Ракетами по нафті

Іран здійснив масований запуск балістичних ракет. США заговорили про нові санкції, що здатні вплинути на ціну чорного золота

фото: jewsnews.co.il
У вівторок та середу в небі над Іраном було аж тісно від усіляких літаючих об’єктів. Місцеві збройні сили проводили навчання, в ході яких здійснювали випробувальні запуски ракет різного класу дальністю від 300 до двох тисяч кілометрів. Точна кількість запущених боєприпасів невідома й досі (принаймні на момент підписання цього числа “Пошти” до друку).
Достеменно підтверджені хіба успішні випробування двох балістичних ракет, здатних вражати цілі на території Ізраїлю. Причому, згідно офіційних повідомлень Корпусу вартових ісламської революції Ірану, мова йде про ракети Qadir-H, які були запущені з полігону в північному Ірані, та вразили цілі на відстані 1400 кілометрів (відстань між Ізраїлем та Іраном складає близько тисячі кілометрів – “Пошта”). Водночас Qadir – це протикорабельна ракета морського і сухопутного базування і її дальність дії не перевищує 300 кілометрів. Навіть про людське око зрозуміло, що Тегеран явно намагається щось приховати.
Випробування викликали різку критику з боку Сполучених Штатів. Спікер палати представників Пол Райан заявив, що вони суперечать міжнародному праву, і назвав їх “провокацією, спрямованою проти США та їх союзників”. Зрозуміло, що під останніми мався на увазі Ізраїль.
Зрештою, Тегеран цього й не приховував. Командувач повітряно-космічними силами Корпусу вартових ісламської революції (елітний рід військ збройних сил Ірану), генерал Амір Алі Хаджизаде зазначив, що навчання покликані продемонструвати “міць Ірану та перевірити наші можливості вразити заклятого ворога – сіоністський режим Ізраїлю – з безпечної відстані”. Коментарів з боку “заклятого ворога” поки що не надходило.
Зате Конгрес США вже зажадав введення нових економічних санкцій проти Ірану. Нагадаємо, що 16 січня цього року США і ЄС зняли санкції щодо Ірану після того, як Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) оголосило про виконання Тегераном yсіх умов, що стосуються демонтажу ядерної програми. Домовленості між Іраном і “шісткою” (США, Британія, Франція, Німеччина, Росія і Китай) були досягнуті влітку 2015 року. Відповідно до них Тегеран відмовлявся розвивати свою ядерну програму в обмін на зняття міжнародних санкцій.
Найцікавіше, що вже 17 січня США ввели нові санкції проти Ірану, що стосуються  компаній і осіб, які сприяють або беруть участь в іранській програмі розробки балістичних ракет. Нові санкції забороняють 11 компаніям і громадянам, пов’язаним з іранською ракетною програмою, використовувати американську банківську систему. Водночас Тегеран наполягає, що випробування ракет не пов’язані з його ядерною програмою. “Програма з розробки балістичних ракет ніколи не була призначена для розробки засобів доставки ядерної зброї”, – заявив офіційний представник іранського МЗС Хуссейн Джабер Ансарі. 
Щоправда, це не означає, що проти Ірану не будуть введені нові санкції. Якщо це станеться, ціни на нафту можуть підвищитися, адже нині іранці щодня експортують до чотирьох мільйонів барелів нафти, зникнення яких з ринку однозначно позначиться на ціні чорного золота. 

Головними союзниками Ірану в створенні власного ракетного озброєння були Росія і КНДР. Так у 1993 році на базі радянського ракетного комплексу “Луна-М” була створена іранська ракета Zelzal (дальність враження цілей – 250 км, вага боєголовки –600 кг). У 1994 році на базі північнокорейських ракет Nodong іранці створили Shahab-3 (дальність дії – до 2000 км, стартова маса – 17,5 тонни, маса бойової частини – до тонни, точність наведення  – 30 метрів). До 2011 року в Ірані налічувалося щонайменше 40 ракет цього класу.
Крім того, відомо, що на озброєнні Ірану перебувають наступні ракетні комплекси:
– Sejil - одноступенева балістична ракета (дальність дії – 2500 км); 
– Meshkat – стратегічна авіаційна крилата ракета на основі куплених свого часу в Україні радянських Х-55 (дальність дії – 2000 км, здійснює підліт до цілі на максимально малих висотах iз урахуванням рельєфу місцевості);
– Nasr-e Basir – крилата ракета морського і сухопутного базування з активним маневруванням і системою самонаведення (дальність дії – невідома). 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6497 / 4.1MB / SQL:{query_count}