До пенсії щораз далі…

Які подарунки під ялинку покладуть урядовці потенційним і нинішнім українським пенсіонерам?

Які подарунки під ялинку покладуть урядовці потенційним і нинішнім українським пенсіонерам?

Пенсійна реформа конче потрібна і її проведення в Україні навіть запізнилося. Дефіцит Пенсійного фонду постійно зростає, попри те, що кожен працівник нині сплачує до нього майже 40% заробленого. Відтак наповнювати Пенсійний фонд просто нема звідки на більші суми, тому вирішено скорочувати його видатки.

24 грудня, тобто у п’ят­ни­цю, до парламенту з доповіддю про пенсійну реформу імені уряду Азарова завітає віце-прем’єр Сергій Тігіпко. Така вже його доля: озвучувати те, що вимагає час і обставини,  що як не крути – електоратові сподобатися не може. У понеділок уряд відкликав на доопрацювання поданий раніше на розгляд ВРУ проект пенсійної реформи. Разом з тим сподіватися на диво або кардинальні зміни не варто. Відтак на парламентському сайті з’явився текст законопроекту.

Кому, коли і скільки

Отже, які подарунки під ялинку покладуть урядовці потенційним і нинішнім українським пенсіонерам? Найперша новина – жінки таки стануть рівні з чоловіками, принаймні у віці виходу на заслужений відпочинок. Стосується це тих жінок, які народилися після 1 серпня 1960 р. Жінки, які з’явилися на світ з 1 лютого до 31 липня 1956 р. підуть на пенсію у 55,5 року, ті, хто народився між 1 серпня 1956 р. і 31 січня 1957 р., – у 56 років. Отже, попри вимоги МВФ уряд Азарова гуманний до українських пані: пенсійний вік підвищуватиме поступово, а не за один раз.

Другий момент – скасування “захмарних” розмірів пенсійних виплат для вибраних та заслужених. Нині максимальний розмір пенсії не обмежений. І різниця між найнезаслуженішими і найзаслуженішими українськими пенсіонерами вимірюється прірвою у понад 150 разів! З 1 січня всі заслужені та вибрані отримуватимуть максимально – 9000 грн, тобто не більше 12 прожиткових мінімумів для українців.

Зменшаться і пенсійні гаманці людей у погонах. Спеціальні пенсії – працівникам міліції, СБУ та військовим – мають намір виплачувати, як і всім іншим – після досягнення 60 років. Терміни вислуги для отримання спеціальної пенсії також зростатимуть. За чотири роки – з 1 лютого 2011 р. до 1 лютого 2014 р. – термін служби для отримання спеціальної пенсії зросте для офіцерів до 25 років.

Для того, щоб отримати соціальну пенсію за віком, потрібно відпрацювати не 5 років, як зараз, а 15. Лише в такому разі можна розраховувати на отримання 50%  від суми мінімальної пенсії у державі. Пенсію за віком зможуть отримувати лише ті, хто матиме певну суму років виплат до Пенсійного фонду, а простіше кажучи – трудового стажу. Для жінок це 30 років, а не 20, як зараз, а для чоловіків – 35, тобто теж на 10 років більше, аніж тепер.

Обмежать і час перебування на державній службі. З прийняттям нового закону, чоловіки служитимуть чиновниками максимально до 62 років, жінки – до 60. Щоправда, йти на пенсію з бюджетної установи буде і надалі вигідно – бюджетникам при виході на заслужений відпочинок виплачуватимуть матеріальну допомогу в розмірі 10 місячних пенсій.

Особи, які продовжать працювати і після досягнення пенсійного віку, отримуватимуть лише заробітну платню і пенсію. Тобто уряд планує скасувати нинішні надбавки за додатково відпрацьовані роки.

Про призначення пенсій

Призначати розмір пенсії тепер мають намір лише враховуючи розмір заробітної плати. Жодні премії, матеріальні допомоги та інші виплати тепер під час нарахування пенсії значення не матимуть. Окрім того, виплати пенсій нараховуватимуть на основі даних персоніфікованого обліку, який ведуть в Україні з 2000 р. Як відомо, на розмір пенсії прямо впливає розмір середньої зарплати у країні. Тепер його враховують за рік, з 1 січ­ня обчислення проводитимуть із 3 років до моменту звертання за нарахуванням пенсійних виплат. 

Довгоочікувана і бажана накопичувальна система пенсійного забезпечення, відповідно до законопроекту Кабміну Миколи Азарова, наразі відкладається на невизначений термін. Тобто визначення існує: з того моменту, коли бюджет Пенсійного фонду стане бездефіцитним. За прогнозами чиновників, це мало би статися в Україні уже у 2013 р. Однак це лише прогнози.

Отже, саме у той момент, коли в уряді побачать, що Пенсійний фонд більше не потребує державних дота­цій, можна буде почати заробляти на свою пенсію: у кожного працівника з’явиться свій персональний пенсійний рахунок, куди роботодавець відраховуватиме відсотки. Знову ж таки: такі рахунки з’являться лише у тих, кому на момент появи бездефіцитного бюджету Пенсійного фонду буде менше як 35 років.

Саме з такими реформами пенсійної системи наразі йтимуть до народу урядовці. Щоправда, заради театралізованої маски демократичного суспільства, влада обіцяє, що пенсійну реформу не просто представлять, а й винесуть на всенародне обговорення.  За браком часу це обговорення триватиме недовго: до 31 січня 2011 р. закон про пенсійну реформу мають намір проголосувати у парламенті.

Олег Мельник
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6862 / 4.11MB / SQL:{query_count}