Хочеш хильнути – чекай ранку

Президент узаконив право на заборону торгівлі алкоголем у нічний час

Глава держави підписав закон №3149, за який Верховна Рада проголосувала ще в березні. Відтепер органи місцевої влади нарешті отримали цілком законне право встановлювати обмеження на торгівлю алкоголем у певний час. Згідно з новим законом, сільські, селищні та міські ради можуть запроваджувати заборону на продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у певні часові проміжки. За порушення заборони передбачається штраф від 510 до 1,7 тис. грн (30-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Нагадаємо, що у Львові, Черкасах, Ужгороді, Луцьку та Івано-Франківську заборона на продаж алкоголю вночі діє вже давно. Рішення про заборону на продаж алкоголю з 22.00 до 10.00 виконком ЛМР прийняв ще у вересні 2010 року. Після того в грудні 2011-го депутати ЛМР ще прийняли ухвалу “Про обмеження роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (крім безалкогольного) на території м. Львова”, в якій також прописали заборону на продаж алкоголю вночі.
Однак у квітні 2016 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) через суд оскаржив цю ухвалу ЛМР, скасувавши дію більшості її пунктів, зокрема тих, що стосувалися заборони на продаж алкоголю в кіосках. “Дії виконавчого комітету ЛМР, якими встановлено заборону роздрібної торгівлі алкогольними напоями з 22.00 до 10.00, містять ознаки порушення у вигляді вчинення антиконкурентних дій органом місцевого самоврядування, що полягає у встановленні не передбаченої законами України заборони та обмеження самостійності підприємств щодо реалізації товарів”, – йшлося у претензіях АМКУ.
Тим не менше, міська влада відмовилася скасовувати своє рішення, які відтепер, після голосування ВРУ та підпису Президента, уже повністю відповідає чинному законодавству.
Поза тим новий закон має як симпатиків, так і критиків. Недарма його розглядали у Верховній Раді аж два роки: народні депутати ніяк не могли його ухвалити то в першому, то в другому читанні. Прихильники змін у законодавстві перш за все звертають увагу на досвід європейських країн, адже подібні обмеження та заборони на продаж алкоголю успішно діють у таких країнах як Польща, Латвія, Данія, Норвегія, Швеція, Швейцарія тощо. В Національній поліції наголошують, що обмеження сприятимуть зменшенню кількості дрібних побутових злочинів, випадків хуліганства та насилля у сім’ї. Вітає новоспечений закон, як не дивно, й Українська асоціація постачальників торговельних мереж. “Стурбована криміногенною ситуацією у своїх містах, місцева влада ухвалювала такі рішення, проте їх не виконували, чимало торгових мереж подавали до судів й з успіхом їх вигравали. Тепер все буде інакше. Такі обмеження сприятимуть формуванню стратегії здорового способу життя, тому ми лояльно ставимося до цього закону”, – заявив у коментарі Економічним Відомостям керівник асоціації Олексій Дорошенко.
Натомість противники нововведень наголошують, що у зв’язку з новим законодавством може збільшитися обіг фальсифікованого алкоголю, а отже, зросте й кількість випадків отруєння сурогатом. За статистикою Міжнародного валютного фонду, виробництво нелегального спиртного в Україні сягає 60% – а це сотні смертей від отруєнь і сотні мільйонів гривень, недоотриманих державним бюджетом. Згідно з розслідуваннями української Антикорупційної правозахисної організації, принаймні половина державних спиртзаводів виробляє нелегальний спирт, а нелегальна горілка виробляється не кустарним методом, а на повноцінних лікеро-горілчаних заводах – 10 із 30 заводів ДП “Укрспирт” займаються виробництвом контрафакту. “На державних заводах виробляється спирт, який не обліковується і потім продається за готівку. Обсяги цієї реалізації просто колосальні – приблизно 6 млрд грн. Це майже стільки, скільки держава отримує в бюджет від легального спирту”, – заявляв свого часу міністр МінАПК Тарас Кутовий.
І жодні заборони тут, на жаль, не допомагають. Як повідомила в середні квітня під час засідання виконавчого комітету ЛМР директор департаменту економічного розвитку Ірина Кулинич, у Львові, попри заборону, близько 50 закладів продовжують торгувати алкоголем уночі. Жодні штрафи їх не лякають, оскільки тіньові доходи набагато більші.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2101 / 4.37MB / SQL:{query_count}