Підсмажена Земля

Наступні два роки стануть найспекотнішими за всю історію людства

фото: tainy.net
Такий прогноз нещодавно оприлюднили науковці з Метеорологічного бюро Британії. Нагадаємо, що у 2013 році кліматологи заявили про суттєве сповільнення підвищення середньої температури планети. Однак уже наступного – 2014-го – Земля знову почала нагріватися. За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США та Всесвітньої метеорологічної організації ООН, посилення глобального потепління спричиняють відразу кілька факторів.
Найбільший “внесок” – за Ель-Ніньо (явище коливання температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану, за якої  область нагрітих вод зміщується на схід.“Пошта”). Однак Адам Скайфі, співавтор доповіді вчених Метеорологічного бюро Британії, зазначив: крім природних факторів, не треба забувати про вплив людини, адже викиди парникових газів у земну атмосферу, незважаючи на всі зусилля міжнародної спільноти, і далі збільшуються.
Тим часом власні похмурі прогнози озвучили й американські кліматологи. За їхніми розрахунками, інтенсивне танення вічної мерзлоти до 2100 року коштуватиме людству понад 160 трлн доларів (!). Про це з посиланням на журнал Nature Climate Change повідомляє Science News.
У міру глобального потеп­ління посилюється танення вічної мерзлоти, в результаті чого в атмосферу планети виділяються парникові гази. Щоб оцінити економічний збиток від цього процесу, вчені спочатку розрахували, скільки метану і двоокису вуглецю виділятимуть території вічної мерзлоти. Їхня модель враховує вплив температури, вологості та інших кліматичних факторів на виділення цих газів ґрунтом, рослинами і мікробами. Потім отримані дані включили в іншу модель, що оцінює економічний збиток від викидів парникових газів. Згідно з розрахунками, якщо рівень вуглекислого газу в атмосфері виросте до 2100 року на 75% (через діяльність людини), то для подолання наслідків цього доведеться витратити шалену суму – 160 трлн доларів.
Зазначимо: зміни клімату та глобальне потепління стали причиною того, що обсяги льодовиків від 1979 року зменшилися на 30%, що вже призвело до аномально низьких температур y зимовий період у країнах Європи та на північному сході США і півночі Китаю. Парадокс, але через глобальне потепління зими в багатьох регіонах планети стають дедалі суворішими і лютішими. Інша небезпека полягає в тому, що збільшення температури викликає процес сходження величезної маси криги з поверхні Антарктиди у Світовий океан. Наслідком цього є помітне підвищення рівня останнього. При цьому процес підйому води посилюється з року в рік, створюючи реальну загрозу затоплення як берегової лінії в багатьох частинах світу, так і повне зникнення низки острівних держав, особливо в Атлантичному та Індійському океанах.
Не менш серйозна ситуація і в Арктиці. Так, група науковців із Університету штату Огайо (США) з’ясувала, що крижана шапка Гренландії лише за рік втрачає 100 млрд тонн льоду. В результаті найбільший у світі острів почав поступово підніматися. Схожі процеси також спостерігаються з Ісландією та архіпелагом Шпіцберген.
Як свідчать дані, отримані Норвезьким полярним інститутом, спричинене глобальним потеплінням танення криги в Арктиці йде значно швидшими темпами, ніж передбачалося раніше. Досі вважалося, що крижаний покрив Арктики зникне не менш ніж через 50 – 100 років. Нинішній прогноз куди гірший: крига може розтанути вже за 10 років. 

2014-й рік був виз­наний Організацією Об’єднаних Націй найспекотнішим за всю історію спостережень за кліматом. Температура повітря на планеті в минулому році була на 0,57 градуса Цельсія вище середньої величини за 1961-1990 роки (14 градусів). Більше того, 14 з 15 найспекотніших років в історії людства припали власне на XXI cтоліття. Водночас разом з рекордним рівнем температури, в 2014-ому році багато регіонів планети пережили аномальні зливові дощі, повені та посухи. Як стверджують вчені, ці явища були спричинені якраз глобальним потеплінням.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4254 / 4MB / SQL:{query_count}