Російська арифметика: 2 + 2 = 3

Москва збільшує експорт газу і нафти, але при цьому отримує менше доходів

фото: rferl.org
Як повідомили вчора, 13 січня, у Федеральній митній службі РФ доходи країни від експорту нафти за січень-листопад 2016 року скоротилися на 20,3 відсотка – до 66,4 мільярда доларів. При цьому у фізичному вираженні закордонні поставки нафти досягли 233 мільйонів тонн, що майже на 5% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. 
Схожа ситуація і з газовим імпортом. Доходи від продажу газу за кордон знизилися на 27,3 відсотка – до 27,3 мільярда доларів, водночас у фізичному вираженні поставки газу зросли на 6,5 відсотка – до 178 млрд кубометрів. Результати “Газпрому” за 2016 рік узагалі надзвичайно колоритні. Російський монополіст поставив одразу кілька абсолютних рекордів. 
Наприкінці року “Газпром” щодоби експортував до країн Європи 614,5 мільйонів кубометрів газу. Як заявив глава правління “Газпрому” Олексій Міллер, такого не було ні за часів Радянського Союзу, ні в пострадянський період. 
Загальнорічний показник у 178 млрд кубометрів, за словами Олексія Міллера, також є абсолютним максимумом. Для порівняння: в 2015 році, за даними “Газпром-експорту”, в країни Європейського Союзу було поставлено 158,6 млрд, у 2010-ому – 138,6, у 2005-ому – 154,3 млрд куб., а у 2000 році – 130,3 млрд кубометрів. 
Олексій Міллер заявив, що в 2016 році в першу чергу споживання російського газу нарощувала Німеччина. Також послідовно збільшували обсяги закупівель – Британія, Франція, Італія, Польща та Греція. У 2016 році “Газпром” займав на ринку Євросоюзу рекордну частку – 32-33%.
Водночас, як це не парадоксально, нарощування обсягів імпорту принесло в російський бюджет набагато менше коштів. Завіду­вач сектору економічного департаменту російського Інституту енергетики та фінансів Сергій Агібалов зазначив, що якщо за обсягами експорту “Газпром” дійсно ставить нечувані рекорди, то за фінансовими показниками падає дедалі нижче. 
За словами експерта, найбільш вдалим для “Газпрому” був 2008 рік, коли російська монополія виручила від експортних поставок 69 мільярдів доларів. “Водночас, за підсумками 2016 року, виручка компанії може виявитися приблизно на 55% меншою від показників 2008 року”, – прогнозує Сергій Агібалов. За його словами, пов’язано це з падінням цін на нафту, оскільки ціна довгострокових контрактів “Газпрому” прив’язана до ціни на нафту з лагом у 6-9 місяців. 
Якщо на початку 2016 року вартість 1 тис. кубометрів російського газу для європейських контрагентів у середньому становила близько 200 доларів, то влітку вона, услід за нафтовими котируваннями, пішла вниз і опустилася до 150-160 доларів, потім, зважаючи на деяке подорожчання чорного золота, до кінця року виросла до показника приблизно 180 USD. 
Що буде з ціною російського газу в 2017 році – залежить від вартості нафти, яка, незважаючи на домовленість членів ОПЕК заморозити видобуток чорного золота, поки що не поспішає зростати. Крім того не варто забувати, що Європейський Союз продовжує послідовну політику на зниження залежності від енергопостачань з Росії, що дуже добре видно на прикладі протистояння з питання проекту будівництва газопроводу “Північний потік – 2” дном Балтійського моря.

Уряд Білорусі офіційно попередив Росію, що має намір із 1 лютого проіндексувати тарифи на послуги ВАТ “Гомельтранснефть Дружба” (чиїми трубопроводами російська нафта помпається до країн Західної Європи) на 7,7%. У відповідь Росія заявила про намір у першому кварталі цього року скоротити поставки нафти до Білорусі із 4,5 до 4 мільйонів тонн. За інформацією газети “Коммерсант”, скороченням поставок Москва хоче натиснути на Мінськ, щоб той не лише не піднімав тарифи на послуги нафтопроводу, але й погасив борг за російський газ у розмірі понад 400 мільйонів доларів.
Чергова економічна війна між Олександром Лукашенком та Володимиром Путіним розпочалася рівно рік тому. На початку 2016 року Мінськ несподівано для Москви заявив, що платитиме за російський газ не 132 долари за 1 тис. куб. м, як цього хоче “Газпром”, а лише 73 долари. Для порівняння: у 2016 році вартість тисячі кубів російського газу для європейських споживачів становила у середньому 160-180 долари. Станом на кінець 2016 року заборгованість білорусів, за розрахунками росіян, склала понад 400 млн доларів. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.0732 / 4.09MB / SQL:{query_count}