Одного разу в Давосі

Всесвітній економічний форум: найцікавіші прогнози та виступи

фото: AP
Ціни на нафту, криза в Україні, зміна клімату, енергетична безпека та нові технології – далеко не повний перелік тем, які цього року обговорювали під час Всесвітнього економічного форуму (WEF) у швейцарському місті Давос.
Щороку ця подія збирає сотні політиків, бізнесменів і культурних діячів, які впродовж трьох-чотирьох днів діляться власними рецептами подолання ключових світових проблем. Тон зустрічі задає сам WEF, який за кілька днів до початку форуму оприлюднює аналітичну доповідь “Глобальні ризики” – опитування близько 900 політиків, громадських діячів, економістів та науковців із різних країн світу.
Як засвідчили результати цьогорічного дослідження, головними проблемами у 2015-ому можуть стати геополітичні виклики – після 25 більш-менш спокійних років регіональні збройні конфлікти знову пожвавлюються.
Форум у Давосі викликає й немало критики. Поки одні його учасники попереджають про неминучі катастрофи, інші пророкують економічне зростання (написи на карикатурі: "Клімат. Планета приречена" та "Зростання. Перспективи хороші") (автор карикатури – художник Патрік Шаппатт; зображення: forbes.ua)
Ключові політики й експерти сучасності побоюються, що цього року ми можемо стати свідками низки міждержавних сутичок, руйнації держінститутів і навіть розпаду окремих країн. До найгарячіших прикладів експерти віднесли й ситуацію в Україні, а також події в Сирії та Іраку, влада яких майже безсила перед експансією “Ісламської держави”. Неспокійно і в Закавказзі (про загострення воєнного протистояння Вірменії та Азербайджану докладніше читайте тут – “Пошта”).
Щодо, власне, кризи в Україні, то цю тему піднімали навіть на кількох непрофільних сесіях. До прикладу, одразу після доповіді німецького канцлера на сесії “Глобальна відповідальність у цифрову епоху” голова WEF Клаус Шваб поцікавився в Ангели Меркель, як треба вирішувати конфлікт із Росією. “Наша мета – територіальна цілісність України, яку треба відновити. Ми не забуваємо і про Крим, але Донецьк і Луганськ – пріоритет”, – пояснила канцлер Німеччини. При цьому, на її думку, санкції щодо Росії, попри їх шкоду для економіки ЄС, треба й далі зберігати.

Перспективи Росії

Ще в листопаді торік чимало експертів сподівалися, що під час Всесвітнього економічного форуму можливе бодай якесь вирішення ситуації на сході України. Втім ані президент Росії Путін, ані прем’єр Російської Федерації Медведєв на форум не приїхали. А український Президент через загострення ситуації був змушений скоротити свій візит.
фото: AP 
Якщо ви думаєте, що присутність російської делегації на Давоському форумі для багатьох була небажаною, мусимо вас розчарувати – санкції не завадили росіянам провести традиційну помпезну вечірку з друзями-європейцями. Як повідомляє Bloomberg, засновник Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб теж завітав на гулянку, аби показати “нашим російським друзям, що їм раді в Давосі” і що “навіть після всього, що сталося, Росія залишається дуже важливою європейською країною”.
“Ми сподіваємося, що можуть відбутися діалоги, які допоможуть краще зрозуміти істинні почуття росіян і водночас продемонструвати їм, як поточну ситуацію бачить решта світу”, – пояснив Шваб.
Особливості російської душі цього року довелось описувати першому віце-прем’єр-міністру Російської Федерації Ігореві Шувалову. Його ключовий посил – за допомогою санкцій ніхто не змусить Росію щось робити або чогось не робити.
Ми сподіваємося, що можуть відбутися діалоги, які допоможуть краще зрозуміти істинні почуття росіян і водночас продемонструвати їм, як поточну ситуацію бачить решта світу
“Коли застосували санкції, звичайно, говорили, мовляв, не будемо з вами торгувати, будемо змушувати вас поводитись у певний спосіб. Але потрібно знати характер президента Путіна. Звичайно, нас ніякими санкціями не змусиш щось робити, це ви повинні знати. Росіяни такі”, – заявив Шувалов у п’ятницю під час дискусії щодо Росії.
Цікаво, що сам він визнає: Росія зараз увійшла в ще більшу кризу, ніж це було у 2008 році. “Ззовні ми спостерігаємо прояви, ніби це (криза. – “Пошта”) м’якше, ніж у 2008 – 2009 роках. Та це тільки позірна легкість. Насправді за глибиною і складністю, мені здається, ми вже рік перебуваємо у стані, коли заходимо в більш затяжну і складну кризу. Видимість цього може зникнути, якщо раптом ціни на нафту підуть угору”, – пояснив Шувалов додавши, що якщо цього не станеться, росіянам таки доведеться проводити низку реформ, про які поки лише говорять.
Цікавим є ось що: на запитання модератора дискусії про те, чи не шкодує Шувалов, що “ціна Криму і кризи в Україні виявилася занадто високою”, політик заспокоїв: труднощі згуртовують росіян. “Якщо відірватися від політики, консолідація суспільства навколо позиції Путіна і жорсткі зовнішні умови, пов’язані з санкціями, це хороший стартовий майданчик для проведення реформ”, – упевнений Шувалов.

