Кінець “зелених спинок”

Американській валюті вчергове прогнозують занепад

фото: globalmeatnews.com
Влада американського долара, який протягом останніх 70 років відіграє головну роль на світовому валютному ринку, в економіках усіх країн, їх банківських секторах, імпортних і експортних операціях, поступово наближається до занепаду і руйнування. Таку “сенсацію” повідомив впливовий турецький інтернет-ресурс Haber7. На його думку, це багато в чому пов’язано з тенденцією усунення долара з міжнародної торгівлі, яка поширюється в останні роки, і вибору низки потужних з економічної точки зору країн на користь власних національних валют.
Уперше американський долар показав свою силу під час громадянської війни в Сполучених Штатах 1861-1865 років. Коли в “північних” виникла гостра нестача грошей на озброєння, а європейські банкіри від гріха подалі відмовилися надавати позику, президент Лінкольн провів через Конгрес законопроект, згідно з яким були випущені “державні зобов’язання, що мають платіжну силу”. Одна з друкарень Нью-Йорка швиденько наштампувала 450 мільйонів доларів, що дало можливість “північним” довести війну до переможного кінця. За однією з версій, у підприємливих друкарів на складах скупчилася велика кількість зеленої фарби, тож одна сторона нових банкнот була пофарбована власне в цей колір (до того американська валюта була темно-сіра). Гострі на язик американці одразу охрестили нові гроші green backs – “зелені спинки”. Власне від цього словосполучення пішли два псевдо: гріни і бакси. 
Але повернімося до причин могутності долара США. З початком XX століття, паралельно з поширенням міжнародної торгівлі, почали нагромаджуватися проблеми, пов’язані з конвертацією різних грошових одиниць. Виникла проблема визначення якоїсь єдиної валютної одиниці в глобальному масштабі. Пошуки тривали дуже довго. Урешті-решт у липні 1944 року, під час Другої світової війни, в невеликому містечку Бреттон-Вуд у штаті Нью-Гемпшир, США була скликана валютно-фінансова конференція Об’єднаних Націй. Її учасники прийняли рішення створити Бреттон-Вудську систему і домовилися, щоб всі країни здійснювали торгівлю відповідно до “певної системи правил проведення торгово-фінансових операцій”.
У відповідності до цієї системи було встановлено, що 1 унція (31,10 грама) чистого золота дорівнює 35 доларам США або 1 долар дорівнює 0,88867 грама золота. Бреттон-Вудська угода дає кожній країні право девальвації (зниження вартості національної валюти) або ревальвації (підвищення курсу своєї валюти), тобто, можливість змінювати курс національної валюти по відношенню до долара не більше ніж на 10%. У разі якщо коригування курсу перевищує цей показник, необхідно отримати спеціальній дозвіл Міжнародного валютного фонду. Надалі в спробі подолати проблеми, що виникли в цій системі, 1 унція золота була прирівняна до 38 доларів США.
Система ефективно працювала до початку XXI століття, доки не почалися проблеми. Низка економічно могутніх країн вирішили відмовитися від американського долара під час укладення двосторонніх контрактів і використовувати для розрахунків національні валюти. Серед заколотників: Китай, Росія, Бразилія, Індія, Пакистан, Іран та Туреччина.
У разі розширення практики використання національних валют у міждержавних розрахунках американські долари, що зберігаються як резерви в центральних банках країн по всьому світу, можуть швидко повернутися в США. За деякими оцінками, поза межами США зараз перебувають в обігу приблизно 15 трлн доларів. Очевидно, що повернення “на батьківщину” навіть частини цієї грошової маси спричинить катастрофічну девальвацію. З іншого боку, занепад американській валюті пророкують вже так давно, що у колах фінансистів подібні прогнози сприймаються, як старий і нецікавий анекдот. Зрештою, поживемо – порахуємо…

Якщо глянути на офіційну статистику, то останнім часом населення України майже не купує іноземну валюту, стверджують на сторінках Економічної правди Олександр Жолудь та Ірина Піонтківська (Центр економічної стратегії). Так, у січні-серпні 2016 року українці купили у банків валюти на 400 мільйонів доларів, продали – 2,4 млрд доларів. Для порівняння: у 2013 році щомісяця купували в середньому 1,6 млрд, продавали – 1,4 млрд. Це може свідчити про наявність значного “чорного” ринку. Рівень доларизації української економіки достеменно невідомий. Докризові оцінки готівкової доларизації показували обсяг готівкової валюти “на руках” від 22 млрд доларів до 86 млрд. Як бачимо, люфт надзвичайно широкий.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.4812 / 4.09MB / SQL:{query_count}