Білорусь – Росія: новий спалах економічної війни

Зараз під різного роду обмеженнями з боку Россільгоспнагляду перебувають 42 білоруські підприємства

фото: udf.by
Олександр Лукашенко знову публічно висловив невдоволення політикою Путіна. Минулого тижня він заявив, що під час поставок у Росію блокуються деякі білоруські товари, особливо продукти харчування. 
“У Росії вони чомусь вважаються неякісними. Але зрозуміло: коли ми поставляємо якісний товар і за прийнятними цінами в Росію, ми б’ємо по кишенях російських олігархів від сільського господарства. Останні тиснуть на уряд РФ, а той дає команду “фас” різного роду чиновникам від Россільгоспнагляду і так далі. Вони в нас три підприємства відкривають для поставок, п’ять закривають, п’ять відкривають, потім шість закривають. Відбувається неприкритий тиск”, – обурювався президент Білорусі, пише інтернет-ресурс Naviny.by. 
У відповідь глава Россільгоспнагляду Сергій Данкверт заявив, що ніякого блокування немає. За його даними, за вісім місяців поточного року поставки у РФ білоруської яловичини становили 102 тисячі тонн, молока і молочної продукції – 619 тисяч тонн, риби – 37,5 тисячі тонн. Але в білорусів своя арифметика. Міністерство сільського господарства і продовольства країни озвучені цифри назвало “вільним” ставленням до статистичних даних: “Цифри, наведені Россільгоспнаглядом, не відповідають дійсності”. Понад те, у Мінську стверджують, що нині під різного роду обмеженнями з боку Россільгоспнагляду перебувають 42 білоруські підприємства, переважно м’ясо-молочної галузі. 
Зазначимо, що останніми роками в білоруських виробників продуктів харчування регулярно виникають труднощі з поставками своєї продукції на російський ринок. Почалося це ще в 2014 році після того, як Москва у відповідь на санкції повністю заборонила ввезення більшості продуктів харчування з країн ЄС. Тоді несподівано для всіх Олександр Лукашенко відмовився підтримати Путіна і запровадити власні мита на кордоні з ЄС.
Для з’ясування причин такої несподіванки знадобилося не так багато часу. Володимир Путін публічно дорікнув Білорусі в реекспорті європейських товарів. Господар Кремля бідкався, що експортери здирають етикетки із зазначенням реальної країни-виробника і наклеюють нові – білоруські, після чого товари без проблем перетинають білорусько-російський кордон, адже обидві країни є членами Митного союзу. Також буйним цвітом забуяли фірми, що оформляли липові документи на підтвердження того, що продукти нібито йдуть транзитом із Білорусі до Казахстану. Тож природно, що більшість їх безслідно розчинялася на безмежних російських теренах.
Лише за два місяці 2014 року (із серпня по жовтень) обсяг так званих санкційних продуктів, що потрапили до Росії з території Білорусі, збільшився одразу на 80%. У відповідь росіяни обмежили ввезення продукції десятків білоруських підприємств, а потім ще й попросили Мінськ скасувати всі дозволи на транзит через їхню територію товарів для Казахстану і третіх країн, якщо маршрут цих товарів проходить через Росію.
Білоруси образилися… На початку грудня 2014-ого Мінськ опустив на кордоні залізну завісу – місцеві митники нещадно трусили всі вантажі, які ввозили у країну з території Росії. Тож Москва отримала ще й санкції з боку Білорусі, яка завжди вважалася важливим ринком збуту російської продукції. 
Саме тоді Олександр Лукашенко зробив гучну заяву, яку довго цитували і в Україні, і в Європі: “Ми не можемо постійно молитися на одну Росію, хоч це і братська нам країна. Бачте, її ринок обвалився – і ми слідом полетіли. Росія повелася непристойно, заборонивши багатьом білоруським підприємствам постачати продовольчі товари на свою територію. Росія пішла на порушення всіх наших домовленостей, яких ми досягли в Митному союзі”.
Хоча “митна” війна кінця 2014-ого тривала недовго, але з того часу між двома країнами періодично виникають загострення, коли росіяни блокують ввезення виготовленої у Білорусі сільськогосподарської продукції, натомість білоруси всіляко ускладнюють перетин кордону товарам російського виробництва. Судячи з усього, нині можемо спостерігати черговий спалах протистояння.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1896 / 4.08MB / SQL:{query_count}