Або староста, або воєвода

У Польщі триває робота над змінами системи працевлаштування іноземців

Найбільше українців працюють в Польщі на сезонних роботах у сільському господарстві, фото: navkolonas.com
Міністерство родини, праці і соціальної політики Польщі працює над змінами правил, що стосується сезонної праці іноземців, зокрема, українців, які заповнюють прогалину на польському ринку праці, повідомляє Польське радіо з посиланням на віце-міністра Станіслава Шведа. 
“На жаль, ми отримуємо інформацію, що з польського боку відкриваються фірми заради того, щоб видати іноземцеві заяву про намір працевлаштування і щоб громадянам України легше було отримати візу. Але це не означає, що така людина влаштовується в нас на роботу, буває, що вона працює в тіньовій зоні або їде в іншу країну ЄС. Тому ми маємо знайти такі розв’язки, щоб ті особи могли в нас працювати, і щоб працювали в гідних умовах”, – сказав він.
Нагадаємо, що із 1 січня 2017 року підставою для отримання робочої візи до Республіки Польща буде не запрошення від роботодавця, а дозвіл від повітового старости чи воєводи. Видаватиметься такий дозвіл на вісім місяців (у разі виконання сезонних робіт) або на шість місяців (якщо робота в Польщі не пов’язана із сільським господарством чи туризмом). Основна причина запровадження нових правил – директива ЄС, яка покликана врегулювати кількість трудових мігрантів у межах Шенгенської зони та звести до мінімуму можливість махінацій на ринку праці.
Досі працевлаштування іноземців у Польщі регулювалося законом від 20 квітня 2004 року. Відповідно до нього, громадяни шести країн (Вірменії, Грузії, України, Білорусі, Молдови та Росії) могли отримати роботу в Польщі терміном на шість місяців за спрощеною процедурою. Для цього роботодавець лише повинен був зареєструвати свій намір взяти на роботу іноземця (oswiadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowі) у повітовому управлінні праці та надіслати працівнику відповідне запрошення. 
Водночас у 2015 році поляки зареєстрували 782 тисячі запрошень для іноземців, хоча реально в країні працювали не більше 500 тисяч осіб. Це означає, що близько 300 тисяч просто скористалися польською робочою візою, як можливістю виїхати в інші країни Євросоюзу і працювати там (хоча й нелегально, адже польська робоча віза дає право тільки перебувати, але не працювати на теренах ЄС).
Тепер процедура зміниться. Якщо раніше дозвіл від воєводи був потрібен лише для виготовлення польської національної візи, що дозволяла українцям працювати в Польщі більше, аніж 180 днів на рік, то із 1 січня 2017 року всі іноземці, які їхатимуть у Польщу на сезонну чи короткотермінову роботу, в обов’язковому порядку повинні будуть отримати такий дозвіл. Їх буде два типи: дозвіл на сезонну роботу (дає право працювати на території Польщі протягом восьми місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу (на шість місяців).
Дозвіл надаватиметься після звернення роботодавця і перевірки усіх даних про фірму і працівника. Процедура отримання дозволу на прийом на роботу іноземця для польських роботодавців стане більш складною, і вимагатиме більше часу, зусиль і коштів. Якщо раніше такий документ виготовлявся безкоштовно, то із нового року за кожен дозвіл буде потрібно заплатити 30 злотих. Тобто, якщо якийсь польський фермер захоче найняти, скажімо, 50 українців, йому доведеться викласти півтори тисячі злотих. Здогадатися, хто компенсує втрати, нескладно – самі ж заробітчани.
Більше того, дозволи видаватимуть лише в тому випадку, якщо внаслідок моніторингу стану ринку зайнятості в кожному окремо взятому воєводстві буде доведено, що жоден поляк на таку посаду не претендує чи не погоджується. А дозвіл на сезонну роботу (на вісім місяців) видаватиметься виключно для трьох чітко окреслених сфер – садівництва, сільського господарства та туризму. Також слід наголосити, що подаючи документи на польську робочу візу, з нового року також потрібно буде довести, що ви матимете там де жити: це може бути договір з роботодавцем стосовно забезпечення житлом, договір оренди, або заява про намір знімати житло і наявність достатньої суми коштів для цього. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8021 / 4.37MB / SQL:{query_count}