“Болєк”, який став президентом

Лех Валенса виявився агентом комуністичної спецслужби

фото: AFP
Співробітники польського Інституту національної пам’яті (IPN) оголосили про виявлення неспростовних доказів співпраці колишнього президента країни зі спецслужбами Польської Народної Республіки. Як пише Rzeczpospolita, директор інституту Лукаш Камінський заявив, що документи знайшли в будинку нещодавно померлого генерала Чеслава Кіщака, який у 1980-их роках був міністром внутрішніх справ ПНР. 
До Інституту національної пам’яті звернулася його вдова Марія з пропозицією купити архів покійного чоловіка. Такі операції, проте, заборонені польським законодавством: громадяни зобов’язані здавати подіб­ні документи в IPN. У результаті співробітники інституту за допомоги поліції просто конфіскували папери, які зберігалися в будинку Кіщаків. 
Уже через два дні Лукаш Камінський, керівник Інституту національної пам’яті (традиційно пов’язаного з правлячою нині партією “Право і справедливість”, з якою у Валенси напружені стосунки), заявив: “Був виявлений документ про згоду на спів­працю зі службою безпеки, підписаний “Лех Валенса, псевдонім “Болєк”. У справі також знайдені підписані тим же псевдонімом квитанції, що підтверджують отримання грошей”. 
Зі слів Лукаша Камінського, виявлені й численні доноси таємного агента “Болєка”, а також записи співробітників служби безпеки, зроблені після зустрічей з цим агентом. Матеріали складаються з двох частин: особова справа Валенси
(90 аркушів) і документи, які стосуються співпраці з ним (ще 279 сторінок). Як наголосив Камінський, “частина доносів написана вручну і підписана псевдонімом “Болєк”. Документи стосуються періоду 1970 – 1976 років”. Керівник Інституту національної пам’яті наголосив, що, згідно з висновком експертів, підписи та самі документи справжні.
Польський історик Славомір Ценцкевич, який особисто ознайомився з документами, сказав: “Нарешті закінчена довга вій­на за правду про минуле Леха Валенси. Він був агентом “Болєком”, підписав зобов’язання про співпрацю, зраджував друзів і колег за гроші. Незважаючи на те, що за часів свого президентства він організував викрадення компромату на самого себе, найважливіші документи все-таки збереглися”.
Сам Лех Валенса категорично спростував свою співпрацю зі спецслужбами комуністичної Польщі, назвавши опонентів “дріб’язковими брехунами”, а знайдені документи – підробкою. Щоправда, у своєму мікроблозі, текст якого наводить TVN 24, екс-президент дав пояснення в суто шпигунському стилі, з якого мало що зрозуміло: “Мене не зламали в грудні 1970 року, я не співпрацював зі службою безпеки, ніколи не брав від них грошей, не зробив жодного письмового чи усного доносу. Так, я скоїв помилку, але не таку, і я дав слово, що не розкриватиму нічого, напевно, не зараз, для цього ще не час”. Колишній президент розповів, що людина, яка здатна пролити світло на цю справу, ще жива, і висловив сподівання, що вона сама все розповість.
Треба сказати, що лауреата Нобелівської премії миру (1983 р.) та колишнього президента Польщі (1990 – 1995 рр.) не раз звинувачували у співпраці зі спецслужбами. Перші підозри з’явилися ще на початку 1990-их, коли були виявлені документи про якогось агента “Болєка”, який, судячи з рапортів, входив до найвищого керівництва опозиційного руху “Солідарність”. У 2000 році польський суд вирішив: доказів того, що Валенса був тим таємничим “Болєком”, недостатньо, але повністю підозри не зникли. Ще в 2008 році тодішній президент Лех Качинський публічно звинувачував Валенсу в роботі на спецслужби ПНР. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4199 / 3.99MB / SQL:{query_count}