Примарність дешевого сиру

Нафтопальний ринок очікує чергового дива

Нафтопальний ринок очікує чергового дива

Уряд України чекає на зменшення цін на бензин та дизпальне, причому всіма учасниками вітчизняного ринку, не менше ніж на 12­15 відсотків. Із такою майже сенсаційною заявою (на тлі загального зростання цін, як би не намагались переконати нас у протилежному високопосадові чиновники) виступив на засіданні експертно-аналітичної групи з питань ринку нафтопродуктів перший віце-прем'єр-міністр Олександр Турчинов.

"Аналітичні матеріали, які ми маємо у своєму розпорядженні, підтверджують, що ціни на нафтопродукти повинні бути знижені, причому значно. Останнім часом у світі зафіксовано зниження цін до 20 % . Дивно, що це не привело до зменшення цін в Україні", - заявив він.

Отож, за розрахунками пер­шого віце-прем'єра, за 15-відсоткової рентабельності роздрібних трейдерів літр  А-95 бензину мав би коштувати не більше як 5,52 грн, а не 6,45 (середня ціна на ринку), дизпальне, відповідно, - 6,1 грн замість реальних 6,95 грн.

Ми вас наразі просимо. Але...

До спроб чи то домовитися, чи ще в якийсь інший спосіб вплинути на вітчизняних нафтотрейдерів Кабмін вдається не вперше. До речі, це було характерним і для попередніх урядів Януковича - Тимошенко - Януковича . При цьому, як правило, операторів нафтопального ринку спочатку намагаються  переконати у запровадженні адекватної цінової політики. Адже підвищення цін на товари широкого вжитку, особливо продукти харчування, у нас останнім часом пов'язують найчастіше тільки зі зростанням цін на пальне. Якщо ж переконання не спрацьовують, тоді вдаються до каральних фінансових заходів.

Вплинути на нафтотрейдерів лише ринковими методами, не вдаючись до використання адмінресурсу, уряд пообіцяв й у нинішній ситуації. Мовляв, світові тенденції самі собою, а ви тут... Проте у певних колах, що мають безпосередній стосунок до торгівлі пальним, подейкують, що Кабмін уже доручив Антимонопольному комітету України (АМКУ) у випадку, якщо ціни на пальне не зменшаться, перевірити, чи, бува, немає на ринку нафтопродуктів антимонопольної змови. Про те, що це не пусті балачки, свідчать і попередні заходи уряду. Ще навесні прем'єр Юлія Тимошенко наголошувала на потребі антимонопольного розслідування причин зростання цін на пальне.Тоді за чотири місяці перевірок АМКУ оштрафував 11 операторів нафторинку на загальну суму понад 5 млн доларів США. Хоча загальну зростально-цінову тенденцію каральні заходи тоді не подолали. Вартість пального стрімко піднімалася чи не щотижня...

Крига скресла

Чи не відразу після згаданого засідання експертів та аналітиків у Кабміні роздрібні ціни на пальне й справді дещо зменшилися. По всій Україні. Хоча й із деякими відмінностями у регіонах. Наприклад, за даними консалтингової компанії UPECO,  найдешевший А-76/80 зменшився у ціні в середньо­му на
8 коп. - з 6,01 грн за літр до 5,93. Щоправда, як ми вже й казали, залежно від регіонів. У Закарпатті його можна було придбати за 5,33 грн за літр. На Донеччині, навпаки, найдорожче - 6 грн 2 коп.

На 8 копійок у середньому подешевшав і найпопулярніший А-95 - з 6,62 до 6,54 грн/л. Знову-таки найменше він коштував у Закарпатті - 5,98 за літр. Найдорожче у Криму - 6,74. Що цілком зрозуміло, зважаючи на час відпусток. У Львові А-95 у середньому коштував
6 грн 50 коп. за літр.

Найістотніше подешевшало дизпальне - з 7 грн 7 коп. до 6,93 грн/л. Хоча це й не бажані Олександром Турчиновим 12-15 від­сотків від попередніх цін, але все ж таки. Інша справа, чи довго триватиме ця тенденція?

Україна й світ 
у цінах єдині?

Те, що внутрішнє ціноутворення у нас прив'язують до світових цінових тенденцій, цілком природно й зрозуміло. Зрештою, закономірно в ринкових умовах.Тож не треба дивуватися, що уряд прив'язує нафтопальні надії до загальноєвропейської цінової ситуації.

У другій половині липня на тамтешньому ринку нафти та нафтопродуктів й справді вперше за цей рік спостерігалося падіння цін - майже на 10 %. Це мало би вплинути й на український ринок. Адже майже на 90 % він наповнюється саме імпортними нафтопродуктами та пальним, яке виробляється  з імпортної сировини. До того ж роздрібні ціни на бензин та дизпальне у нас і без того залишалися найнижчими у Європі та країнах СНД, поступаючись лише Росії та Білорусії.Там, відповідно, літр  А-95 коштував 1,1 долара за літр та 1 долар.

Але не слід забувати, хто є основним постачальником нафти в Україну. Особливо в контексті російсько-грузинського конфлікту й позиції в ньому Києва. Недаремно кажуть, що політика є продовженням економіки, але іншими засобами. Як, зрештою, й навпаки.

Не будемо прив'язувати події, про які йтиметься нижче, власне до політики. Але факт залишається фактом. 14 серпня в арбітражному суді Татарстану відбулося слухання справи щодо стягнення на користь "Татнафти" з "Укртатнафти" 2,7 млрд грн (майже 600 млн доларів США). За поставлену на Кременчуцький НПЗ, але досі не оплачену нафту. На майно "Укртатнафти" в Росії накладено арешт.

Щоправда, уряд до цього не має жодного стосунку. Постачали нафту полтавські посередницькі фірми "Авто", "ТАІЗ" та "Техно-прогрес". Але на загальній ситуації на ринку нафтопродуктів ця "непри­єм­ність", безперечно, позначиться. Тому не зрозуміло, яким чином  татарська нафта постачатиметься в Україну надалі. Держкомісія з цінних паперів та фондового ринку на доручення  Олександра Турчинова вже призупинила на два місяці обіг акцій полтавської компанії "Укртатнафта". Для того, щоб "не допустити будь-яких транзакцій із спірним пакетом акцій компанії" (18,3 %).

Щодо світових тенденцій. Уже  через день після згаданого засідання експертів та аналітиків у Кабміні ціни нафти на світових біржах зросли. Відбулося це відразу після оприлюднення Мініс­терством енергетики США даних щодо запасів нафти та бензину в країні. Так товарні запаси бензину зменшилися там на 6,39 млн барелів (барель у США для нафти до­рівнює 158,76 літра) .

Біржа відреагувала миттєво. У Нью-Йорку за ф'ючерсними контрактами на вересень ціна нафти зросла майже на три долари - до 116. Загалом лише за минулий рік пальне у США подорожчало майже на 40 %. А оскільки Сполучені Штати споживають майже  половину світових енергоносіїв, тамтешні  "негаразди" вплинуть і на європейський ринок. А відтак і на наш внутрішній. Що вдієш, світові тенденції... Тож нинішнє подешевшання пального матиме радше тимчасовий характер.

Поза тим, певно, розуміючи, що нинішнє цінове "потепління"  - явище "несерйозне і ненадовго", львівські перевізники мають тверді наміри вирвати від міськради черговий дозвіл на підвищення проїзних цін у маршрутках. Та й у самій міськраді розглядають питання про збіль­шення до 1 грн ціни за проїзд у трамваях та тролейбусах.Такий от ринок...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.6328 / 4.13MB / SQL:{query_count}