Баш на баш

Прихильники об’єднання Молдови з Румунією запропонували Україні обмінятися територіями

фото: radiosvoboda.org
Цими вихідними в Кишиневі відбулася акція прихильників об’єднання з Румунією та пройшов конгрес “Сфатул Церій-2” (неофіційний парламент республіки), на якому прийняли декларацію про необхідність об’єднання Молдови і Румунії та “дорожню карту”. Згідно з нею, обидві країни мали б возз’єднатись у 2018 році.
Проте найцікавіша для нас пропозиція прозвучала з вуст одного з лідерів неофіційного молдовського парламенту, відомого журналіста Миколи Дабіжі, який виступив з пропозицією віддати Україні Придністров’я в обмін на частину Бессарабії. “Ми повинні поступитися Придністров’ям в обмін на південь і північ Бессарабії (частина Одеської та Чернівецька області України, які в період між двома світовими війнами входили до складу Королівства Румунія. – “Пошта”)”, – заявив Микола Дабіжа, повідомляє молдовське видання “Панорама”.
Водночас нічого сенсаційного в такій пропозиції нема. Україна завжди провадила активну політику щодо врегулювання тутешнього конфлікту, адже в невизнаній Придністровській Молдовській Республіці мешкає близько 130 тис. етнічних українців. Достатньо згадати про переговори у форматі “5+2” (Молдова, ПМР, Росія, Україна, ОБСЄ + ЄС та США), де Київ відігравав далеко не останню роль.
А в березні 2011 року скандально відомий сайт Wikileaks опублікував листування співробітників посольства США в Україні з американським МЗС. У одній з дипломатичних депеш зазначалося наступне: “Українці констатували, що молдовські політики неформально підтримували входження Республіки Молдова у Євросоюз через приєднання до Румунії з ймовірним поверненням Лівобережжя (Придністров’я) Україні”.
Зрештою, така перспектива не виглядає аж надто фантастичною з огляду на фактичну відмову Москви й надалі фінансувати самопроголошену і ніким у світі не визнану республіку. Нагадаємо, що в січні минулого року на тлі санкцій Заходу Росія заблокувала виділення уряду ПМР традиційної дотації у 100 млн доларів. Водночас без російських грошей Придністров’я скочується в дедалі глибшу економічну яму. Власна промисловість ПМР уже багато років дише на ладан – припинили роботу або функціонують із неповним навантаженням усі ключові підприємства.
Варто наголосити й на різкій зміні риторики російської політичної еліти. Ще рік тому заступник міністра МЗС Росії Григорій Карасін заявив, що “Придністров’я має бути особливим районом із особливими гарантіями статусу в рамках єдиної Молдовської держави”. “Цей термін щодо ПМР раніше вживав тільки офіційний Кишинів. Те, що він прозвучав із вуст заступника глави МЗС Російської Федерації, можна розцінити як надвичайно показовий сигнал”, – прокоментував директор молдовського Центру стратегічних досліджень і політичного консалтингу Анатол Царану.
Щоправда, у цій історії є одне велике АЛЕ: з якої радості Україна повинна віддати Буковину та частину Одещини? Навряд чи угода “баш на баш” на Дністрових берегах має шанс на втілення. Принаймні поки що.

Придністровська Молдовська Республіка (ПМР)

Населення: 505 тис. осіб. Молдовани становлять 31,9% жителів республіки, росіяни – 30,3%, українці – 28,8%. Столиця – м. Тирасполь (135 тис. осіб). На території ПМР дислокується Оперативна група російських військ. Чисельність особового складу – 1,5 – 1,7 тис. осіб. Підрозділи: два окремі мотострілкові батальйони, батальйон охорони й обслуговування, вертолітний загін, кілька підрозділів забезпечення, 1411-ий артилерійський склад боєприпасів (дислокація – с. Колбасна) – колишній стратегічний арсенал західних військових округів СРСР.

Молдовська автономна радянська соціалістична республіка (МАРСР)

Існувала у складі Української РСР від 1924-го до 1940 року. Включала лівобережну частину сучасної Молдови (Придністров’я) і частину сучасної України. Населення: 570 тис. осіб. Майже 50% жителів – українці, 30% – молдовани. Адміністративні центри – м. Балта (нині – Україна), з 1928-го – Бірзула (Україна), з 1929-го – Тирасполь. У 1940 році король Румунії Кароль II під загрозою воєнної агресії передав СРСР більшу частину Бессарабії, яку об’єднали з Молдовською АРСР, створивши окрему союзну республіку. Північно-східні райони МАРСР увійшли до складу Одеської області України. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7558 / 4.1MB / SQL:{query_count}