Тарифні ігри

Піднімають ціну на транспортування електроенергії для промисловості, а ми з вами скоро почнемо платити більше за воду

Починалося все, за звичкою, з позитиву. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що від початку червня відбувається стабілізація на ринку праці, оскільки Державна служба зайнятості за період карантину допомогла знайти роботу аж для 156 тис. людей. «Позитивні результати дає і запроваджена на початку травня урядова програма допомоги з часткового безробіття», – написав на вихідних глава уряду на своїй сторінці у фейсбуці. Також прем’єр відрапортував, що разом із міністром фінансів Сергієм Марченком «опрацював завдання президента Володимира Зеленського щодо підвищення рівня мінімальної заробітної плати в Україні». Отож із 1 вересня цього року її буде збільшено до 5 тис. грн, із 1 січня наступного року – до 6 тис. грн, а із 1 липня 2021-го – до 6,5 тис. грн.

То вдвічі чи в 4,5 раза?

На цьому позитив закінчився. Щоб посполиті не дуже переймалися, куди витрачати збільшену «мінімалку», 26 липня Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), попередньо схвалила проєкт рішення, згідно з яким тариф на передачу електроенергії оператора Об’єднаної енергосистеми України держкомпанії Укренерго пропонується підвищити більше ніж удвічі. У документі йдеться, що із 1 серпня цього року тариф може збільшитися із 155,4 грн (без ПДВ) за МВт-год до 327,9 грн за МВт-год. 
Окремо уточнили – йдеться лише про промислових споживачів. Інше уточнення – рішення не остаточне, точні цифри озвучать 11 липня. Народний депутат від пропрезидентської фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський в ефірі телеканалу ZIK заявив, що тариф на передачу електроенергії можуть підняти в 4,5 раза. «Нацкомісія збирається підвищити тариф на доставку електроенергії лініями електропередач від електростанції до споживача. Ця складова сплачується окремо в тарифі. Ось вони хочуть підвищити її в 4,5 рази», – написав нардеп на своїй сторінці у фейсбуці. За його словами, це призведе до зростання вартості електроенергії для промисловості на 20%. «І вже зараз можна говорити, що подібне тіньове підвищення тарифів позначиться на вартості послуг для всіх споживачів. Тарифи для населення залишаться тими ж, а вартість, наприклад, водопостачання збільшиться на ті ж 20%», – пояснив нардеп.

Гра в одні ворота

Дармограйка з цінами не електрику в Україні почалася майже відразу після призначення Дениса Шмигаля прем’єр-міністром, а Ольги Буславець – т. в. о. міністра енергетики та захисту довкілля. Остання одразу відзначилася дуже неоднозначним рішенням, зупинивши частину блоків українських атомних електростанцій (АЕС). Свої дії вона пояснила тим, що через карантин та скорочення виробництва ринок споживання електроенергії стрімко впав, а тому влада змушена скорочувати й об’єм виробництва.
Натомість автори програми «Гроші» заявили, що поки Державне підприємство «НАЕК «Енергоатом», яке є оператором всіх АЕС України, один за одним зупиняє блоки, приватні компанії навпаки збільшують обсяги виробництва. «Зупинка блоків АЕС відверто вигідна приватним компаніям, серед яких на ринку електроенергії є один усім давно відомий монополіст – компанія ДТЕК Ріната Ахметова, що контролює 80% ринку електроенергії в Україні, і саме вона отримає надприбуток від таких рішень», – стверджували журналісти. 
Нардеп попереднього скликання Сергій Лещенко нагадав, що перед цим НКРЕКП повністю заборонила імпорт електроенергії навіть із Білорусі. «Саме цього і добивався Рінат Ахметов. Те ж саме стосується і зупинки блоків на АЕС. Їх зупинка призведе до того, що не треба буде зупиняти сонячні станції Ахметова, що працюють на високому «зеленому» тарифі. І також додаткову частку ринку отримають вугільні станції все того ж Ахметова», – підкреслив Сергій Лещенко.

Вугілля «рулить»

