Контрабандна дірка в бюджеті

Уряд оголосив чергову війну тіньовим схемам на митниці

У таких промисловим способом виготовлених порожнинах контрабандисти ховають цигарки в призначеній для вивозу з України деревині
У середу, 20 червня, прес-служба Кабінету Міністрів бадьоро повідомила про затвердження спільного плану дій щодо боротьби з контрабандою та тіньовими схемами на митниці, який уряд збирається втілювати в життя спільно з МВС, Генпрокуратурою, НАБУ, САП, СБУ та Державною фіскальною службою. Прем’єр-міністр, як і належить, був суворий і нещадний. “Тема на порядку денному – ефективна боротьба з контрабандою та тіньовими схемами на митниці. В минулому році всі наші зусилля, які ми направили на детінізацію роботи митниці, дали додатково в бюджет 70 мільярдів гривень. Переконаний, що десятки мільярдів ще в кишенях тіньовиків – тих, що займаються схемами, “кришують” контрабанду. Розуміємо, що там гуляють великі “риби”, яких треба зловити і навести порядок”, – заявив Володимир Гройсман. “Будемо знищувати тіньові схеми і залучати кожну гривню до бюджету. План у нас готовий. Попереджаю всіх уже зараз: стережіться і починайте служити державі! Кожна гривня має бути в бюджеті!” – гримнув кулаком по столі глава уряду.

“Піджаки” і танкери

Прем’єр-міністр перелічив найпоширеніші схеми, які використовують для заниження або несплати митних платежів. Як виявилося, винахідливості контрабандистам не бракує. Проста, як борщ, схема – оформлення вантажних транспортних засобів як порожніх. “Транспортний засіб, повністю забитий дорогим товаром, за змови всіх структур, задіяних у митному оформленні, оформляють як порожній. Тобто нуль гривень потрапляє в український бюджет”, – пояснив Володимир Гройсман. 
Наступна схема, на яку звернув увагу прем’єр, так звані піджаки. “Велика фура дорогого товару перевозиться фізичними особами за нормою на кожного. Таким чином 20 осіб можуть перевезти цілу фуру з оформленням вантажу, за який не платять ані копійки”, – розповів він. 
Крім того, прем’єр пообіцяв боротися зі схемою підміни товарів між кордоном і внутрішньою митницею. “В Україну ввозять дорогий товар, на митниці його ніхто не оглядає, документи на нього підроблені. Далі цей товар перевозять на внутрішню митницю. І поки він доїде від кордону до внутрішньої митниці, один товар просто зникає – з’являється дешевий, інший, і не сплачуються податки в наш бюджет”, – сказав глава уряду. 
З його слів, зловмисники вносять неправдиві відомості в митні документи. “Під назвою одного товару ввозять інший – дорожчий. Таким чином знижується митна вартість, і розмитнення відбувається за іншими групами товарів, значно дешевшими. Такі втрати суттєво впливають на держбюджет. Так званий пересорт із заниженням митної вартості”, – зазначив Володимир Гройсман. 
Наступну схему прем’єр назвав “шостий метод розрахунку митної вартості”. “Це означає, що є п’ять методів, досить ефективних, а шостий – інший, невизначений. Ось його часто й використовують, щоб заховати “сірий” імпорт і контрабанду та ввозити ці товари в Україну”, – пояснив прем’єр-міністр. 
І ще згадав про метод із використанням офшорних компаній з поверненням товару за рішенням суду: “Складають документи порушень, які відправляють в країну-відправника, і там ці документи залишаються нерозглянутими. “Схемники” забирають свій товар і фактично реалізують його в Україні”. 
Прем’єр також розповів про схему, що зменшує кількісні показники імпортованого пального. “Ввезення заборонених марок пального під виглядом “Євро-4”. Фактично ошукують українців тим, що ввозять під маркою “Євро-4” низькоякісні бензини”, – сказав він. Очільник уряду повідомив і про контрабанду, яка йде через зелені зони, лісосмуги на кордоні і також прикривається певними представниками правоохоронних структур.
“Хочу заявити, що в Україні є ще одна схема. Це ввезення на територію України нафтопродуктів. Хочу на весь світ повідомити, що в нейтральні води України входять танкери з паливно-мастильними матеріалами, відтак до них підходять невеликі судна, забирають ці паливно-мастильні матеріали. Без розмитнення, потім без легалізації цей товар потрапляє на автозаправні станції. Це багатомільярдна схема”, – заявив він. 

За контрабанду – до в’язниці

Глава уряду закликав представників усіх силових відомств, а також Генеральної прокуратури і Національного антикорупційного бюро проявити сильну і стійку позицію протидії схемам на кордоні. “Кожен, хто отримав бодай гривню від цих угод, має бути заарештований!” – наголосив Володимир Гройсман.
Для покращення ефективності боротьби з порушеннями на кордонах Кабінет Міністрів має намір запропонувати Верховній Раді ввести кримінальну відповідальність за контрабанду. Цю ініціативу підтримав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. “За такого собі Януковича в нас була декриміналізована контрабанда через державний кордон. Зараз ми чи не єдина країна в Європі, де контрабанда декриміналізована. Цьому потрібно покласти край. Ми повинні подати законопроект у Верховну Раду і запропонувати зробити контрабанду кримінальним злочином”, – вважає він. 
Зі слів міністра МВС, через контрабанду Україна втрачає 70-100 млрд грн щорічно. “Державний бюджет України в нас 991 мільярд гривень. План 2018 року від митниці – 343 мільярди гривень. А ми тут розраховуємо, що в нас через контрабандні схеми від 70 до 100 мільярдів гривень втрачається, тобто 4 мільярди USD. Нагадаю, що в нас точиться битва за запозичення 1,9 мільярда USD від МВФ, і від цього залежить стабільність нашої держави. А 4 мільярди “пливуть” збоку через танкери”, – заявив Арсен Аваков. 

