Візит без результатів

Чи отримає Україна до кінця року черговий транш МВФ?

Увесь минулий тиждень голова Національного банку України (НБУ) Кирило Шевченко провів у Вашингтоні, де намагався вмовити представників Міжнародного валютного фонду (МВФ) скерувати до Києва місію Фонду, від якої буде залежати отримання другого траншу за програмою stand-by. Нагадаємо, що в червні Рада директорів МВФ ухвалила нову програму співпраці з Україною – так звану угоду Stand-By - на суму близько 5 млрд USD тривалістю 18 місяців. Перший транш обсягом 2,1 млрд USD Київ отримав одразу. До кінця 2020-го очікувалося надходження другого траншу розміром 700 млн USD, однак МВФ пригальмував видачу грошей через «невизначеність щодо економічних і фінансових перспектив».

«Треба досягнути прогресу в усіх блоках» 

Кирило Шевченко заявив, що дати перебування місії МВФ в Україні будуть відомі після вирішення низки питань. За його словами, наразі з МВФ обговорюють три блоки. Перший стосується скандального рішення Конституційного суду (КС) та загалом антикорупційної діяльності в Україні. Другий - проєкту бюджету України на 2021 рік. І третій - роботи самого НБУ.
Голова НБУ наголосив, що для того, аби з’явились дати приїзду місії МВФ, треба досягнути прогресу в усіх блоках. «Якщо шляхи вирішення питань будуть напрацьовані, й ми з обох сторін почнемо ними рухатись, то я в цьому питанні є оптимістом - в України є всі шанси отримати місію МВФ до кінця цього року… Всі наші зустрічі і перемовини носять абсолютно конструктивний характер. Я не хочу і не можу зараз коментувати результати, тому що не все лежить в площині роботи НБУ, за який я відповідаю. Я б сказав так: наразі в мене є консервативний оптимізм», - заявив Кирило Шевченко в інтерв’ю Голосу Америки.

Без грошей і безвізу?

Нагадаємо, що 27 жовтня судді КС розглянули подання 48 народних депутатів (більшість – з ОПЗЖ) щодо відповідності Конституції України окремих положень Закону «Про запобігання корупції» та ще низки інших законів. Рішення суду виявилося скандальним. Він, зокрема, закрив публічний доступ до реєстру е-декларацій і забрав у Національного агентства із питань запобігання корупції (НАЗК) повноваження з перевірки декларацій чиновників (у тому числі, суддів усіх рангів) та виявлення конфліктів інтересів.
Як заявив тоді речник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Петер Стано, Україна повинна невідкладно відновити антикорупційну інфраструктуру. При цьому він попередив, що це є умовою надання фінансової допомоги та продовження безвізового режиму з ЄС. «Із дедалі більшою стурбованістю США, Британія, Канада, ЄС, Японія та Німеччина стежать за останніми подіями, пов’язаними із рішенням КС. Ми закликаємо всі сторони об’єднатись у діалозі, прийняти цей виклик та знайти вирішення кризи», - йшлося в заяві посольства США в Україні.
Існує проблема і з проєктом бюджету на наступний рік. 16 листопада глава комітету Верховної Ради України (ВРУ) з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що ВРУ не зможе ухвалити в цілому проєкт держбюджету на 2021 рік у встановлений Бюджетним кодексом термін.
«Ми, вочевидь, не вкладемося у встановлений Бюджетним кодексом строк. Це вже очевидно, на жаль. Ми повинні вибачитися перед людьми, що не дотримуємося цього строку... До 1 грудня ми повинні в цілому прийняти держбюджет на наступний рік. На жаль, ми не зможемо цього зробити», - зазначив Данило Гетманцев. За його словами, ВРУ тільки на початку грудня отримає проєкт держбюджету від уряду.
Нагадаємо, 5 листопада ВРУ прийняла в першому читанні проєкт держкошторису на 2021 рік. Відповідно до норм Бюджетного кодексу, парламент має до 1 грудня ухвалити цей документ у цілому як закон.

Прогнози – друге півріччя 2021-го

«На мою думку, шанси отримати фінансування від МВФ можуть покращитись десь в другому півріччі 2021 року. Дуже багато було зроблено «пакості», починаючи із заміни голови НБУ. Довіра було зведена до нуля. Ситуація погіршується тим, що все відбулось відразу після отримання першого траншу. Тобто спочатку запевняли, що будуть дотримуватись усіх умов, а як тільки отримали гроші, відразу лінія поведінки змінилась. Для західних людей це все виглядає як шахрайство», - заявив Укрінформу виконавчий директор аналітичного центру «CASE Україна» Дмитро Боярчук.
Ще до візиту голови НБУ до Вашингтона про неможливість отримати до кінця року другий транш МВФ в ефірі одного з телеканалів заявляв президент Київської школи економіки, ексміністр економіки України Тимофій Милованов. За його словами, сьогоднішня співпраця між Україною та МВФ подібна до стосунків хлопця з дівчиною, які посварилися, але ходять на каву і приятелюють. «Але це не означає, що у нас все добре. Ми можемо розмовляти скільки завгодно, але краще від цього не буде. І це досить часто відбувається в Україні. МВФ завжди буде продовжувати якісь розмови. Ми пам’ятаємо, що коли президент Зеленський прийшов до влади у 2019-му році й розпустив парламент, це теж поставило програму МВФ під питання. І пройшло десь 18 місяців поки запустили перший транш», – заявив Тимофій Милованов й додав, що, на його переконання, Україна цього року не отримає грошей від МВФ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4009 / 4.01MB / SQL:{query_count}