Рахункові порахунки

У Головному контрольно-ревізійному управлінні України стверджують, що голова Рахункової палати оприлюднює упереджені та недостовірні дані про виконання держбюджету

У Головному контрольно-ревізійному управлінні України стверджують, що голова Рахункової палати оприлюднює упереджені та недостовірні дані про виконання держбюджету

Що не кажіть, але якби не чергові президентські вибори, ми б навряд чи дізналися про реальну економічну ситуацію у країні. Як і про перспективи на майбутнє.

Нині Кабмін із прем'єром (через ті ж вибори) намагаються демонструвати суспільству посилену зосередженість на вирішенні саме економічних проблем. При цьому не важливо, що замість конкретних позитивів ми здебільшого маємо протилежні результати. Головне - безперервність процесу.

Зрештою, наслідки новацій уряду у боротьбі із кризою громада щоразу відчуває на собі. Насамперед невпинне зростання цін на все. Ба більше, політики з різних таборів намагаються загострити ситуацію до краю, періодично підкидаючи звинувачення на адресу уряду. Або навпаки, переконують посполитих, що дії виконавчої влади є єдино правильними.

Усе пропало, шефе...

Головним каменем спотикання є, звісно, держбюджет. Зокрема, його наповнення та поточний дефіцит. Чергову ложку дьогтю в урядову бочку меду додав голова Рахункової палати Володимир Симоненко. Із трибуни ВР він заявив, що криза лише поглиблюється. Якщо за вісім місяців 2009 року надходження до держбюджету зменшились загалом на 14 млрд грн, то вересень додав до них ще майже 9 млрд. Загалом від початку року це вже близько 23 млрд грн недоотриманих коштів. Отож, тенденції загрозливі. За дев'ять місяців до держбюджету надійшло 146 млрд грн (61% річного плану). До загального фонду перераховано лише 107 млрд грн. Тож виконання і там 59%.

У вересні доходи держбюджету справді впали до рекордно низького рівня - за перший місяць осені до державної скарбниці було перераховано на 36,6% менше коштів, ніж у серпні. Але, за словами Валентина Симоненка, видаткову частину держбюджету теж не виконують. Близько 80% соціальних програм за підсумками восьми місяців року теж завмерли.

Державний борг країни, на думку голови Рахункової палати, фатально зростає і до кінця року може подвоїтися (нині прямий та гарантований державний борг уже перевищує 35 млрд дол.).

Констатував Валентин Симоненко і проблеми у Пенсійному фонді. За його словами, виплати пенсій йдуть за рахунок держбюджету через зменшення витрат на соціальні програми. Себто, це гроші, взяті у борг. "Можливість кредитування Пенсійного фонду за рахунок держбюджету до листопада буде повністю вичерпана", - наголосив голова Рахункової палати.

Ще одна біда - кошти Стабілізаційного фонду бюджету. Валентин Симоненко каже, що за 9 місяців до нього надійшло лише 2,3 млрд грн, а подальше його наповнення проблематичне. Кошти з фонду уряд ділить без погодження із бюджетним комітетом ВР. Мова йде про 8,9 млрд грн, які надійшли до Стабфонду минулого року. Майже 3 млрд з них уряд скерував на виплати зарплат. А це вже нецільове використання бюджетних коштів, за яке передбачено кримінальну відповідальність.

А закінчив голова Рахункової палати майже сакраментальним: у країні відбувається "втрата управління соціально­економічними процесами", а також провадять "порочну кадрову політику".

Хід у відповідь

Одкровення голови РП не могли не спричинити реакції уряду. Валентин Симоненко для прем'єра Юлії Тимошенко - як постійний подразник. Ще позаминулого року він розповідав, як успішно торгувала імпортним м'ясом Юлія Володимирівна (тоді до України, не без участі прем'єра, завезли понад 90 тис. т цього продукту та виробів із нього. Фірми, які ним потім торгували, придбали м'ясо дешевше, ніж була його митна вартість. Торгівля не пішла, і більше половини завезеного, термін придатності якого минув, перепродали до держрезерву. Не програв ніхто, крім держави, її збитки Валентин Симоненко оцінив у 1,5 млрд грн).

Недавно з уст голови РП (про це "Пошта" вже писала) пролунали чергові звинувачення на адресу ЮВТ та її першого заступника Олександра Турчинова, але вже щодо тендерних закупівель та зловживань на цьому високопосадовців.

