Скандальна українська “Мрія”

Єдиний у світі суперлітак на кілька днів став китайським

фото: espreso.tv
Китайська компанія Aerospace Industry Corporation of China (AICC), зареєстрована в Гонконзі, й українське державне підприємство “Антонов” 30 серпня підписали договір про співробітництво, згідно з яким Китай отримав право власності на єдиний у світі гігантський транспортний літак Ан-225 “Мрія”. На своїй сторінці у Facebook Центральне телебачення Китаю (ССТV) похвалилося, що документ включає передачу Китаю креслень і специфікації унікального літака. 
“Переговори щодо залучення китайських інвесторів велися ще з   травня 2016 року. Після підписання договору з українською компанією Китай отримав доступ до унікальних технологій в галузі авіабудування. Планується, що перший китайський Ан-225 буде випущений вже в першій половині 2019 року”, – говорилося в   повідомленні ССТV. 
У Києві приголомшено зойкнули: як же так, єдиний в світі суперлітак, власник понад 240 світових рекордів – і раптом змінив рідний синьо-жовтний прапор на китайський червоний стяг? Більше того, Пекін ще й отримав креслення і специфікації унікального літака, що означає, що “Антонов” більше не зможе випускати цю модель. Галасу додало повідомлення видання Sina.com, згідно з яким у Китаї для випуску літаків Ан-225 спеціально збудують два заводи. 
У справу довелося втрутитися послу України в Китаї Олегу Дьоміну, який офіційно заявив, що “повідомлення про нібито передачу українським підприємством “Антонов” повного пакету прав на виробництво літака Ан-225 “Мрія” китайської компанії є фейком, організованим, мабуть, одним із російських медіа-ресурсів”. “Про жодну передачу документації і технологій, технічних секретів, мова не йде. Йдеться про взаємовигідну співпрацю України та Китаю”, – підкреслив дипломат.
Його підтримав і президент компанії Aerospace Industry Corporation of China (AICC) Чжан Йоушен: “Угода, підписана нами з українським державним підприємством “Антонов”, не передбачає передачу прав власності та технічної документації”. Президент AICC пояснив, що підписаний 30 серпня в Пекіні рамковий документ передбачає три пункти: добудову в Україні в “якомога коротші терміни” другого у світі літака Ан-225; створення у перспективі на базі AICC виробничої лінії зі збирання літаків цього типу і формування виробничої бази запчастин до них.
Чжан Йоушен заявив, що Ан-225 потрібен його компанії виключно для “задоволення потреб міжнародної повітряної логістики AICC”. З цією ж метою компанія збирається придбати цілу партію українських близькомагістральних військово-транспортних літаків Ан-178 (вантажопідйомність – 15-18 тонн (два стандартних морських контейнери), дальність польоту – 5,5 тис км, вартість, залежно від модифікації, 25-40 млн доларів США). За словами Чжан Йоушена, його компанія AICC працює по всьому світу й планує довести парк експлуатованих вантажних літаків до тисячі. Керівник AICC також заявив, що прийняв рішення створити у Києві логістичний центр, з якого будуть доставляти вантажі в інші країни Європи. План такого хаба може бути представлений уряду України вже через три місяці. Чжан Йоушен зазначив, що з “Антоновим” працює вже протягом декількох років: “Це тривале і дружнє співробітництво не тільки з “Антоновим”, але і з українським урядом загалом”.
Водночас у підписаній між AICC та “Антоновим” угоді присутні принаймні дві темних плями. По-перше, не розголошується сума угоди. По-друге, в експертів викликають величезні сумніви наміри “добудови в Україні в якомога коротші терміни другого Ан-225 та створення у перспективі на базі AICC виробничої лінії зі збирання літаків цього типу”. 
Щойно в травні цього року перший віце-президент держпідприємства “Антонов” Олександр Коцюба проговорився, що “за скромними оцінками, створення і запуск Ан-225 в серійне виробництво оцінюється в 3-4 млрд доларів”. За його словами, “певний інтерес до співпраці для виробництва літака є у китайських інвесторів, але їхніх можливостей недостатньо”. Що змінилося за три місяці – незрозуміло, але станом на 30 серпня китайці раптом виявилися готові фінансувати супердорогий проект.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.4439 / 4.08MB / SQL:{query_count}