З Кабміну потягнуло димом

Цигарки найближчим часом можуть стати недоступними для більшості українців. Верховна Рада ухвалила рішення про підвищення акцизного збору на тютюн. Крім цього, в Україні чекають потоку контрабандного тютюну з Молдови та Росії.

Цигарки найближчим часом можуть стати недоступними для більшості українців. Верховна Рада ухвалила рішення про підвищення акцизного збору на тютюн. Крім цього, в Україні чекають потоку контрабандного тютюну з Молдови та Росії.

На скільки зростуть акцизи, наразі достеменно не відомо. Водночас Кабмін пропонував збільшити збір на сигарети без фільтра від 5 грн до 12,5 грн за 1 тис. штук; на сигарети з фільтром - від 14 грн до 30 грн за 1 тис. штук. За попередніми оцінками ціни на фільтрові сигарети зростуть від 55 копійок до 1 грн та на безфільтрові в середньому на 25 копійок. До речі, з початку року фільтрові сигарети уже подорожчали в середньому на 50 копійок, а останнє подорожчання відбулося кілька тижнів тому. Водночас, Кабмін прогнозує ще одне підняття акцизу впродовж цього року - остаточне рішення планують прийняти вже восени.

На думку "головного курця" Львова, колишнього директора Винниківської тютюнової фабрики, а нині секретаря Львів­ської міськради Володимира Квурта, таким чином держава ставить на межу виживання вітчизняних виробників цигарок. Реформа боляче вдарить по кишені найменш соціально захищених українських курців. Як зазначив пан Квурт у коментарі "Пошті", новий акциз фактично дорівнюватиме собівартості цигарки. Також він переконаний, що реформа спричинить навалу іноземної контрабанди тютюнових виробів з країн, де тютюн буде дешевший.

"Звісно, бажання Уряду закрити дірку у бюджеті зрозуміле. Новий акциз має додати щонайменше мільярд гривень до державної скарбниці. Хоча, з іншого боку, це не зовсім так, адже купівельна спроможність впаде. Взагалі, на мою думку, це бездумний вчинок, який призведе до недобросовісної конкуренції на ринку й засилля іноземних копаній, на тлі яких наші виробники виглядатимуть не надто добре. Крім цього, в Україну піде величезний потік контрабанди з Росії. Перш, ніж ухвалювати такі рішення, наша влада мала би подумати й узгодити дії з найближчими країнами-сусідами", - переконаний пан Володимир. 

Так, 2000 року рівень тютюнової контрабанди сягав до 40 % українського виробництва. Між іншим, на початку року британська газета The Econo­mist оприлюднила дослідження компанії ERS щодо кіль­кості затятих курців у різних країнах світу. Незважаючи на масштабні застережні та запобіжні заходи європейські держави посідають 18 із 20 найвищих щаблів за річною кількістю викурених цигарок на одну людину.

Лідером тютюнокуріння вия­вилася Греція, де за рік на громадянина припадає понад 3000 цигарок (більш ніж 8 на день). "Срібло" отримала Україна, де на громадянина припадає понад 2500 сигарет - майже 7 щоденно. В трійку потрапила й Словенія, де курять трохи менше, ніж в Україні.

У багатих європейських державах ситуація дещо ліпша завдяки великим штрафам, забороні куріння у громадських місцях та постійним попередженням про шкоду цієї звички. Проте в Іспанії, схоже, людям важко відмовитись від неї, тож країна посідає 9 місце у "чорному списку". Кубинці курять менше за американців, хоча це пов'язано більше з тим, що вони віддають перевагу сигарам.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
28.6639 / 4.08MB / SQL:{query_count}