Донбаська поразка Кремля

Імперські амбіції Путіна зазнали дошкульного удару

фото: ytimg.com
У певному сенсі війна в Донбасі увійшла в завершальну фазу, подобається це Кремлю чи ні, йдеться у статті “Російський відступ в Україні” американського тижневика Newsweek, переклад якої подає ресурс inosmi.ru.
“Повстанці можуть ще дещо розширити свою територію, проте мрії багатьох росіян, які відчувають імперську ностальгію і мріють про те, як великі російськомовні території України в єдиному пориві “кинуться в обійми” Москви, починають згасати. Більшість населення в таких великих містах центральної України, як Харків, Одеса та Дніпропетровськ – російськомовні, однак ці люди активно підтримують Київ, демонструючи символи української державності”, – пише автор статті Овен Меттьюс.
“Населення України лише на 17% складається з етнічних росіян, – каже старший науковий співробітник Інституту Брукінгса і колишній американський посол в Україні Стівен Пайфер. – Путін завжди спотворював цей факт, стверджував, що в Україні 17 мільйонів етнічних росіян, тобто 37% населення”. Так чи інакше, заявляє Пайфер, “російська агресія, видається, стирає цю розділову лінію. Одним із непередбачених Кремлем наслідків конфлікту стало нове почуття української єдності”. 
Путін також прорахувався із втратами, стверджує Newsweek. Анексія Криму принесла йому колосальну, але короткочасну славу, однак введені в результаті американські та європейські санкції в поєднанні з падінням нафтових цін відправили російську економіку в некерований штопор. Рубль подешевшав наполовину. 
Повстанці можуть ще дещо розширити свою територію, проте мрії багатьох росіян, які відчувають імперську ностальгію і мріють про те, як великі російськомовні території України в єдиному пориві “кинуться в обійми” Москви, починають згасати
Попри невелике підвищення цін на нафту і стимули для промисловості від девальвації, російська економіка в поточному році скоротиться на 2,7%, про що у своїй доповіді повідомляє Світовий банк. Банківський сектор Росії може в будь-яку мить впасти, наприклад, якщо Росію усунуть із міжнародної системи платежів SWIFT. Якщо таке станеться, на росіян чекатиме справжній шок, оскільки всі грошові потоки в країні застопоряться. 
Нещодавній візит до Росії держсекретаря США Джона Керрі показав, що Захід готовий розпочати делікатний дипломатичний танець, аби прийти до міцного і довготривалого політичного врегулювання в Україні. Усі, навіть Кремль, згодні з тим, що повсталі райони залишаться у складі України. Але надзвичайно серйозне питання полягає в тому, який ступінь автономії вони отримають. 
Кремль наполягає на тому, щоб Україна стала федерацією типу Боснії, яку, за Дейтонською угодою від 1995 року, розділили на прозахідну територію боснійських хорватів і Республіку Сербську, що користується підтримкою сусідньої Сербії. Ці утворення фактично є автономними одиницями всередині держави, маючи своїх президентів, парламенти і суди. “У результаті цент­ральний уряд Боснії став практично недієздатним, – каже автор впливового блогу The Power Vertical Брайан Вітмор. – Минуло майже 10 років з часу смерті Слободана Мілошевича, але Сербія і надалі використовує Республіку Сербську для маніпулювання всією Боснією, підриваючи всі її спроби приєднатися до Європи”.
Кремль хоче продемонструвати силу, щоб зміцнити переговорні позиції сепаратистів із метою розчленування центральної влади Києва
Натомість Newsweek пропонує інший сценарій. Сепаратистські території погод­жуються на участь в українських виборах у місцеві органи влади, які планують провести 25 жовтня, і всі українські та місцеві політичні сили беруть у них участь під міжнародним контролем. 
Найімовірніше, перемогу здобуде “Опозиційний блок” під керівництвом голови адміністрації поваленого президента Януковича Сергія Льовочкіна, якого The Economist назвав “налаштованою на реформи” людиною. Це буде прийнятне для всіх рішення, що зберігає гідність і Києва, і Москви, і Вашингтона. 
Але Путін давно відомий тим, що спочатку створює конфлікт, а вже потім вступає в переговори. Мабуть, із цим пов’язане чергове загострення ситуації в Донбасі – Кремль хоче продемонструвати силу, щоб зміцнити переговорні позиції сепаратистів із метою розчленування центральної влади Києва. “Росія не може перемогти в цій війні, але Україна все ще може її програти”, – застерігає Newsweek.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2412 / 4MB / SQL:{query_count}