Електричний Майдан

У Вірменії розпочалися масові акції протесту. Влада віддала наказ жорстко розігнати мітингувальників, однак ті не злякалися

фото: Радіо Свобода
У понеділок, 22 червня, на вулиці Єревана вийшли кілька тисяч осіб, щоб висловити своє невдоволення черговим підняттям тарифів на електропостачання. Найбільш терплячі залишилися на нічне чергування біля адміністрації президента Сержа Саргсяна.
Реакція влади виявилася неадекватною – десь о пів на шосту ранку на тихо куняючих людей налетів поліцейський спецназ. У хід пішли кийки, електрошокери, водомети. Як стверджують свідки, людей товкли немилосердно.
До відділків запроторили 237 осіб, яким пообіцяли щонайменше по два роки в’язниці. Однак результат виявився несподіваним. На вулиці вийшло ще більше людей. Акції протесту розпочалися й в інших населених пунктах, зокрема, в другому за величиною місті – республіки Гюмрі. Нагадаємо, що там уже відбувалися бурхливі демонстрації, учасники яких вимагали видати вірменському суду солдата дислокованої в місті 102-ої військової бази РФ Валерія Пермякова, котрий вирізав родину Аветисянів (загалом сімох людей).
Вівторок та ніч на середу пройшли більш-менш спокійно. Між учасниками акції протесту та силовиками живим щитом стали опозиційні депутати вірменського парламенту і зірки шоу-бізнесу.

Найближчим часом військова академія російського генштабу займеться методичними розробками у сфері протидії “кольоровим революціям”, пише газета “Коммерсант”.
На нещодавньому форумі “Армія-2015” міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про намір відомства замовити “глибоку науково-дослідну роботу щодо “кольорових революцій”, які розробляються за правилами військового мистецтва, що не дозволяє міноборони РФ залишитися осторонь”.
За словами професора МГУ Андрія Манойлa, “і терористи, і організатори “кольорових революцій” використовують схожі мережеві структури, тож “кольорові революції”, по суті, елемент гібридної війни”. Щоправда, про ще один елемент – бурятських “відпускників” y Донбасі – пан професор чомусь забув.
Більшість оглядачів наголошують на економічних, а не політичних вимогах вір­менських протестів. Людей вивело на вулиці рішення Державної комісії з регулювання суспільних послуг Вірменії підвищити ціну за кіловат електроенергії на 6,93 драма (національна грошова одиниця, чий курс становить 475 драмів за один долар США). У Вір­менії, де середня зарплата становить близько 300 доларів, подібне підвищення тарифів сприйняли не надто прихильно.
Проте деякі моменти все-таки дають підстави стверджувати, що насправді не все вимірюється кількістю драмів за кіловат. Неодноразово над натовпом з’являвся прапор Євросоюзу. Тут варто наголосити, що Серж Саргсян так само, як і Янукович, абсолютно неочікувано для всіх відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС, зробивши вибір на користь прокремлівського Євроазійського економічного союзу. В Україні після цього розпочалася Ревоюція Гідності, вірмени ж сприйняли фінт свого президента спокійно.
Однак кілька останніх місяців у мас-медіа Вірменії все частіше з’являються публікації, в яких погіршення економічної ситуації в республіці, зростання цін та тарифів прямо пов’язується зі вступом Вірменії в ЄАЕС. Ще більшої напруги додає той факт, що ініціатор підняття тарифів – ЕМВ (“Електричні мережі Вірменії”) – насправді на 100% належить російському енергетичному монополісту “Інтер РАО ЄЕС”. 
Напередодні росіяни поставили ультиматум – або підняття тарифів, або “віялові” відключення. Крім того енергетичний монополіст заявляє, що накопичив 250 мільйонів доларів боргу, походження якого суспільству так і не пояснили. Від мітингувальників можна почути масу обурливих заяв саме з приводу цієї таємничої заборгованості – мовляв, тепер її доведеться сплачувати народу.
Тож “електричний Майдан” мав би стати для Кремля “тривожною лампочкою”, адже економічні вимоги цілком можуть змінитися антиросійськими гаслами. Схоже, дехто в Москві вже розгледів подібну небезпеку. Зокрема, член комітету Ради Федерації РФ з міжнародних справ Ігор Морозов заявив, що нинішні події у Вірменії “один в один повторюють український Майдан”. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7175 / 4.11MB / SQL:{query_count}