Словом, хід у відповідь не забарився. На захист Кабміну виступило Головне контрольноревізійне управління країни (в чому немає нічого дивного, нинішній очільник ГоловКРУ Микола Сивульський - давній товариш Юлії Тимошенко. Ще з часів ЄЕСУ). КРУ заявило: Симоненко оприлюднив недостовірні та упереджені дані про виконання держбюджету. Мова при цьому, щоправда, йшла про показники 2008 року та зусилля уряду. Зокрема, за інформацією КРУ, "середній розмір пенсій у 2008 році збільшився у 1,5 раза і становив 895 грн, середньомісячна заробітна плата... 523,5 грн (приріст - 23,8%), видатки на грошове забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу збільшено у середньому на 24,7%".

Наводили й інші оптимістичні цифри, хоча, гадаємо, кожен має про це власну думку. Особливо пенсіонери: із 895 грн на місяць. У середньому воно, можливо, так і є. Та кількасот тисяч високопосадових державних пенсіонерів за цього зростання до чималих пенсій додали ще кілька тисяч, а решта до злиденних 500600 гривень отримала пару десяток.

Як стверджують аналітики із ГоловКРУ, "попри світовому фінансову кризу, яка вразила Україну в четвертому кварталі 2008 року, реальні доходи населення збільшилися на 10,8%, що підтверджено даними Держкомстату, які розраховуються на підставі міжнародновизнаних стандартів та методик".

Отже, на думку підлеглих пана Сивульського, Валентин Симоненко "замість виступу із питання, визначеного у порядку денному, побудував свою доповідь на власних оцінках виконання бюджету за 8 та 9 місяців. Це при тому, що Держказначейство матиме можливість лише після 25 жовтня звести та оприлюднити офіційні показники виконання бюджету за цей період". Вочевидь, після урядової корекції цифри виглядатимуть трохи інакше.

Рука руку миє?

На цьому можна було б ставити крапку, проте є невеличке "але". Під час брифінгу, на якому фахівці КРУ дружно намагалися спростувати інформацію голови РП, голова КРУ Микола Сивульський відмовився коментувати інформацію колег про порушення Кабміну у проведенні процедури державних закупівель. Мовляв, він не може підтвердити інформацію Рахункової палати.

"Пошта" докладно розповідала про це ще у числі за 17 вересня. Але необізнаним нагадаємо суть справи. РП оприлюднила інформацію про те, що уряд у 2008му та першому півріччі цього року ухвалив близько 40 рішень і протокольних доручень про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти і не за конкурентною процедурою на суму близько 52,6 млрд грн.

Із цієї суми за протокольними дорученнями особисто прем'єра Юлії Тимошенко та першого віцепрем'єра Олександра Турчинова за неконкурентною процедурою здійснено закупівель на 52,2 млрд грн.

Називалися і суми "відкатів" при таких закупівлях, що сягають, як правило, не менше 20% від суми угоди. Зрештою, це можна було б і не згадувати. Прокоментувала сама Юлія Тимошенко. Нічого не спростовуючи, не виправдовуючись, вона зауважила - є Генпрокуратура, звертайтеся до неї...

Однак... У деяких ЗМІ, зок­рема на "Українській правді", з'явилася інформація, що в уряді підготували проект постанови "Про деякі заходи щодо посилення державного фінансового контролю". Згідно з цим документом, консультативну раду при Мінекономіки, яка замість Тендерної палати, контролює державні закупівлі, ліквідують, а також змінять постанову Кабміну від 28 березня 2008 року за №274 "Про здійснення закупівель товарів, робіт та послуг за державні кошти".

Найцікавіше, що тепер фінансовий контроль за дотриманням вимог при проведенні закупівель, згідно з одним із пунктів проекту постанови, здійснюватиме ... ГоловКРУ.

У цьому теж, можливо, немає криміналу - ревізувати державні фінанси і є головним завданням КРУ. Але якщо прочитати проект постанови уважно, стає зрозумілим - КРУ стане... головним розпорядником у сфері держзакупівель. Чорним по білому там написано: "ГоловКРУ має право вжити заходів державного фінансового контролю: тимчасово припинити процедуру закупівлі, скасувати процедуру закупівлі, зобов'язати замовника зменшити ціну предмета закупівлі". Отже, у разі набуття чинності цієї постанови ГоловКРУ зможе без оскаржень та узгоджень пропонувати до участі у конкурсі винятково "свої" фірми та компанії. І погоджувати ці питання із... Розумієте з ким? І, певно, за рахунок... теж розумієте кого.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.3753 / 4.16MB / SQL:{query_count}