Минулого тижня уряд рекомендував оператору Об’єднаної енергосистеми України держкомпанії Укренерго забезпечити теплоелектростанціям (ТЕС) на вугіллі пріоритетну диспетчеризацію виробленої ними електроенергії до листопада 2020 року. До слова: понад 90% енергетичного вугілля, що постачається на ТЕС для виробництва електроенергії, виробляє «ДТЕК Енерго», яка належать Рінату Ахметову. 
Раніше т. в. о. міністра енергетики Ольга Буславець заявляла, що основним паливом для виробництва електроенергії в Україні має бути українське вугілля. За її словами, «ситуація зі штучним зниженням попиту на вітчизняне вугілля є неприпустимою з урахуванням того, що це призводить до припинення роботи шахт, вимушеного простою, затримки виплати зарплати шахтарям і загалом зростання соціально-економічної напруженості в регіонах».
Ту саму пісню співав і прем’єр-міністр Денис Шмигаль (хто забув, до переходу на держслужбу він керував Бурштинською ТЕС, що належать тому таки ДТЕК Ахметова). «Основним паливом для виробництва електроенергії має бути українське вугілля. Ми закуповуємо імпортний газ, водночас наші шахтарі сидять без роботи через відсутність ринку збуту. Цю ситуацію необхідно змінити», – заявив у середині червня на засіданні Кабміну прем’єр.
А щоб «картинка» була правильна, у Києві вже цього тижня можуть розпочатися страйки шахтарів. Про це розповів керівник енергетичного комітету Верховної Ради України (ВРУ) Андрій Герус. Він пояснив, що на більшості державних шахт заробітна плата виплачена за травень або частково за травень. «Тобто заборгованість на більшості держшахт менше одного місяця. Ситуація не ідеальна, але явно не така, щоб шахтарі йшли на страйки. Для прикладу, рік тому – в червні 2019 року – борги перед шахтарями держшахт складали 2-4 місяці. Сьогодні ситуація набагато краща», – написав він. За інформацією Геруса, основна кількість шахтарів буде їхати зі шахт ДТЕК, а саме «ДТЕК Добропіллявугілля».
«У грудні 2010 року компанія ДТЕК уклала договір оренди державних шахт «Добропіллявугілля» терміном на 49 років. Це вугілля використовувалося для потреб власної генерації, адже майже 70% теплової генерації належить також компанії ДТЕК. У 2016 – 2019 роках це вугілля закладалося у тарифи за ціною «Роттердам+», приносячи приватним акціонерам багатомільярдні прибутки», – пише депутат. «У квітні 2020 року в зв’язку із глобальним погіршенням кон’юнктури ринку, ДТЕК ухвалює рішення призупинити експорт електричної енергії в Угорщину (там ціни нижчі, аніж в Україні). Також компанія не працює на експортному ринку вугілля. Це зумовлює зменшення потреб у вугіллі. У зв’язку із цим після короткого простою шахти «Павлоградвугілля», які у приватній власності ДТЕК, все-таки запускаються у роботу на повну потужність. А ось шахти «Добропіллявугілля», які в оренді у ДТЕК до 2059 року, практично повністю призупинили видобуток», – розповів Герус. 
Нардеп додав, що у 2018 році ДТЕК вже робила спроби через суди розірвати договори оренди окремих шахт, але апеляційний суд став на бік держави – договір оренди був підписаний на 49 років. «Цікаві й вимоги, які вказані на цьому оголошенні: виконувати прогнозний баланс і т.д., що є явно нетиповими вимогами таких страйків і підказують, що ці ідеї формувалися не на шахтах, а у приватних офісах. Але якщо вже говорити про виконання прогнозного балансу, то у прогнозному балансі вказано також експорт електроенергії. У минулі роки такий експорт складав 5 мільярдів кіловат-годин, що еквівалентно 2,5 мільйона тон вугілля. 90% цього експорту здійснювала компанія ДТЕК, яка і спалювала донбаське вугілля на Бурштинській ТЕС», – повідомив Герус.
Він уточнив, що на травень експорт із Бурштинського енергоострова до Угорщини у прогнозному балансі був закладений на рівні 385 млн кВт-год, а по факту склав лише 0,2 млн кВт-год. «Правда проста – просто набагато вигідніше вимагати зупинки атомних блоків в Україні, щоб тут продавати дорожче, аніж працювати у реальній конкуренції на європейських ринках, де конкуренція призвела до нижчих цін. Особливо цинізму додає той факт, що якраз ця ж приватна компанія збудувала понад 1100 мегават потужностей сонячних та вітроелектростанцій, які працюють на найвищому у Європі «зеленому» тарифі й тепер забирають роботу в шахтарів шахт ДТЕК», – каже нардеп. Українська енергетика, вважає Герус, є негативним прикладом участі приватного бізнесу в галузі. «Вижимати надприбутки у приватні кишені, не інвестувати у технологічність та конкурентоздатність, а потім всі проблеми приватного бізнесу скидати на державу. Використовуючи шантаж, маніпулювання шахтарями, скуповуючи політиків та включаючи пропаганду на своїх телевізійних каналах», – додав він.
«Сьогодні є два шляхи вирішення проблеми: 1) приватна компанія перестає робити бізнес політичними шантажами, відновлює експорт електроенергії на конкурентні європейські ринки – це дає додаткову роботу шахтарям; 2) держава зупиняє ще додаткові блоки АЕС, фінансова криза «Енергоатому» посилюється, зростають тарифи для кінцевих споживачів», – підсумував парламентар.
29 травня на урядовому порталі була опублікована комплексна програма Кабінету Міністрів із відновлення економіки для подолання наслідків епідемії Covid-19. Вона, зокрема, передбачає перегляд тарифів на електроенергію для населення і скасування регульованої ціни на газ для населення. «Як рішення з високим пріоритетом, але з позначкою складності його впровадження, вказана необхідність переглянути тарифи на електроенергію, що відпускається населенню», – йдеться в документі. «Складність впровадження», очевидно, полягає в тому, що восени відбудуться місцеві вибори, на яких президентські «слуги народу» можуть «пролетіти». Залишається надія, що до «зальоту» за електрику ще платитимемо за людськими цінами, а потім… Будемо сидіти в темряві та чекатимемо нових «покращень» від влади. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.3274 / 4.16MB / SQL:{query_count}