Сумний антирекорд

Українців заганяють в електричне рабство

Цього тижня т. в. о. президента «Енергоатому» Петро Котін заявив, що виробництво електроенергії на атомних електростанціях державного підприємства «НАЕК «Енергоатом», що є оператором усіх АЕС України, впало до історичного мінімуму. Причиною став оновлений баланс енергосистеми, затверджений т. в. о. міністра енергетики та захисту довкілля Ольги Буславець, згідно якого були повністю зупинені три атомні енергоблоки і ще п’ять переведені в режим зниженої потужності. Таким чином було зафіксовано сумний антирекорд – уперше в історії потужність українських АЕС (які належать державі) виявилася меншою за потужність вугільних теплоелекстростанцій (ТЕС), більшість яких контролює холдинг ДТЕК Ріната Ахметова.

Менше дешевої електрики, більше – дорогої

«Простими словами. Обмежується державний «Енергоатом», власником якого є ви всі, як громадяни України. А збільшується генерація вугільних ТЕС, 70% яких належить компанії ДТЕК Ахметова. І такий перерозподіл ринку відбувається не тому, що «Енергоатом» програв конкуренцію, а тому, що знайшлися чиновники, які вирішили вручну перерозподілити ринок на користь приватних (дорожчих) структур», – заявив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
На його думку, нічого спільного з чесною конкуренцією такий стан справ на ринку не має. «Це як у футболі, «якась команда» не може виграти у свого суперника, тому купує суддю. Арбітр вилучає двох гравців команди-суперника і тоді «якась команда» виграє кубок. Нічого спільного із чесною конкуренцією це не має. Я зі своєї сторони буду відстоювати чесну конкуренцію всіма можливими способами. Дуже не хочеться, щоб через рік хтось знову був у бігах і через Facebook писав про політичні переслідування, краще повчитися на помилках інших», – зазначив він.
Нагадаємо, що «Львівська Пошта» вже писала про те, що дії  т. в. о. міністра енергетики Ольги Буславець, за чиєю вказівкою зупиняють енергоблоки на українських АЕС, виглядають скандально. Скорочення дешевої генерації на державних АЕС пояснюється необхідністю розрахуватися з підприємствами «зеленої» енергетики (сонячної та вітрової), які також контролюються структурами Ріната Ахметова і продовжують нарощувати обсяги, незважаючи на те, що через карантин та скорочення виробництва споживання електроенергії стрімко впало. Закони ринку в цій галузі не діють, оскільки, згідно прийнятого ще 10 років тому закону, державна компанія «Гарантований покупець» змушена викуповувати «зелену» енергію у виробників в повному обсязі. При цьому один кіловат виробленої сонячними панелями електрики коштує 4,25 грн, вітрової - 3-3,5 грн. Це значно більше, ніж отримують ТЕС (станції, які працюють на вугіллі) - 1,2 грн та АЕС – 0,67 грн.

Шкода для довкілля…

«В уряду якась своя політика щодо генерації. Атомна генерація скорочується, одночасно вугільна генерація збільшується, і коли вона збільшується, залучають ті блоки, які не працюють за нормальних умов. Мабуть, комусь потрібно спалити більше вугілля, оскільки через аномально теплу зиму багато вугілля залишилося на складах», – каже заступник голови комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування Олександр Мариковський.
На сполох б’ють екологи, адже в гонитві за прибутками ТЕС запускають шкідливі для довкілля енергоблоки, зокрема на Придніпровській ТЕС, розташованій в Дніпрі з його мільйонним населенням. «Ситуація, в якій паливна енергетика з підвищеним споживанням вугілля переважає над атомною й забруднює навколишнє середовище, тим більше якщо відсутні фільтри й в результаті цієї діяльності виробляється підвищена кількість викидів до навколишнього середовища, це, звичайно, неприпустимо. Вважаю, що посилатися на енергокризу та зміну енергобалансу в цьому випадку неприпустимо», - заявив голова комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.

