Головні ризики

У НБУ найбільшими викликами для фінансової стабільності України назвали несприятливий для держави розвиток подій навколо “ПриватБанку” та паузу в співпраці з МВФ

Національний банк України (НБУ) опублікував “Звіт про фінансову стабільність”. Регулятор зазначає, що впродовж останніх місяців фінансова стабільність нашої держави значно зміцнилася, а рівень напруження в банківській системі знизився.
“Ми фіксуємо, що фундаментальні ризики для фінансової стабільності чи не найнижчі за всю історію: економічні умови сприятливі, банки ліквідні докапіталізовані, прибуткові”, – заявила під час презентації звіту 18 червня перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. Водночас вона зазначила, що ключовим короткостроковим викликом для фінансової стабільності є ситуація із “ПриватБанком”.
“Впродовж  квітня – травня було ухвалено низку судових рішень, що  ставлять під сумнів законність та доцільність націоналізації “ПриватБанку” в грудні 2016 року. Ці рішення наразі оскаржують в апеляції. НБУ спільно з Міністерством фінансів та Фондом гарантування вкладів фізичних осіб готує план дій на випадок будь-якого розвитку подій для держави”, – йдеться у звіті від НБУ.
Потрібно розуміти, що скасування Окружним адмінсудом Києва рішення про націоналізацію “ПриватБанку” становить також додатковий ризик для співпраці України з Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Власне нинішня пауза у співпраці між Україною та МВФ є ключовим макроекономічним ризиком для фінансової стабільності України. “Пауза здорожчує рефінансування державного боргу, зокрема на міжнародних ринках приватного капіталу. Доступ до них зараз критично необхідний, адже Україна проходить період пікових виплат за зовнішнім боргом. Завершення виборчого циклу дасть змогу в найближчі місяці переглянути поточну програму співпраці з МВФ або започаткувати нову”, – також йдеться у звіті.
Водночас в НБУ вважають, що після парламентських виборів та формування нового уряду в Україні доцільним стане започаткування нової програми співпраці в МВФ. Тут зазначимо, що в грудні 2018-го після понад півторарічної перерви рада директорів МВФ затвердила нову 14-місячну програму “Стенд-бай” для України обсягом майже 4 млрд USD, в рамках якої виділили перший транш – 1,4 млрд USD. Отримання ще двох траншів по 1,3 млрд USD очікували за підсумками перегляду виконання умов програми у травні та листопаді цього року. Але наразі співпраця України та МВФ знову на паузі – у Фонді чекають наші парламентські вибори та формування нового уряду.
“За п’ять місяців 2019 року обсяги міжнародних резервів НБУ знизилися на 1,4 USD через високі виплати за зовнішніми зобов’язаннями. У травні уряд придбав у НБУ майже  весь обсяг  валюти, необхідний для погашення суверенних єврооблігацій на 1 млрд USD, випущених під гарантії США. Проте недавнє розміщення єврооблігацій на суму 1 млрд EUR дасть змогу поповнити резерви. Високі валютні виплати збережуться: у найближчі  п’ять кварталів Україна витрачатиме на них у середньому по 2,6 USD щоквартально, а із середини 2019 року до кінця 2021-го уряд та НБУ повинні сплатити за боргами в іноземній валюті загалом понад 20 млрд USD.  Якщо не буде нових зовнішніх запозичень в достатніх обсягах, міжнародні резерви знижуватимуться. Тож на найближчі роки погашення й обслуговування валютного державного боргу – джерело  потенційних ризиків для фінансової стабільності… В короткостроковій перспективі ключове завдання – провести необхідні реформи й відновити співпрацю з МВФ та іншими МФО. Кількамісячна пауза у виконанні програми фонду не критична для  фінансової стабільності. Водночас на початку осені, після парламентських виборів і формування нового уряду, продовження співпраці з МВФ стане ключовим. Ураховуючи амбітну програму реформ, погоджену з МВФ, та все ще високу вразливість економіки  до зовнішніх ризиків, доцільним видається започаткування нової довготривалої програми співпраці з МВФ, імовірно ще до завершення терміну поточної програми “Стенд-бай”, – зазначено у звіті НБУ. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7052 / 4.09MB / SQL:{query_count}