Майбутнє України

Однією з найпомітніших подій першого дня форуму став виступ Петра Порошенка. Український Президент привіз у Давос уламок корпусу автобуса, підірваного під Волновахою: “Для мене це символ терористичної атаки на мою країну, як і Charlie Hebdo, і російська ракета, яку випустили російські військові та яка вразила літак MH-17 і призвела до загибелі великої кількості мирних людей”.
фото: EPA/UPG
Утім від української влади під час форуму чекали трішки іншого, що стало зрозуміло під час проведення традиційного українського сніданку. Хоча цього року він проходив у режимі off the record, заяви за його підсумками дають зрозуміти, що в закордонних спонсорів вичерпується терпіння: замість розповідей “ми почали реформи” вони хочуть почути про результати змін.
Однак сам Порошенко поки не розгубив популярності серед закордонних колег і журналістів. Про це свідчить і укладений агентством Reuters рейтинг найбільш впливових учасників 45-го Всесвітнього економічного форуму, в якому український Президент посів 15-ту позицію (поміж екс-віце-президентом США Альбертом Гором і китайським прем’єром Лі Кецяном; очолили ж цей рейтинг голова ради директорів Google Ерік Шмідт, китайський бізнесмен Джек Ма та операційний директор Facebook Шеріл Сендберг).
Ще до свого виступу на форумі в інтерв’ю Bloomberg Europe TV український Президент розповів, що в Давосі матиме важливу зустріч із главою Міжнародного валютного фонду. “Ми підготували меморандум. Це будуть новий меморандум і нова програма”, – сказав Петро Порошенко. Тепер уже відомо, що Україна просить у МВФ розширене кредитування. Найімовірніше, вона таки отримає його.
в рейтингу найбільш впливових доповідачів 45-го Всесвітнього економічного форуму український президент посів 15-ту позицію (поміж екс-віце-президентом США Альбертом Гором і китайським прем’єром Лі Кецяном) (фото: World Economic Forum)
Учора, 23 січня, міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що перший транш від фонду Україна отримає наприкінці лютого (при цьому місія МВФ працюватиме в нас до 29 січня). Урядовець уточнила, що позитивне рішення МВФ за новою програмою співпраці відкриє для України і надходження від інших міжнародних партнерів – це 1,8 мільярда євро від ЄС, 500 мільйонів євро від Німеччини, до 100 мільйонів євро від Польщі та 300 мільйонів доларів від Японії.
Тобто одне ключове завдання, з яким українська влада зазвичай вирушає на події рівня WEF, можна вважати виконаним – гроші будуть. А от чи посилить Захід тиск на Російською Федерацію (чи, може, “писк”, як зазначили у презентації під час українського сніданку?), стане зрозуміло не раніше березня, коли відбудеться саміт членів ЄС.