…і збитки для споживачів

При цьому в Кабінеті міністрів продовжують наполягати, що не збираються підвищувати вартість електрики для населення. Принаймні таку заяву в четвер, 28 травня, зробив прем’єрміністр Денис Шмигаль. Як повідомляє пресслужба Офісу президента, на традиційній селекторній нараді під головуванням президента України Володимира Зеленського з протидії поширенню коронавірусу прем’єр заявив, що «попри чутки, комунальні платежі зростати не будуть».
Але при цьому очільник уряду промовчав про зростання ціни електрики для промисловості та комунальних підприємств, яке вже відбувається. Очевидно, що це в будь-якому разі відіб’ється на нашим з вами гаманцях. «З незрозумілої для мене причини обмежується виробництво дешевої електроенергії і збільшується виробництво дорожчої. Це така політика Міністерства енергетики, і вона не в інтересах споживача, тому що чим дорожче електроенергія, тим більше за неї заплатить споживач. Споживач заплатить більше в магазині, тому що подорожчають продукти і товари, які ми купуємо, оскільки у вартості будь-якого товару є електрика», - зазначив заступник голови парламентського комітету з економічного розвитку Дмитро Кисилевський.

Скандальна пропозиція

Варто зауважити, що дії т. в. о. міністра енергетики Ольги Буславець є далеко не першою спробою нинішньої влади покращити фінансовий стан олігархів за рахунок населення. Так, 20 травня Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт № 2458 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг». За законопроєкт проголосували 239 нардепів.
Первісно в ньому містилася одне вкрай цікаве положення. Щоправда, перед голосуванням «Слугам народу» вистачило клепки цю норму з документа прибрати, але осад, як то мовиться, залишився.
Отож, серед іншого, законопроєктом пропонувалося внести зміни до ч. 4 ст. 29 закону «Про житлово-комунальні послуги», передбачивши «несанкціонований доступ до житла, іншого об’єкта нерухомого майна для обмеження (припинення) надання комунальної послуги без отримання згоди його власника (користувача), якщо такий власник (користувач) відмовляється допустити в належне йому житло (інший об’єкт нерухомого майна) представника виконавця».
Кажучи людською мовою, якщо ви заборгували якусь суму (розмір якої в законі не обумовлювався, теоретично, могло йтися навіть про 100 грн) облгазу (обленерго, водоканалу), то їхні хлопці без рішення суду мали б право виламати вам двері, щоб «обмежити надання комунальної послуги».
Головне науково-експертне управління Верховної Ради дало категоричний висновок: ця пропозиція суперечить ст. 30 Конституції України щодо недоторканності житла. Крім того, вона не узгоджується також з ч. 1 ст. 233 Кримінально-процесуального кодексу України, відповідно до якої ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ним володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.
Ще раз нагадаємо, скандальну поправку зняли. Але це не означає, що небезпека зникла. Усі ми бачимо, як кардинально можуть мінятися тексти законопроєктів між першим і другим читанням. Де гарантія, що в доопрацьований документ не внесуть норму про право вибивати з українців комунальні борги, яка юридично буде виписана в стилі «і вашим, і нашим»? Подвійне трактування означатиме, що в кожному конкретному випадку кожен конкретний суд зможе виносити рішення на власний розсуд: або «вашим», або «нашим».

Заборгованість населення України з оплати житлово-комунальних послуг на кінець березня 2020 року становила 65,9 млрд грн. Зокрема, заборгованість з оплати за природний газ становила 27,3 млрд грн, за централізоване опалення та гарячу воду – 22,3 млрд грн, за управління багатоквартирними будинками – 4,7 млрд грн, за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 5 млрд грн, за вивезення побутових відходів – 0,9 млрд грн, за постачання електроенергії – 5,7 млрд грн.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.3623 / 4.14MB / SQL:{query_count}