Безпорадні “сотники”

Варто зазначити, що майже всі без винятку українські президенти та прем’єри оголошували “нещадну війну контрабанді”. Порушникам обіцяли “повідрубувати руки” та “повідривати голови”. Однак усі частини контрабандистських тіл чомусь досі на місці… Не будемо казати наперед про успіхи нинішнього плану дій щодо боротьби з тіньовими схемами на митниці, але згадаємо, що попередню “війну з контрабандою” уряд Володимира Гройсмана оголошував рівно два роки тому.
У червні 2016-го Кабінет Міністрів оголосив про створення мобільних груп з представників ДФС, Державної прикордонної служби та Національної поліції, які отримали безперешкодний доступ до всіх зон митного контролю та транспортних пунктів перетину кордону. Тоді Володимир Гройсман назвав ці мобільні групи “митною сотнею” і висловив сподівання, що вони наведуть лад на українських кордонах. Виглядає так, що “сотники” себе не виправдали. Було кілька гучних затримань, а потім контрабандистський потяг знову покотився старою колією.

Спочатку закурили…

Також не варто забувати, що контрабанда перетинає кордон в обидва боки. В Україну завозять товари (побутову техніку, одяг, продукти харчування) без сплати митних зборів, натомість у Європу з України ледь не тоннами везуть контрабандні цигарки або українського, або білоруського виробництва. Останні, переважно марки “Фест” виробництва фабрики “Гроднотабак” (м. Гродно), завозять в Україну без сплати акцизу.
За оцінками Європейської комісії, країни ЄС щороку втрачають близько 10 млрд EUR податкових надходжень через контрабанду сигарет. “Сто тисяч сигарет у Білорусі коштують 30 тисяч EUR, у Польщі – вже 100 тисяч EUR, доїде до Німеччини – 250 тисяч EUR, а якщо доїде до Британії – вартість товару зросте до півмільйона EUR”, – подає числа Остін Роун, експерт Європейської організації протидії шахрайству.
До слова, українські сигарети в Європі цінують вище за білоруські. Ще 15 років тому на українських тютюнових фабриках встановили сучасне імпортне обладнання. Заводи виготовляють більше сигарет, аніж зазначено в податкових деклараціях, а надлишок продають гуртовикам, котрі везуть товар у Європу. До речі, деякі українські фабрики мають обладнання, яке дозволяє виготовляти вже повністю готовий контрабандний товар із європейськими упаковками і навіть акцизними марками. 
Свого часу найбільше тютюнове виробництво “під Європу” було створене в окупованому Донецьку – фабрика “Хамадей”. Утаємничені люди пояснюють, що снаряди туди чомусь не падали, тож виробництво залишилося, і фури з готовими до контрабанди цигарками женуть через лінію розмежування українських військ і сепаратистів. Причому зиск із цього мають як польові командири терористів, так і високопосадовці у Києві.

…потім хильнули

Також у Європейському Союзі побоюються, що Україна може стати перевалочним пунктом для контрабанди нелегального спиртного в Європу. Здавалося б, державна монополія на виробництво спирту (до речі, в Європі вона існує лише в Україні та Білорусі) мала б приносити державі мільярди гривень щороку. Натомість багато спиртзаводів – офіційно збиткові або ж показують мізерні прибутки. Причетні до спиртового бізнесу, та навіть посадовці “Укрспирту”, кажуть: державний спирт продають “наліво”, тобто розкрадають.
За інформацією видання EU Reporter, в Україні абсолютно неконтрольований і нерегульований ринок виробництва спирту. “За статистикою Міжнародного валютного фонду, виробництво нелегального спиртного в Україні сягає 60%. А це сотні смертей від отруєнь і мільйони EUR, недоотриманих державним бюджетом. Згідно з результатами розслідувань української Антикорупційної правозахисної організації, принаймні половина державних спиртзаводів виробляють нелегальний спирт, а нелегальну горілку виготовляють не кустарним методом, а на повноцінних лікеро-горілчаних заводах, з яких десять із 30-ти займаються виробництвом контрафактної продукції”, – мовиться в матеріалі EU Reporter.
Видання нагадує, що, відповідно до результатів аудиту міжнародної компанії PwC, через чорний ринок бюджет України недоотримує близько 12 млрд грн щороку. “Фактично платники податків ЄС компенсують українцям те, що осідає в кишенях українських корупціонерів найвищого ешелону влади. ЄС виділяє 2018 року 208 мільйонів EUR допомоги на боротьбу з корупцією, а нелегальний алкогольний ринок України забирає з бюджету країни 360 мільйонів EUR. Логіка взаємин ЄС – Україна досить дивна”, – йдеться в статті. За даними EU Reporter, питання нелегального алкоголю з України вже активно обговорюють європейські парламентарі.

P.S. Тож закривати контрабандну дірку в бюджеті давно пора. Головне питання, наскільки ефективною виявиться чергова “митна війна”. Всі попередні, як це не прикро, закінчувалися фактичною поразкою держави.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9379 / 4.45MB / SQL:{query_count}