На Львівщині видобуватимуть сланцевий газ?

Уряд розглядає перспективу видобутку сланцевого газу на території Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей

Уряд розглядає перспективу видобутку сланцевого газу на території Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Бажання вкласти гроші в розробку родовищ виявили щонайменше дві іноземні компанії. Щоправда, на заваді райдужним планам влади може стати те, що пропоновані території густонаселені, а сам проект містить у собі екологічні небезпеки.

Цього тижня до депутатів Львівської обласної ради звернувся Володимир Ігнащенко, перший заступник міністра охорони навколишнього природного середовища України. Урядовець пропонував депутатам дозволити  видобувати на території Львівщини сланцевий газ. Для цього ЛОР мала надати дозвіл на включення в перелік ділянок, які можуть розроблятися на основі угоди про розподіл продуктів, так званої “олеської площі”.  Йдеться про ділянку на території Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей.

“Минулого тижня уряд підписав меморандум із американськими партнерами щодо оцінки сланцевих ресурсів в Україні. Львівська облрада перша, до якої ми звернулись. Зараз концептуальне питання – доцільно чи ні давати старт проекту. За найсприятливіших умов лише дозвільні процедури займуть не менше року. А потім ми проведемо конкурс, у якому візьмуть участь ініціатор цього проекту “Chevron” і ще 5-6 компаній, які працюють у цій сфері. І після визначення переможця почнуться пошукові роботи. За попередніми оцінками, олеська площа містить не менше 100 млрд кубів газу”, – розповів Володимир Ігнащенко.

Загалом територія має площу 6213 кв. км. На Львівщині пропонують виділити 2922 км у дев’яти районах: Жовківському  – 581 кв. км, Перемишлянському – 580 кв. км, Кам’янка-Бузькому – 550 кв. км, Пустомитівському – 507 кв. км, Жидачівському – 352 кв. км, Золочівському – 208 кв. км, Буському – 89 кв. км, Сокальському – 82 кв. км та Миколаївському – 13 кв. км.

“Межі території визначала компанія, яка видобуває сланцевий газ у Польщі. Це по суті продовження тієї території, яку розробляють у сусідній країні. Тому ймовірно, що Львівщина найбільш перспективна у розробці родовищ сланцевого газу”, – впевнений урядовець.

Як переконує заступник міністра, йдеться про мільярдні інвестиції в область та створення великої кількості робочих місць на найближчі роки. Хоча урядовець визнає, що екологічні ризики є при всіх процесах надрокористування, однак вони відносно невеликі. Адже видобуток будуть здійснювати не за українськими стандартами, а за стандартами ЄС та США, і займатимуться цим компанії, які мають значний досвід у таких роботах.

“Урешті, угода про розподіл продукції визначає конкретну відповідальність за шкоду екології. Якщо видобуток сланцевого газу призведе до погіршення екологічного стану довкілля, то інвестор відшкодує збитки. Однак у США досі не сталось жодної екологічної катастрофи внаслідок видобування сланцевого газу. І це вже щось означає”, – резюмував  Володимир Ігнащенко.

Водночас Ірина Сех, голова постійної депутатської  комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради, упереджено ставиться до цього проекту.

“Звичайно, нам потрібно шукати альтернативні джерела, і те, що є певні здобутки в цьому напрямку, це вагомий аргумент. Однак відомо і те, що Європа відмовляється від пошуку родовищ сланцевого газу в густонаселених районах. Оскільки він дуже затратний і має наслідки для екології. А територія, яку нам пропонують, доволі густонаселена. Ми розуміємо, що інвестиції потрібні, однак це екологічно небезпечні інвестиції. Львівщина вже має “Гірхімпром”, шахти, угорські гудрони і, врешті, Грибовицьке сміттєзвалище. Тож ми будемо ініціювати громадські слухання з цього питання, запрошувати представників фірм, які хочуть розробляти родовища. Нехай спочатку нам розкажуть, чим вони можуть нам допомогти у вирішенні екологічних проблем, а вже тоді ми вивчатимемо цей проект”, – резюмує Ірина Сех.

Тим часом Тараса Федака, голову постійної депутатської  комісії з питань інвестиційної та регуляторної політики, ПЕК, енергоефективності і розвитку підприємництва Львівської облради, цікавить, наскільки прозоро проведуть конкурс на визначення компанії, що розроблятиме родовища.

“Я б не хотів, щоб у цьому питанні був монополізм. Потрібно створити нормальні ринкові умови. В нас є чотири ділянки, де можуть бути поклади сланцевого газу. Якби йшлося про одну ділянку, то це одне питання, а якщо йдеться про всі, то це робиться під монополіста”, – зазначив Тарас Федак.

Тож наразі перспективу видобутку сланцевого газу на Львівщині відклали щонайменше на місяць. За цей час депутати планують докладно вивчити це питання та провести консультації з фахівцями та громадами територій, де пропонують розробляти родовища.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.8591 / 4.11MB / SQL:{query_count}