До Європи – передом, до Путіна – задом

Євросоюз остаточно скасував санкції, введені проти президента Білорусі і низки офіційних осіб республіки

фото: BelTA
Перша ластівка пролетіла над поліськими просторами 31 жовтня торік, коли Рада ЄС тимчасово призупинила дію санкцій щодо трьох юридичних і 170 фізичних осіб Білорусі, встановивши офіційному Мінську випробувальний термін до 29 лютого 2016 року. 
Тоді, зокрема, позбулися заборони на в’їзд в Євросоюз сини глави білоруської держави Дмитро та Віктор. Головною причиною стало звільнення з тюрем усіх білоруських політв’язнів та “загальне покращення відносин між ЄС та Білоруссю”, пояснили тоді в Брюсселі.
Нагадаємо, що розширені санкції ЄС і США проти керівництва Білорусі прийняли у 2011 році після того, як білоруська опозиція 19 грудня 2010 організувала в Мінську масову акцію протесту після завершення голосування на президентських виборах, на яких із величезним відривом традиційно переміг Олександр Лукашенко. Тоді брутально затримали сотні учасників акції, у тому числі опозиційних кандидатів у президенти. Вперше санкції проти білоруської влади ввели ще у 2004 році, а 2006-го Лукашенка та його соратників оголосили персонами нон грата в ЄС. Після того чорний список значно розширився, також були заморожені активи деяких білоруських компаній.  
Тепер бацька повертається в лоно європейських політиків. Треба зауважити, що він давно і цілеспрямовано намагався це зробити. За останні два роки Мінськ перетворився буквально на місце паломництва політиків і бізнесменів як з Європи, так і США. У 2015-ому тут побували представники Єврокомісії та Ради Європи, МВФ і Світового банку, члени Європарламенту, міністри країн ЄС і навіть заступник помічника держсекретаря США Ерік Рубіно. Всі візитери так чи інакше висловлювали своє глибоке задоволення процесами, які тривають у республіці, та заявляли про серйозний внесок Білорусі в загальну структуру європейської безпеки.
У відповідь Лукашенко демонстрував усе виразнішу незалежність від Росії на міжнародній арені. Зокрема, скажене роздратування Кремля викликала категорична відмова Лукашенка дати дозвіл на створення в Бобруйську, за 150 км від українсько-білоруського кордону, військово-повітряної бази РФ. Чимало понервував Путін і через численні заяви бацьки про можливість виходу Білорусі з Євразійського економічного союзу. А заява Лукашенка після так званого референдуму про приєднання Криму до Росії була сприйнята в Москві як відверта зрада. “Визнання цілісності України – принципова позиція Білорусі. Ми відкриті для того, щоб підтримувати український народ у цю важку хвилину. Позиція щодо України відповідає національним інтересам Мінська і не координується з Москвою. На мене ніхто не тисне, жодні кремлі на мене ніколи не тиснули”, – заявив на весь світ у березні 2014 року президент Білорусі.
Зрозуміло, що нинішнє рішення про зняття санкцій значно активізує рух Білорусі в бік Заходу, а спроби Путіна в традиційному для себе диктаторському стилі натиснути на Мінськ можуть призвести до остаточної втрати Кремлем одного із своїх нечисленних союзників. 

У збройних діях y Донбасі з обох сторін брали участь близько 140 громадян Білорусі, повідомило головне управління з боротьби з організованою злочинністю і корупцією МВС республіки. Щонайменше восьмеро білорусів загинули. Нагадаємо, що місяць тому президент Білорусі доручив силовим органам негайно розібратися з громадянами країни, які воювали на сході України. Олександр Лукашенко наголосив, що йому відомо, нібито “деякі так звані сміливі люди, що воювали в Донбасі, позують уже в Мінську зі зброєю”. Білоруський президент доручив силовикам: “Розбирайтеся миттєво разом із міліцією та КДБ. Ніяких бойовиків у країні бути не може!”. Відомо, що співробітники головного управління боротьби з організованою злочинністю і корупцією МВС Білорусі проводять перевірку матеріалів щодо 24 громадян країни, які брали участь у бойових діях на території України в складі збройних формувань з обох сторін конфлікту. Проводяться оперативно-розшукові заходи щодо встановлення інших учасників бойових дій у Донбасі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4174 / 3.99MB / SQL:{query_count}