Нобель-2015: переможці

Лауреатом найпрестижнішої премії в галузі літератури стала уродженка Івано-Франківська

фото: tsn.ua
Білоруська письменниця Світлана Алексієвич отримала нагороду “за її багатоголосу творчість – пам’ятник стражданню і мужності в наш час”, йдеться в повідомленні на сайті Нобелівського комітету. Лауреатка Нобеля-2015 народилася в 1948 році в Івано-Франківську в сім’ї сільських вчителів. Батько – білорус, мати – українка. Дитинство провела в селі у Вінницькій області. Тож не дивно, що свою землячку щиро привітав Президент України Петро Порошенко. “Де б ми не були, якою б мовою не говорили і писали – ми завжди залишаємося українцями!”, – написав він у своєму Facebook.
Із запізненням, але “витиснув” із себе привітання і президент Білорусі Олександр Лукашенко. Справа в тому, що Світлана Алексієвич є послідoвним противником нинішньої білоруської влади. Зокрема, на її сайті в розділі “Біографія” стверджується, що в Білорусі “реставрується військово-соціалістичний режим і нова пострадянська диктатура”. Алексієвич також негативно ставиться до радянської історії і нинішнього керівництва Росії, відкрито говорить про окупацію Криму Росією і наголошує, що не любить тих 84 відсотки росіян, які, на її думку, “закликають вбивати українців”.  
З початку 2000-х автор книжок “У війни не жіноче обличчя”, “Цинкові хлопчики” і “Чорнобильська молитва” живе в Західній Європі, а у фаворити Нобелівської премії з літератури потрапила в 2013 році, коли вийшла її книга “Час секонд-хенд”, причому відразу на третє місце, зазначає Радіо Свобода.
Нагадаємо й інших лауреатів цьогорічного Нобеля. Першими традиційно стали відомі переможці премії в галузі медицини та фізіології. Ними стали американський паразитолог Вільям Кемпбелл та японський мікробіолог Сатосі Омура. Але вони отримали лише половину Нобеля (статут премії це дозволяє). Другу половину отримає китайський лікар, фахівець з народної медицини Юю Ту.
Лауреати-2015 удостоїлися такої честі за нові засоби лікування хвороб людини, що викликаються паразитичними організмами. Японець Омура шукав нові штами бактерій у ґрунтах Японії, відбираючи найбільш перспективні біоактивні компоненти. Американець Вільям Кемпбелл придбав культивовані японцем Омурою бактерії та з’ясував, що одна з них (Streptomyces avermitilis) вкрай ефективна проти паразитів людей і тварин. У результаті вчені створили препарат – авермектин, що завдав потужного удару по двох важких захворюваннях – “річковій сліпоті” та “слонячій хворобі”. А китаянка Юю Ту зібрала 240 традиційних рецептів і вивела екстракт, що вбиває малярійних паразитів на ранній стадії їх розвитку. За даними оргкомітету нагороди, на премію в 2015 році в галузі медицини та фізіології було номіновано аж 327 вчених, причому 57 з них – вперше.
Нобелівську премію з хімії за 2015 рік отримають швед Томас Ліндал, американець Пол Модріч і турок Азіз Санджар за  опис і пояснення механізмів, за допомогою яких клітини “лагодять” свою ДНК і таким чином захищають генетичну інформацію від пошкоджень.
Премія в галузі фізики була присуджена Такаакі Каджя і Артуру Макдональду за внесок у експерименти, які довели, що нейтрино мають масу.
Володарем Нобелівської премії миру за 2015 став “Квартет національного діалогу в Тунісі” – “за вирішальний внесок у створення плюралістичної демократії в Тунісі після “жасминової революції” в 2011 році”. “Квартет” започаткував мирний політичний процес у той час, коли країна перебувала на порозі громадянської війни”, – заявила глава Нобелівського комітету Касі Кулльман Фіве.
Останньою інтригою залишається Нобелівська премія з економіки, яка насправді називається Премією Шведського державного банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля. Лауреата назвуть у понеділок, 12 жовтня. Ним, швидше за все, може стати британський економіст сер Річард Бланделл, який вивчав, як політичні рішення впливають на ринки праці, та як несприятливі економічні умови відображаються на життя сімей і домогосподарств. Конкуренцію йому може скласти економіст зі США Чарльз Оганст Ліст, чиї дослідження стосуються економетрики, проблеми винесення суджень, прийняття рішень та аналізу суспільної політики.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4214 / 4MB / SQL:{query_count}