База проти бази

Росія і НАТО розпочали черговий етап протистояння

фото: businessinsider.com
У четвер, 3 вересня, одразу в шести країнах Східної Європи та Балтії з’явилися нові штабні центри Північноатлантичного альянсу. Органи військового управління НАТО запрацювали у Вільнюсі, Бухаресті, Бидгощі (Польща), Софії, Ризі й Таллінні. Генсек НАТО Єнс Столтенберґ наголосив, що створення цих штабних центрів є частиною реалізації ширшого плану із розвитку колективних оборонних спроможностей Альянсу. 
Таким чином НАТО зміцнює позиції у Східній Європі, щоб заспокоїти своїх союзників на тлі конф­лікту в Україні. Штаби складаються із приблизно 40 осіб персоналу кожен і виконуватимуть завдання з координації оборонного планування, проведення спільних навчань та швидкого перекидання військових підрозділів Альянсу, якщо у цьому виникне потреба.
Проте найбільше роздратування Росії викликала поява тренувального центру НАТО в Грузії. Представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що відкриття цього центру розглядається Москвою “як провокаційний крок, що веде до дестабілізації ситуації в регіоні”. Не обійшлося й без прямих погроз: “На жаль, в Тбілісі, очевидно, вже забули сумний досвід авантюри 2008 року”. 
Нагадаємо, що в ніч на 8 серпня 2008 року Російська Федерація розпочала так звану операцію з примусу Грузії до миру, фактично розпочавши повноцінну війну із застосуванням бронетехніки та авіації. Наслідки “примусу до миру” були страхітливі: згідно з офіційними джерелами, такі: Грузія – 397 убитих, Південна Осетія 1694, Росія – 71 (загалом близько 2 тисячі 200 людей). Біженцями стали понад 118 тисяч осіб. Цей воєнний конфлікт увійшов в історію як “війна 08.08.08”.
Тим часом Кремль також вирішив побавитися в гру “Збудуй собі базу”. Цього тижня стало відомо, що президент РФ Володимир Путін запропонував своєму колезі Олександрові Лукашенку нарешті підписати офіційну угоду між Росією та Білоруссю про створення повноцінної російської авіаційної бази на білоруській території. 
Попередня домовленість існує ще з 2013 року, однак “бацька” всіляко пручається її втіленню. “Видавалося, що для Лукашенка вона дуже небажана. Росія, навпаки, бажає ще більше прив’язати Мінськ до російської військової колісниці”, – зазначив у інтерв’ю інтернет-ресурсу gazetaby.com білоруський військовий експерт Олександр Алєсін. “На даний момент юридичних підстав для перебування російської військової бази на території Білорусі немає. Є угода про єдину регіональну систему протиповітряної оборони, згідно з якою на білоруську територію можуть перелітати російські військові літаки, але виключно на момент навчань і на обмежений термін”, – додав експерт. 
На думку Олександра Алєсіна, новина про те, що уряд РФ обговорює угоду, означає, що юридична процедура створення авіабази запущена: “Зараз, очевидно, настав момент, коли Росія нагадує Лукашенкові, що доведеться виконувати взяті на себе зобов’язання. Крім того, нещодавно стало відомо, що Білорусь може до кінця року отримати перший транш кредиту від Єдиного економічного простору, очолюваного Росією. Думаю, невипадково ці дві новини збіглися в часі. Наша співпраця з Росією заснована на економічній залежності, і зараз, під час кризи, економічними важелями РФ продавлює необхідні їй рішення у військовій галузі. І керівництво Білорусі змушене погоджуватися, адже дешеві газ, нафта і кредити теж чогось варті”. 
За даними експерта, на військовому аеродромі в Бобруйську вже розпочали підготовчі роботи. На його переконання, російські бойові літаки з’являться на білоруській території на початку 2016 року. 
Нагадаємо, що зараз у Білорусі поблизу міста Ганцевичі дислокується радіо­локаційна станція (РЛС) “Волга”, що належить до складу системи попередження про ракетний напад. РЛС дозволяє відстежувати запуски міжконтинентальних балістичних ракет. Також поблизу міста Вілейка є 43-ій вузол зв’язку військово-морського флоту Росії, що забезпечує зв’язок у діапазоні наддовгих хвиль головного штабу ВМФ Росії з атомними підводними човнами, що здійснюють бойове чергування у акваторіях Атлантичного, Індійського і частково Тихого океанів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4201 / 4MB / SQL:{query_count}