У безробітних є шанс знайти нову роботу

Оксана Іванчук,  заступник директора Львівського обласного центру зайнятості

Оксана Іванчук,  заступник директора Львівського обласного центру зайнятості

Нині для більшості громадян втрата роботи означає втрату засобів для існування. Тому закриття підприємства чи скорочення кількості працівників викликає в людей шок, паніку. Життя непередбачуване, і в ролі безробітного може опинитися  кожен. Але, як свідчить досвід людей, які вже побували в цьому статусі, – у страху великі очі. Той, хто хоче працювати, знайде роботу, хоча для цього іноді треба змінити фах, вчитися, братися за цілком нову справу. І на допомогу таким людям приходять працівники державної служби зайнятості.

На Львівщині обласний центр зайнятості за роки свого існування допоміг працевлаштуватися майже 510 тис. особам. Які нові послуги сьогодні надає центр зайнятості безробітним? Як випускникам вишів отримати перше робоче місце? Що пропонує центр людям з вищою освітою? Відповіді на ці та інші запитання в інтерв’ю з Оксаною Іванчук, заступником директора Львівського обласного центру зай­нятості.
Працевлаштували кожного третього

– Оксано Степанівно, днями державна служба зайнятості відсвяткувала 20-річчя. Багато людей, які з різних причин отримали статус безробітних, за цей час скористалися послугами обласного центру зайнятості?

– За роки, відколи на Львівщині існує служба зайнятості, нашої допомоги потребували 1 млн 300 тис. осіб. Нам вдалося працевлаштувати 510 тис. осіб, тобто кожного третього. Допомогти знайти роботу всім, хто її потребує, просто нереально, оскільки існує дисбаланс на ринку праці між попитом і пропозицією. Але ті, хто конче прагне знайти нове місце праці, таки його знаходить. Хоча для цього іноді доводиться здобувати другу освіту, підвищувати кваліфікацію, змінювати професійні навики, вміння тощо. За ці роки з нашою допомогою близько 130 тис. осіб було охоплено професійним навчанням.

– За скільки часу з моменту звернення безробітного до центру зайнятості ваші працівники допоможуть знайти нову роботу?

– Тривалість пошуку роботи для кожної людини є різною, все залежить від того, яку вона має освіту, досвід роботи, якими додатковими навиками володіє тощо. Тож пошук може тривати від кількох днів до кількох місяців. Були випадки, коли люди перебували в нас на обліку кілька років. Але і в таких випадках ми допомагаємо їм, як мовиться, втриматися на плаву. Залучаємо їх до тимчасових громадських оплачуваних робіт. За ці роки до них залучили 215 тис. осіб. Громадські роботи – це передусім роботи з благоустрою, догляд за людьми похилого віку, відновлення місць поховання тощо. На селі – ремонт помешкань чи підсобні роботи в одиноких чи престарілих осіб. Але не завжди людина з вищою освітою навіть задля додаткового заробітку готова взяти до рук мітлу. Тож цього року ми ширше розгорнули громадські роботи саме для осіб з вищою освітою: відновлення книг у бібліотеках, упорядкування архівів, профорієнтаційна робота в школах, роз’яснення щодо оформлення житлових субсидій тощо.

– Але це короткотривалі роботи?

– Так, вони можуть тривати від кількох днів, тижнів до півроку. Але для людини, яка втратила роботу, це можливість отримати додатковий заробіток. Тим паче, що з другого півріччя 2010 року безробітний, який отримує допомогу з безробіття із Фонду загальнообов’язкового державного  соціального страхування України має змогу водночас отримувати зарплату за виконання громадських робіт.

– А як оплачуються  громадські роботи?

– Рівень оплати на громадських роботах, як правило, не є нижчий, ніж мінімальна заробітна плата (у грудні вона становила 922 грн), а в багатьох випадках і вищий. Усе залежить від того, яку роботу виконує людина. Якщо у роботодавця за штатним розписом працівник за аналогічну роботу отримує 1200 – 1500 грн, то безробітний за таку ж роботу отримує стільки ж. Громадські роботи оплачуються з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття чи роботодавцями. Цього року вперше на громадські роботи близько 60 тис. грн виділили місцеві бюджети.

