Мережевий перерозподіл

Облгази скаржаться на рейдерство з боку... Кабміну і Нацкомісії з регулювання електроенергетики

Облгази скаржаться на рейдерство з боку... Кабміну і Нацкомісії з регулювання електроенергетики

Перефразовуючи назву відомого роману Ремарка, можемо стверджувати, що у нас на газовому фронті - без змін. Просто війна із царини міждержавних відносин, де вона точилася досі, перейшла вже на фронт внутрішній. Хоча наслідки від того не стають більше передбачуваними.

На початку грудня трудові колективи обласних газопостачальних компаній звернулися до Президента з проханням втрутитися у ситуацію, що склалася в газорозподільній галузі у висліді цілеспрямованих, як зазначено у звернені, "рейдерських" дій уряду.

Суть справи: Кабінет Міністрів і НКРЕ перейшли від політичних гасел у площину конкретних протиправних нормативних актів, які містять ознаки державного рейдерства, - наголошується у зверненні.

Далі - більше. Дії уряду і регулятора, себто НКРЕ, протягом останніх двох років спричинили катастрофічні для галузі наслідки (за підсумками 9 місяців 2009 року, сукупні збитки облгазів досягли 1,2 млрд грн).

На думку авторів звернення, протягом цього періоду Кабмін штучно і цілеспрямовано доводив галузь до розвалу, створивши для цього міф про нібито величезні борги обл­ і міськгазів перед НАК "Нафтогаз України", які насправді не мають прямого стосунку до їхньої діяльності, а виникли ще у 90х роках, до того ж через невдалі експерименти зі створення торгових домів для акумуляції грошових потоків.

А щодо нинішніх кроків уряду та НКРЕ, то головна мета цієї, як наголошують у зверненні, антидержавницької кампанії - дискредитація чинної системи газопостачання і рейдерське захоплення мереж бізнесоточенням прем'єра через створення квазідержавної компанії.

Ба більше, мовляв, у розпал опалювального сезону уряд робить спроби примусово передати газорозподільні мережі в управління новоствореному дочірньому підприємству НАК "Нафтогаз" - "Нафтогазмережі", у якого сьогодні відсутній необхідний штат фахівців.

Взагаліто, прем'єр і раніше не приховувала неприязних стосунків із нинішнім головним власником обл­газів - Дмитром Фірташем (за деякими даними, він володіє 75% газових мереж на місцях).

Точкою відліку протистояння тут можна вважати минулорічні події навколо компанії "РосУкрЕнерго", яку прем'єр таки усунула із українського газового ринку. Згодом було вилучення із вітчизняних підземних газосховищ кількох мільярдів кубометрів газу, який ніби спільно належав РУЕ та "Газпрому" (останній його відтак перепродав Україні).

Намірів повернути облгази у державну власність прем'єр теж не приховувала. Головна причина - осідання грошей, які отримують ці структури, невідь де. І це, певною мірою, правда. За даними державного підприємства "Газ України" (саме воно займається постачанням газу на місцях і збором коштів), підприємства теплокомуненерго за отриманий цього сезону газ розрахувалися лише на 40% . Відтак заборгованість вже сягнула 1,1 млрд грн. При цьому місцеві теплопостачальники винні компанії ще за минулий опалювальний сезон 2,4 млрд грн. А рівень оплати тепловикам був не менше 74%.

Хоча експерти кажуть, що власники котелень банально не квапляться повністю розраховуватися за газ, бо очікують компенсації місцевим бюджетам різниці у тарифах.

Як би там не було, але Кабінет Міністрів постановою № 775 ще від 10 червня вирішив передати газорозподільні мережі 43 підприємств із газопостачання і газифікації, що перебувають у державній власності, на баланс ДП "Нафтогазмережі". У ті ж руки потрапили й газорозподільні мережі, що перебувають на балансі інших дочірніх компаній НАК "Нафтогаз України": ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування" і ВАТ "Чорноморнафтогаз".

Своєю чергою, автори звернення наголошують, що ситуація у системі енергозабезпечення країни досягла критичної межі. Тому й просять Президента особисто втрутитися у ситуацію і покласти край руйнівним процесам. Словом, на війні - як на війні: кожен шукає можливих союзників для власної перемоги.

А тим часом вже "Газпром" прогнозує ціну газу, який імпортуватиметься до України у І кварталі 2010 року, на рівні 300 - 310 дол. за тисячу кубометрів. При цьому, за прогнозами російського монополіста, ставка транзиту газу територією України з 2010 року збільшиться з 1,7 до 2,8 - 3 дол. за тисячу кубометрів на 100 км відстані.

За розрахунками росіян, авансу 2 млрд дол., який "Газпром" заплатив за транзит у 2009 році, вистачить ще й на оплату цих послуг у першому кварталі 2010 року.

Нагадаємо, у І кварталі 2009 року газ поставлявся в Україну по 360 доларів за тисячу кубометрів, у ІІ кварталі ціна впала до 270,95 долара, у ІІІ - до 198,34 долара, тоді як у IV кварталі зросла до 208,12 долара за тисячу кубометрів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.0339 / 4.12MB / SQL:{query_count}