Золота холодна війна

Путін скуповує дорогоцінний метал, готуючись до затяжного протистояння із Заходом

фото: pixanews.com
Незважаючи на фінансову кризу, Росія постійно нарощує свої золоті резерви. Оскільки економічних передумов для такої “золотої” активності немає, можна припустити, що Москва в такий спосіб намагається підірвати позиції американського долара як глобальної валюти. Крім того, це може свідчити про намагання Путіна створити своєрідну “подушку безпеки” з огляду на можливість затяжного протистояння із Заходом, пише німецький часопис Die Welt, переклад статті якого подає ресурс inosmi.ru.
Тільки в січні поточного року Росія закупила 20 тонн золота, а за за останні 12 місяців – 200 з гаком тонн, і тепер її золотий запас становить понад 1300 тонн. Економічних причин збільшувати власні резерви у Росії практично немає: вона знаходиться у найважчій з 1990-х років економічній кризі, рубль постійно втрачає в ціні, через що в країні кожен зайвий долар повинен бути на рахунку. Але Путін вважає інакше. 
“У той час, як політичні кола побоюються нової холодної війни між Москвою і Заходом, у фінансовому секторі вона вже давно почалася. 
Своїми діями Путін прагне підірвати міць Америки та Європи. Хто купує золото, той заважає домінуванню західних валют – у цьому і полягає його розрахунок. За ним ховається – ні більше, ні менше – претензія на світове панування”, – пише Die Welt. 
Санкції, накладені Заходом у зв’язку з анексією Криму та агресією на Донбасі, зробили для російських підприємств неможливим доступ до міжнародного ринку капіталу, на якому оборот коштів зазвичай здійснюється в доларах США. Тепер Путін хоче знизити залежність своєї країни від провідної світової валюти. 
Причому почав він це робити ще в 2008 році після агресії проти Грузії. Вчергове Росія активізувалася на ринку золота з початком української кризи. Тож можна зробити висновок, що золото є для Путіна своєрідною страховкою. Водночас це може бути свідченням того, що Путін і надалі проводитиме агресивну зовнішню політику, робить висновок Die Welt. Адже навіщо комусь, хто готується до мирного співіснування, збільшувати запаси “кризових резервів”?
Доказом цього можна вважати й той факт, що золоті резерви активно поповнюють й інші країни, що входять у сферу впливу Кремля. Зокрема, Казахстан, який є членом створеного Путіним Євразійського економічного союзу, закуповує золото протягом уже 40 місяців поспіль. Причому і в цьому випадку економічні мотиви для подібних дій не проглядаються. Казахська валюта тенге протягом року втратила по відношенню до долара 47% своєї вартості – більше, ніж будь-яка інша. Кілька днів тому рейтингове агентство Standard & Poor’s знизило рівень надійності Казахстану до рівня BBB – лише на один пункт вище так званого сміттєвого, причому з подальшим негативним прогнозом. І ще один член Євразійського економічного союзу не шкодує дефіцитної валюти для закупівлі дорогоцінного металу. У сховищах національного банку Киргизстану налічується на 6% більше золота, ніж  торік. 
Зауважимо, що активніше за Росію закуповує золото лише одна країна – Китай. Торік його резерви зросли відразу на 62% і сягнули майже 1600 тонн. Це п’яте місце в світі. Росія – шоста. Перші місця в списку за обсягами золотовалютних резервів займають США, Німеччина, Італія та Франція. Втім надвичайно важливий момент – вони вже давно не нарощували свої золоті запаси, накопичивши їх у попередні роки.
Тим часом експерти звертають увагу на тому, що Путін серйозно ризикує, витрачаючи доларові резерви, яких Росії катастрофічно бракує, на дорогоцінний метал. Так, золото – надійна інвестиція. Але малоліквідна. Від зливків неможливо позбутися так само легко, як від акцій чи євробондів. Крім того, зливки не приносять доходу у вигляді відсотків. Тож шансів виграти в золотій холодній війні в Путіна не так уже й багато. 
P. S. Новини з Росії “озолотили” ціну на дорогоцінний метал. З початку року ціна за тройську унцію зросла майже на 18% і на даний момент становить 1250 доларів США, сягнувши максимуму з 2012 року.  

Як правило, золотий запас зберігається у вигляді золотих стандартних зливків, відомих як “лондонський зливок надійної поставки” (London good delivery bar), вага кожного становить 400 тройських унцій (близько 12,5 кг). Обмін і зберігання золота у світі здійснюється під спостереженням спеціальної організації – Лондонської асоціації учасників ринку дорогоцінних металів (London Bullion Market Association – LBMA).
Чистого золота в природі не існує. Показником процентного вмісту в сплаві чистого благородного металу є проба. Наприклад, 585-та проба означає, що чистого золота в сплаві міститься 58,5%. У найбільш чистих за кількістю домішок золотих злитках (які використовуються як банківські касові активи) міститься 99,99% золота.
До речі, в багатьох країнах приватні особи володіють більшим обсягом дорогоцінного металу, ніж золотий запас відповідної держави. Наприклад, громадяни Індії мали в приватній власності 18 000 тонн золота при тому, що державний золотий запас країни становив лише 946,7 тонни. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7106 / 4.1MB / SQL:{query_count}