Путін перемагає в Молдові та Болгарії

Одразу в двох країнах президентські вибори виграли прокремлівські кандидати

Учора на акції протесту в Кишиневі вийшли десятки тисяч людей фото: jurnal.md
У неділю, 13 листопада, у Молдові та Болгарії відбулися другі тури президентських виборів. Як це не прикро, але в обидвох країнах до влади прийшли відверто проросійські політики.
Новим болгарським президентом став 53-річний колишній командувач військово-повітряних сил країни, генерал-майор у відставці Румен Радєв. Представник Болгарської соціалістичної партії побудував свою передвиборчу кампанію на відкритих закликах до “нормалізації” відносин із Москвою, скасування санкцій проти Росії та планах дозволити “Газпрому” добудувати газопровід “Південний потік” дном Чорного моря та Балканами. 
Конкуренцію колишньому генералу спробувала скласти спікер болгарського парламенту, висуванець правлячої партії “Громадяни за європейський розвиток Болгарії” (GERB) Цецка Цачева. Остання вважається виразно прозахідним політиком, але за результатами голосування значно відстала від проросійського кандидата. Екзит-пол, проведений агентством Alpha Research, показав, що Румен Радєв набрав 60% голосів виборців, натомість Цецка Цачева – лише 27%. Через поразку останньої прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов вніс до Народних зборів подання про відставку свого уряду, сформованого з представників партії “Громадяни за європейський розвиток Болгарії”. Як повідомляє болгарське видання The Sofia Globe, глава уряду заявив, що “після перемоги Болгарської соціалістичної партії GERB не лишиться при владі жодного дня”.
Тим часом у Кишиневі перемогу святкував представник ще однієї Соціалістичної партії, цього разу молдовської. За результатами підрахунку голосів на виборах президента країни соціаліст Ігор Додон набрав 52,18% голосів. Його суперниця, кандидат від проєвропейських сил Майя Санду – 47,82%.
Новообраний президент Молдови одразу заявив, що свій перший візит в якості глави держави здійснить до Росії, що, зрештою, і не дивно. Ігор Додон завжди виступав проти європейської інтеграції його країни та наполягав на тісних партнерських стосунках з Москвою. “Я вважаю, що підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом два роки тому не призвело до покращення рівня якості життя в Республіці Молдова. Натомість нам потрібне стратегічне партнерство з Російською Федерацією”, – заявив одразу після виборів новообраний молдовський президент. “Уперше за останні сім років промолдовські, продержавні сили об’єдналися і проголосували за дружбу з Росією, за нейтралітет і за наше православ’я”, – так Ігор Додон прокоментував власну перемогу. 
Також він заявив, що має намір наполягати на проведенні в країні у 2017 році дострокових парламентських виборів. Причому налаштований Ігор Додон рішуче: “Якщо парламентська більшість не погодиться з думкою президента, тоді президент може вийти на референдум, поміняти конституцію, попросити більше повноважень або розпуску парламенту”.
Перемога проросійського кандидата викликала в Кишиневі масові акції протесту, учасники яких вимагають третього туру виборів та відставки Центральної виборчої комісії, яку вони звинувачують у підтасовуванні результатів. Як повідомляє видання Jurnal.md, в центрі молдовської столиці десятки тисяч людей вчора скандували гасла: “Майя Санду – президент!”, “Додона – у в’язницю”, “ЦВК у відставку!” та “Вимагаємо повторних виборів!”.
Таким чином Україна отримує біля своїх південно-західних кордонів явно пропутінський режим. Зрозуміло, що Ігор Додон слухняно виконуватиме всі вказівки Кремля і всіляко шкодитиме Києву. Крім того, не варто забувати про самопроголошене Придністров’я, де дислокується російський військовий контингент. 
Отримала Україна ворога й на Балканах. “Між болгарським та російським народами існує багатовіковий духовний зв’язок, і він повинен бути розширений”, – заявив одразу після своєї перемоги Румен Радєв. Також він амбітно заявив, що працюватиме над скасуванням санкцій ЄС проти Росії. Варто згадати й те, що Румен Радєв неодноразово наголошував, що “Крим є українським де-юре, але російським де-факто”. Очевидно, тепер слід чекати прориву економічної блокади Криму з боку болгарських компаній, що може спровокувати й інші країни розпочати економічні контакти з анексованим півостровом. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.1023 / 4.09MB / SQL:{query_count}