Допомогти молоді

– Чим ваш Центр може допомогти молодим людям, які здобули вищу чи середню спеціальну освіту, але далеко не завжди можуть знайти роботу?

– Ця проблема триває вже не один рік. Розв’язати її повністю складно, бо нереально достеменно спрогнозувати попит економіки на робочу силу. Але у багатьох випадках ми можемо молодим людям зарадити. Цього року Кабінет Міністрів України затвердив перелік спеціальностей і професій, за якими здійснюється працевлаштування випускників ВНЗ та закладів ПТО на перше робоче місце з наданням роботодавцям дотації з державного бюджету. Отже, якщо роботодавець бере молодих людей відповідного фаху на перше робоче  місце, то йому впродовж року виплачують компенсацію витрат, пов’язаних із виплатою їм заробітної плати. Другий рік зарплату молодим спеціалістам виплачує вже працедавець. Угода з ним укладається таким чином, що юнака чи дівчину працедавець не може звільнити впродовж двох років. Але коли молодим працівникам запропонують кращу роботу, вони все ж мають право звільнитися. Цього року за таким принципом працевлаштовано 118 молодих людей: 47 осіб з вищою освітою та 71 – з професійно-технічною.
Започаткувати власну справу

– Раніше, якщо безробітний хотів започаткувати власну справу, центр зайнятості виплачував йому допомогу, так би мовити, стартовий капітал. Але згодом такий вид допомоги призупинили…

– Цього року одноразова виплата допомоги для започаткування власної справи вже відновлена. Її призупинили лише на період кризи. За весь період роботи центру цей вид допомоги отримали майже 10 тисяч безробітних мешканців області.

– А який середній розмір такої допомоги і чи всі охочі можуть її отримати?

– Розмір одноразової виплати допомоги з безробіття для організації безробітними підприємницької діяльності залежить від вихідних позицій безробітного: на його рахунок перераховують суму, яку б він мав отримати в центрі зайнятості впродовж 360 календарних днів як допомогу з безробіття. Її може отримати кожен безробітний, якщо він хоче започаткувати власну справу. Але він мусить обґрунтувати таке своє рішення, пройти навчання, скласти бізнес-план, і якщо комісія центру зайнятості прийме позитивне рішення, така допомога буде йому надана. На одноразову виплату із фонду витратили понад 3,6 млн грн, і нею скористалося близько 450 осіб. Середній розмір допомоги становить 8 тис. грн. Але доволі часто цим видом послуги користуються особи, які на попередньому місці праці отримували високу зарплату. Тоді вони отримують одноразову виплату значно більшу – близько 20 тис. грн. Нинішні безробітні вже далеко не ті, що були 10 років тому. Тепер вони започатковують підприємницьку діяльність, пов’язану з використанням різноманітних комп’ютерних, інноваційних технологій, інтернет-магазинів, створення веб-сайтів тощо.

– А якщо бізнес у людини не піде, вона змушена буде повернути отримані кошти?

– Ні, відповідно до нашого законодавства ці кошти поверненню не підлягають. Ми час від часу здійснюємо моніторинг започаткованих колишніми безробітними власних справ. Так ось: у понад 90% вони й надалі працюють. У нас є приклади, коли безробітні започаткували підприємницьку діяльність і наступного року вже брали на роботу найманих працівників з числа безробітних, що перебувають у нас на обліку. І користуються послугою з надання дотацій за працевлаштування безробітних, зокрема й на перше робоче місце. Одне підприємство, засноване колишнім безробітним, сплатило до фонду центру зайнятості майже 200 тис. грн внесків. А користуючись послугою з надання дотацій за працевлаштування безробітних, воно повернуло собі майже 800 тис. грн у вигляді компенсованої заробітної плати.

Тож якщо життя якоїсь миті видалося несправедливим і ви раптово стали безробітним, паніка, шок, сльози, відчай – зайві. Звертайтеся по допомогу до центру зайнятості й вам допоможуть знайти нову роботу.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2476 / 4.16MB / SQL:{query_count}