Ядерний атом

Росія повністю забезпечить збагаченим ураном завод із виробництва ядерного палива, який планує побудувати в Україні російське ВАТ “ТВЕЛ”

Росія повністю забезпечить збагаченим ураном завод із виробництва ядерного палива, який планує побудувати в Україні російське ВАТ “ТВЕЛ”

На тлі закордонних візитів Президента та прем’єра, а також попри скандали, які періодично спалахують у ВРУ, наша економічна співпраця з північним сусідом стає все тіснішою. Зокрема й у такій специфічній галузі, як ядерна енергетика. Йдеться про будівництво на нашій території заводу з виробництва ядерного палива. Насамперед для наших же потреб. Ба більше, Росія обіцяє при цьому повністю забезпечити підприємство збагаченим ураном, про що заявив на засіданні російського уряду глава держкорпорації “Росатом”, колишній прем'єр-міністр РФ Сєргєй Кірієнко.

Аби зрозуміти, що тут до чого, нагадаємо: наприкінці вересня ВАТ “ТВЕЛ” виграло тендер на будівництво заводу з виробництва ядерного палива. Отже, за словами Кірієнка, Кабміну залишається затвердити підсумки тендера.

З історії співпраці

– У нас була складна боротьба з американською компанією “Westinghouse” (другий учасник конкурсу – “Пошта”). Вона свого часу потіснила нас на всіх східноєвропейських традиційних російських ринках, – каже глава “Росатому”.

За останні роки “Росатому” почасти вдалося повернутися на ринок Східної Європи. Останнім було рішення Чехії, яка достроково вивантажила паливо “Westinghouse” з реакторів АЕС “Темелін” і уклала довгостроковий контракт із ТВЕЛ. Водночас Україна в 2009 р. уклала з американською компанією довготерміновий контракт про постачання палива як мінімум на одну зі своїх АЕС. Однак Кірієнко вважає, що “це рішення було прийнято не на відкритому тендері і в конкурентних умовах, а просто з політичних міркувань”.

Нині ж була забезпечена відкрита конкурентна процедура, тендер тривав три місяці, і російську компанію “ТВЕЛ” визнано переможцем, оскільки вона, на переконання голови “Росатому”, надала кращі умови, ніж “Westinghouse”. Відповідне рішення схвалив український уряд. При цьому укладено довготерміновий контракт на постачання палива на український ринок – аж до закінчення терміну експлуатації українських енергоблоків. Окрім цього, російська сторона буде споруджувати в Україні завод із фабрикації ядерного палива, який буде спільним, –  навпіл із українською стороною. І в контракті записано зобов’язання, що всі послуги зі збагачення урану надаватимуть російські підприємства.

Російська паливна компанія ВАТ “ТВЕЛ” володіє заводами зі збагачення урану, підприємствами, зайнятими у виготовленні центрифуг для збагачення, а також заводами з виготовлення ядерного палива. Проте плани російського уряду набагато ширші і стосуються економічної модернізації України в цілому.

Нас модернізують

Про це буквально того ж дня на інвестиційному форумі “ВТБ Капітал” – “Росія кличе!”  заявив прем’єр-міністр Росії Владімір Путін.

– Щодо української економіки, то в деяких галузях виробництва у нас на 30-50% підприємства пов’язані між собою, вони не можуть існувати без взаємного обміну комплектувальними і технологіями, – резюмував Путін. І така участь у модернізації вигідна і Росії. Адже, за його словами, якщо в одному сегменті великого підприємства відбувається модернізація, то неминуче відбувається модернізація в іншому сегменті.

На думку очільника російського уряду, якщо в Україні будуть посилено займатися модернізацією, то це об’єктивно позначиться на модернізації російської економіки. Він вважає, що за попередні роки було дуже багато втрачено у темпах розвитку в Україні, і це було пов’язано передусім із проблемами політичного характеру.

Також Путін зазначив, що ключовою метою Росії є модернізація. Вся справа в грошах. Адже, за його словами, у РФ планується зниження доходів від нафтогазового сектору і збільшення доходів в середньостроковій перспективі від обробної промисловості і промисловості високих технологій. Ми, звісно, не маємо нічого проти збільшення доходів Росії за рахунок імпорту високих технологій. Проте може статися і таке, особливо враховуючи багатомільярдний доларовий дисбаланс в обсягах зовнішньої економічної співпраці, явно не на нашу користь, що за рахунок модернізації, яку Росія має намір проводити в Україні, наша знесилена економіка буде субсидіювати російські підприємства. Як, зрештою, ми субсидіюємо Захід, завозячи до себе їх продукцію. Причому і таку, що могли б і виробляли в себе.

Щодо будівництва заводу з виробництва ядерного палива, то колишній уповноважений Президента Ющенка з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський в ефірі “Радіо Свобода” вже зазначив: заяви Мінпаливенерго про те, що уряд не відмовляється від співпраці з компанією “Westinghouse” у сфері постачань ядерного палива, не мають нічого спільного з реальністю.

– У нас дуже часто роблять красиві заяви, що ми не відмовляємося від чогось. Але це ніяк не пов’язано з реаліями нашого життя. Те, що в нас фактично оформлений конкурс начебто на перемогу “ТВЕЛ” у будівництві заводу за їхніми технологіями, я вважаю, що це штучно створена проблема на багато років для України. Ніхто не відкидає Москву як партнера, але з іншого боку, наша влада сама собі зробила вовчу послугу, тому що треба мати конкурс, тоді можна впливати на політику, на ціну, на якість, – наголосив Соколовський.

Заступник міністра палива та енергетики Наталія Шумкова заявила, що Україна не відмовляється від співпраці з “Westinghouse Electric Company” у сфері постачань ядерного палива. За її словами, при укладенні довгострокового конт­ракту на постачання свіжого ядерного палива з російською компанією “ТВЕЛ”, українська сторона наполягла на внесенні в документ умови про те, що Україна продовжуватиме співпрацю з “Westinghouse” в рамках раніше підписаного конт­ракту на 2011 – 2015 рр.

А тим часом те, що Росія для України набуває ознак все більшої пріоритетності в економічних відносинах і перетворюється на головного партнера, зайвий раз засвідчив і наш прем’єр-міністр Микола Азаров. “Багато в чому завдяки вашим зусиллям українсько-російське співробітництво, зокрема і в економічній сфері, з кожним днем набирає сили, стає все більш змістовним і багатогранним”, – сказав пан Азаров, вітаючи Путіна з днем народження. Добре, якби при цьому було, щоб при такій багатогранності Україна теж мала свій реальний і контрактний зиск… 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.7430 / 4.13MB / SQL:{query_count}