Контрабандистів на абордаж!

Країни Євросоюзу розпочали в Середземному морі військово-морську операцію проти перевізників нелегальних мігрантів

фото: publika.md
Штаб операції EUNAVFOR Med буде в Римі. Командувачем призначений італійський контр-адмірал Енріко Кредентіно. Загальні витрати на операцію оцінюють в майже 12 мільйонів євро.
“Місія полягає у виявленні, захопленні й утилізації суден та інших засобів, які використовують перевізники мігрантів або контрабандисти”, – йдеться на сайті Ради ЄС. 
На першому етапі операції відбуватиметься спостереження та оцінка мережі контра­банди і торгівлі людьми в Південно-Центральному Середземномор’ї. Другий етап передбачає пошук і, за необхідності, силове захоплення підозрілих суден. Третій дозволить утилізацію, тобто знищення суден і пов’язаних з ними засобів (бажано до їхнього використання) та затримання торговців і контрабандистів. 
Проблема нелегальних мігрантів турбує Євросоюз уже давно. Жителі бідних країн масово втікають від жебрацтва і воєнних конфліктів у благополучну й ситу Європу. Один шлях лежить через Балкани, другий – морський – навпростець від узбережжя Північної Африки до Мальти й Італії. 

Агентство ООН у справах біженців підрахувало, що кількість вимушених мігрантів у світі досягла найвищого рівня за всю повоєнну історію. За результатами 2014 року на планеті налічується майже 60 мільйонів насильно переміщених осіб. 
Майже половина з них – діти. Лише торік біженцями стали 14 млн осіб, повернутися додому змогли лише 127 тис. – це найгірший результат за останні 30 років!
Найчастіше люди тікають із зон воєнних конфліктів – з Близького Сходу, особливо із Сирії, а також із Африки на південь від Сахари (Центральноафриканська Республіка, Південний Судан, Сомалі, Нігерія, Конго). В Азії лідером за кількістю біженців є М’янма.
В Україні кількість внутрішньо переміщених осіб перевищила 1,3 млн. Основна маса переселенців залишається поруч із зоною конфлікту: на територіях, контрольованих урядом у Донецькій та Луганській, а також Харківській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Про це повідомило Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у Києві.
У акваторії шириною приблизно 500 кілометрів, що відділяє Африку від європейського раю, сновигають сотні кораблів, човнів і навіть плотів з вітрилами і без, на яких величезна кількість біженців, більшість з яких становлять жінки і діти. У 2014 році лише на територію Італії висадилися понад 170 тисяч нелегалів, яких італійцям доводиться утримувати в спеціально створених таборах.
Сумну славу має невеликий італійський острів Лампедуза, що за 113 кілометрів від узбережжя Тунісу. Саме до нього прагнуть дістатися більшість втікачів, саме тут фіксують найбільше аварій та людських жертв.
Останньою краплею терпіння стала трагедія в квітні цього року, коли біля Лампедузи пішло на дно судно з мігрантами – загинуло понад 800 осіб. Тоді в Євросоюзі порівняли цю аварію із загибеллю “Титаніка”. Насправді щороку в Середземному морі тонуть по три “титаніки”. Лише в 2014-ому під час спроб дістатися Європи загинули не менш ніж 3500 людей.
Організатори мігрантського “бізнесу” вимагають з утікачів за свої послуги по кілька сотень євро з особи, а потім цинічно покидають нещасних на поталу морській стихії. Більшість плавзасобів, які використовують контрабандисти, старі, обладнані мінімумом навігаційних приладів. Останнім часом використовується взагалі нелюдський прийом: біженців заганяють у трюм, і коли судно відходить від берега на кілька кілометрів, команда втікає на шлюпці, увімкнувши на кораблі  автопілот “приблизно” в напрямку Італії. Часто такі позбавлені маневреності плавзасоби стають бортами до хвиль і перекидаються, тягнучи на дно десятки, а то й сотні нещасних.
В Євросоюзі наголошують, що EUNAVFOR Med спрямована не проти біженців, а проти самих організаторів цього злочинного бізнесу, які наживаються на втікачах. Наскільки ефективною виявиться започаткована європейцями військово-морська блокада – покаже час. Залишається надіятися, що “титаніків” у Середземному морі поменшає.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4330 / 3.99MB / SQL:{query_count}