Гіперзвукова ракета та екзоскелет

Найкращі військові винаходи 2010 року

Найкращі військові винаходи 2010 року

Нещодавно одразу два американські журнали – “Popular Science” і  “Time” – опублікували рейтинги технічних досягнень 2010 року. В цьому матеріалі ми розповімо про найкращі військові винаходи.

“Popular Science” нарахував таких чотири, “Time” – п’ять.

Що цікаво, до обидвох рейтингів потрапила гіперзвукова ракета “Boeing X-51A Waberider”. Свій перший політ вона здійснила наприкінці травня 2010 року. Ракета провела в повітрі близько 200 секунд, зумівши розігнатися до швидкості у п’ять чисел Маха (5,8 тисячі кілометрів на годину!). Щоправда, під час польоту було зафіксовано аномальне поводження апарата – хоча двигун ракети працював у штатному режимі, дані телеметрії через якийсь час після початку польоту стали надходити на пункт керування з перебоями. Коли в черговий раз зв’язок з апаратом перервався більш ніж на три секунди, оператори дали X-51A сигнал до самознищення.

Наступним у списку “Popular Science” йде європейський військово-транспортний літак “Airbus A400M Grizzly”. Цей літак розрахований на перевезення 37 тонн вантажів і може скидати на парашутах 16 тонн вантажів. A400M здатен перевозити у вантажному відсіку два ударні гелікоптери і 116 десантників у повному бойовому спорядженні. Максимальна швидкість польоту “Grizzly” становить 790 кілометрів на годину, дальність – до 9,3 тисячі кілометрів.

Своєю чергою, безпілотний орбітальний літак “Boeing X-37B” уперше здійнявся у повітря наприкінці квітня 2010 року. На навколоземній орбіті була зроблена перевірка працездатності всіх бортових систем, зокрема системи керування. Для чого військово-повітряним силам США знадобився орбітальний літак, не розголошується. За однією з версій, основною функцією X-37B стане доставлення на орбіту вантажів.

Наступна військова новинка – комплект систем розвідки й спостереження для безпілотників “Gorgon Stare”. Ця розумна машинерія дозволить операторам безпілотних літальних апаратів вести спостереження за великими ділянками земної поверхні. Система, якою можуть керувати відразу кілька людей, дозволяє контролювати 3,2 квадратного кілометра поверхні й супроводжувати до 12 цілей одночасно. Сенсори “Gorgon Stare” дозволяють вести відео- і фотозйомку в будь-яку годину дня й ночі.

Натомість у “Time” інші вподобання. Найвдалішими військовими винаходами поточного року журнал визнав (окрім гіперзвукової ракети) пристрій для знищення саморобних бомб, екзоскелет нового покоління, безпечну вибухівку та плівкове бронювання. Пристрій для знищення саморобних бомб уже використовують американські військовики в Афганістані. Він призначений для полегшення роботи саперів при знешкодженні вибухових пристроїв. Апарат, створений компанією “Sandia National Laboratories”, це ємність із водою, в якій встановлений невеликий заряд вибухівки. При ініціації заряду пристрій викидає тонкий щільний струмінь води, який і спричиняє детонацію бомби. Нині “Sandia National Laboratories” виконує з мовлення на постачання армії США семи тисяч апаратів загальною вартістю 58 мільйонів доларів.

Увагу “Time” також привернув екзоскелет другого покоління XOS-2, представлений наприкінці вересня 2010 року компанією “Raytheon”. Цей роботизований костюм призначений передусім для військових логістів, які транспортують різні вантажі. XOS-2 важить близько 70 кілограмів і дозволяє оператору (а простіше кажучи, вантажнику) піднімати предмети масою до 91 кілограма без помітних зусиль.

Далі йдуть шпалери X-Flex, що використовуються для додаткового бронювання стелі, підлоги й стін у приміщеннях. Спеціальна плівка, виткана з полімерних ниток, здатна забезпечити додатковий захист бетонних конструкцій від землетрусів, вибухів та осколків. Яким чином ця плівка кріпиться до поверхні, не уточнюють.

У середині серпня 2010 року армія США сертифікувала новий вид вибухової речовини – IMX-101, що у перспективі замінить у снарядах традиційний тринітротолуол. Новинка, при подібних із тротилом характеристиках, відрізняється меншою чутливістю до ударів – якщо впустити снаряд із цією речовиною або вистрілити по ньому, вибухівка не здетонує.

Отож, якщо до вас прилетить гіперзвукова ракета – одягайте екзоскелет, обмотайтеся броньованими шпалери X-Flex і втікайте подалі на “Airbus A400M Grizzly”.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.6926 / 4.1MB / SQL:{query_count}