не допустити входження цієї балканської республіки до складу Євросоюзу. Про це в інтерв’ю німецькому виданню Welt нещодавно заявив глава комітету Європарламенту із закордонних справ Девід Макаллістер. “Росія проводить у Сербії навмисну дестабілізацію. Це дає нам привід для великого занепокоєння”, – зазначив політик. Девід Макаллістер заявив, що Москва намагається чинити сильний вплив на сербські засоби масової інформації, деяких політиків й громадянське суспільство. “Балкани – вкрай неспокійний регіон, де може статися сплеск за дуже короткий час, через деякі безвідповідальні дії можуть знову відновитися конфлікти, які давно вважалися вирішеними”, – заявив Девід Макаллістер.
Наголосимо, що більшість країн Балканського півострова не входять до складу Європейського Союзу. Виняток становлять лише Болгарія, Хорватія і Греція. Сербія подала заявку на вступ до Євросоюзу в 2009 році. Через три роки країна отримала офіційний статус країни-кандидата.

Нагадаємо, що на початку року дивом уникнув загибелі від засланих із Росії кілерів прем’єр-міністр Чорногорії Міло Джуканович. Його плани щодо вступу країни до НАТО завжди викликали неприховане роздратування Кремля. Російська влада ніколи не приховувала свого невдоволення втягуванням Чорногорії до Північноатлантичного альянсу. Врешті-решт у Москві зважилися на радикальне вирішення проблеми. 
До Чорногорії прибула група найманців на чолі з російським громадянином Едуардом Широковим, яка збиралася влаштувати заколот і вбити тодішнього прем’єра. Щоправда, чорногорська влада вчасно отримала попередження від західних спецслужб, і заколотники були арештовані. За інформацією джерел британського часопису The Daily Telegraph, план вбивства прем’єра Чорногорії був організований офіцерами Головного розвідувального управління РФ та “схвалений і підтриманий Москвою”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.9221 / 4.08MB / SQL:{query_count}