Топ-цитати Давосу-2015


фото: Michel Euler
“Я – президент миру, а не президент війни. Вважаю, що воєнного вирішеня конфлікту на Донбасі не існує”.
Петро Порошенко, президент України

“Ми - перше покоління, яке може покінчити з бідністю, й останнє покоління, яке може зробити щось для того, аби уникнути негативного впливу зміни клімату. Якщо ми не відстоюватимемо своїх моральних та історичних обов’язків, майбутні покоління судитимуть нас різко”.
Пан Гі Мун, генеральний секретар ООН

“Справжнє лідерство складається з чотирьох інгредієнтів: мозку, душі, серця і хороших нервів”.
Клаус Шваб, президент Світового економічного форуму

“Коли ми кажемо, що наші керівники некомпетентні, то цим  підживлюємо екстремізм, ксенофобію та ультранаціоналістичні партії”.
Хосе Мануель Баррозу, президент Єврокомісії (2004 – 2014 рр.)

“Нерівність є наслідком урядової політики, а наслідком нерівності є соціальні заворушення”.
Пол Сінгер, інвестор, засновник інвестиційного фонду Elliott Management

“Моральні авторитети повинні мати змогу зупинитись, аби надихнути інших зробити паузу”.
Дов Сейдман, засновник компанії LRN, що покращує ефективність бізнесу

“Значно легше імітувати гру гросмейстера, ніж дворічної дитини”.
Елісон Гопнік, професор психології Каліфорнійського університету

“Аби наше процвітання та розвиток не опинилися під загрозою, треба підтримувати світовий порядок, установлений після Другої світової війни”.
Лі Кецян, прем’єр-міністр Китаю

“Іноді, аби об’єднатися, нам потрібна велика криза”.
Кішоре Махбубані, сінгапурський дипломат, декан Школи публічної політики імені Лі Куан Ю

“Я тут не для того, щоб говорити про завтрашнє майбутнє. Для моєї країни майбутнє – це сьогодні, а не завтра”.
Маттео Ренці, прем’єр-міністр Італії

“Європа –  не просто євро. ЄС –  не просто валюта. Європа – насамперед ідея, що впродовж 70 років забезпечувала мир. 70 років процвітання... Європа може бути місцем, у якому можемо показати інновації в економіці, культурі, ідеалах”.
Маттео Ренці, прем’єр-міністр Італії

“У цей період історії людства нам потрібно знайти нове відчуття спільної долі, щоб формувати наше політичне, економічне та культурне майбутнє. Потрібен новий світовий порядок на основі широкої включеності”.
Ахмет Давутоглу, прем’єр-міністр Туреччини

“Вірус Еболи завдав менше шкоди, ніж реакція на цю хворобу”.
Альфа Конде, президент Гвінеї

“Нашою відповіддю на тероризм має бути демократія”.
Ангела Меркель, канцлер Німеччини

“Будьмо трішки більше допитливішими щодо того, що відбувається в інших частинах світу, і трішки менше переймаймося власним пупом”.
Ангела Меркель, канцлер Німеччини

“У майбутньому інтернет зникне... Буде так багато IP-адрес, пристроїв, датчиків і речей, на вас одягнутих, із якими ви будете взаємодіяти, що  перестане це навіть відчувати. Це стане постійною частиною вашого життя”.
Ерік Шмідт, голова ради директорів Google

“Ми хочемо, аби гроші вільно перетікали, аби зростання перетікало, аби товари перетікали, однак у той же час ненавидимо, коли кордони перетинають прості люди”.
Хілмет Ерсек, президент компанії Western union

“Ми живемо в час валютної війни. Один із найпростіших способів стимулювати свою економіку зараз –  послабити валюту”.
Гаррі Кон, президент банку Goldman Sachs

“Життя людини тільки тоді щасливе, коли вона щось створює”.
Андреа Бочеллі, італійський співак

“Порахуйте кількість досягнень у вашому житті і про скільки речей ви мрієте. Якщо кількість мрій більша, ніж досягнень, значить, ви молоді”.
Шимон Перес, президент Ізраїлю (2007 – 2014 рр.)
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2171 / 4.1MB / SQL:{query_count}