Енергетичні прогнози

До 2030 року природний газ стане другим найбільшим джерелом енергії у світі

До 2030 року природний газ стане другим найбільшим джерелом енергії у світі

Загалом споживання енергії у світі до 2030 року збільшиться на 35 відсотків, порівняно з рівнем 2005 року. Про це повідомляє “The Wall Street Journal” з посиланням на прогноз найбільшої нафтогазової компанії світу “Exxon Mobil”.

Світле газове майбутнє

На думку експертів компанії, настільки стрімке зростання буде забезпечене розвитком електроенергетики в країнах, що розвиваються, а також за рахунок заміни вугілля на газ у розвинених державах. Причому потреби в газі зростатимуть втричі швидше, ніж попит на нафту й вугілля. Проте основним джерелом енергії 2030 року залишиться все-таки нафта, забезпечуючи 32% світового попиту. Згідно з прогнозом “Exxon Mobil”, частка газу становитиме 26% від світового споживання джерел енергії. Для порівняння, у 2005 році газова частка становила 21%.

Варто зазначити, що й інші нафтові гіганти також вірять у перспективи газового бізнесу. Так, у січні 2011 року англо-голландська “Royal Dutch Shell” заявила, що в 2012-му видобуток газу вперше в історії компанії перевищить видобуток нафти.

Перерозподіл авторитетів

Тим часом часопис “The Wall Street Journal” звертає увагу на той факт, що на верхні рядки в авторитетному рейтингу “енергетичних гігантів” світу впевнено піднімаються російські, китайські та бразильські нафтогазові компанії. Мова йде про “PFC Energy 50” – щорічну доповідь вашингтонської консалтингової фірми “PFC Energy”, в якій перераховуються найбільші нафтогазові компанії світу. Свіжа доповідь ілюструє драматичні зміни в енергетичному секторі. “У 2005 році у верхній десятці було всього дві “незахідні” компанії – “Газпром” і “PetroChina”, а сьогодні таких компаній половина, причому бразильська “Petroleo Brasileiro” випередила “Royal Dutch Shell”, – зазначає журналіст “The Wall Street Journal” Лаєм Деннінг.

Перерозподіл енергетичних авторитетів виявляється, зокрема, на прикладі власності на запаси енергоносіїв у світі. Якщо наприкінці 1960-х років традиційні нафтові гіганти на кшталт “Exxon” і “Shell” володіли 85 відсотками світових запасів, то до кінця 1970-х їх частка скоротилася до 60%, а сьогодні західні гіганти володіють лише 15 відсотками.

“На кінець минулого року сукупна капіталізація 50 найбільших енергетичних компаній світу становила 3,9 трильйона доларів США, що дорівнює капіталізації всієї біржі “Nasdaq”, – продовжує “The Wall Street Journal”. – Причому з трьох компаній у списку, капіталізація яких виросла максимально, дві – “Novatek” і ТНК-BP – як мінімум наполовину належать росіянам, а контрольним пакетом третьої – “Ecopetrol” – володіє Колумбія”.
Сланцева мрія
Тим часом усе більше надій в різних країнах покладають на сланцевий газ (альтернативний природний газ, що видобувається зі сланцю і складається переважно з метану). Сполучені Штати за останні 15 років пробурили 11 тисяч свердловин і гідророзривів і сьогодні одержують зі сланцю 10% спожитого в країні газу.

Плекають “сланцеву мрію” і поляки. Запаси цього, ще недавно екзотичного, природного газу в Польщі оцінюються у 1,5 – 3 трильйони кубометрів, що може покрити потреби країни на довгі десятиліття. Є поклади сланцю і в Україні: у Волинсько-Подільському вугільному басейні, у Карпатах, Криму, в Дніпровсько-Донецькій западині на Українському щиті. Щобільше, на Болтиському родовищі в Кіровоградській області спільно із литовською компанією уже три роки реалізується невеличкий пілотний проект щодо видобутку сланцю та його переробки.

Якщо такий газ почнуть видобувати в Польщі, Україні та Угорщині, де також є поклади сланцю, це стане величезною проблемою для російського “Газпрому” і самої Росії, оскільки означатиме зменшення її політичного впливу. Адже газова дипломатія стала головною зброєю зовнішньої політики Кремля. Але це наразі лише одна з імовірних перспектив. “Сланцевий газ – це мрії й бажання, газ із Росії – це дійсність”, – сказав свого часу віце-прем’єр і міністр економіки Польщі Вальдемар Павляк. Але завжди так кортить помріяти.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7956 / 4.11MB / SQL:{query_count}