Дуля для трибуналу

Міжнародний суд у Гаазі визнав лідера Сербської радикальної партії Воїслава Шешеля невинним за всіма пунктами обвинувачення

фото: vecernji.hr
У четвер, 31 березня, Міжнародний трибунал з колишньої Югославії (МТКЮ) став автором справжньої сенсації, пов­ністю виправдавши одного з лідерів сербських націоналістів Воїслава Шешеля, якого обвинувачували, зокрема, в переслідуваннях мирного населення за політичними, расовими або релігійними мотивами, а також у депортації та насильницькому переселенні в ході збройного конфлікту в колишній Югославії на початку 1990-років. Крім злочинів проти людяності, лідеру Сербської радикальної партії також інкримінували порушення законів і звичаїв війни – загалом 14 пунктів. Поза сумнівами, Воїслав Шешель, як один з найактивніших ідеологів Великої Сербії, був одним з головних ініціаторів кривавих етнічних чисток під час бойових дій на території колишньої Югославії.
Усупереч правилам МТКЮ, вирок було оголошено за відсутності обвинуваченого, який перебуває на батьківщині і за станом здоров’я (в нього діагностовано онкологічне захворювання) не зміг прибути до Нідерландів. Причому виправдання стало громом серед ясного неба для всіх без винятку. Сам Шешель ще 17 березня заявив, що очікує на 25 років тюремного ув’язнення. Тепер він вимагатиме від трибуналу 14 мільйонів євро компенсації. І має на це повне право.
У 2003 році після висунення обвинувачень він добровільно прибув до трибуналу і з того часу нудьгував за гратами голландської тюрми (його відпустили лише восени 2014 року, коли стало зрозуміло, що Шешель хворий на рак). За цей час лідер сербських націоналістів отримав цілих три обвинувачувальних вироки. В 2010-му йому дали 15 місяців ув’язнення за те, що в написаній ним книзі були названі прізвища деяких свідків, «яким суд гарантував конфіденційність”, через рік – ще 18 місяців за ті ж самі прізвища в іншій книзі, в червні 2012 року – чергових два роки «за відмову прибрати зі свого сайту інформацію про свідків”. 11 років у камері попереднього ув’язнення перекрили всі три терміни.
Зараз Воїслав Шешель бере активну участь у передвиборній кампанії в Сербії, а плакати з його портретом прикрашені єдиним словом: «Переможець!”. Зрештою, так воно і є: ідеолог етнічних чисток несербського населення фактично поставив на коліна всемогутню західну антисербську юстицію.
Якщо розібратися, пошив у дурні міжнародний трибунал і головний винуватець кривавої балканської масакри – Слободан Мілошевич. У 2006 році колишній президент Югославії помер у своїй камері в Гаазі від серцевого нападу, через що МТКЮ був змушений закрити його справу. Де-юре Мілошевич залишився невинуватим.

Воїслав Шешель (нар. 1954 р.) – політичний діяч Республіки Сербія,  чотири рази був кандидатом на пост президента, віце-президент (1998-2000 рр.), мер міста Земун (1996-1998 рр.). Доктор юридичних наук, автор понад 50 наукових і політичних книг, зокрема, фундаментальної праці «Ідеологія сербського націоналізму”. У віці 25 років захистив докторську дисертацію на тему «Політична сутність мілітаризму і фашизму”, ставши наймолодшим доктором наук в Югославії. Політичну кар’єру розпочав на початку 1980-х, був прихильником перетворення Югославії з багатонаціональної федерації на державу, де б домінували серби. У 1991-1993 роках брав активну участь в бойових діях у Хорватії та Боснії як командир загонів сербських добровольців («четників”). За задумом Шешеля, «Велика Сербія” повинна була включати Косово і Воєводіну, Боснію і Герцеговину, Македонію, Чорногорію, а також частину Хорватії.
Наприкінці 1992 року держсекретар США Лоренс Іглбергер назвав Шешеля в числі командирів, яких, на його думку, необхідно було судити за воєнні злочини, скоєні під час бойових дій на Балканах.  
14 лютого 2003 року Міжнародний трибунал з колишньої Югославії висунув проти Шешеля обвинувачення у фінансуванні та керівництві сербськими збройними формуваннями і розпалюванні міжнаціональної ворожнечі під час воєн у Хорватії та Боснії на початку 1990-х. 24 лютого 2003-ого Шешель добровільно прибув до Гааги, маючи намір довести свою невинність. Протягом наступних 11 років перебував у камері попереднього ув’язнення, що, на думку судді МТКЮ Жана-Клода Антонетті, стало світовим рекордом для розвинених країн. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.7017 / 4.09MB / SQL:{query_count}