Чергові випробування для гаманців

Із приходом осені в Україні можуть зрости ціни на гречку, яловичину та борщовий набір. З яких причин подорожчають продукти та вартість чого, на думку економістів, також може піти вгору

фото: Олег Огородник (2)
“Польоти” цін для українців вже давно не новина. Сьогодні продукт має одну вартість, завтра ж він – суттєво дорожчий. Ніколи не знаєш, у скільки точно вам обійдеться похід до магазину. А ось і нові попередже­ння експертів: у вересні за кілограм гречки, можливо, доведеться заплатити 40 грн. Сьогодні її ще можна придбати за 25-30 грн. А от за даними Державної служби статистики, середня вартість кілограма гречки становить 24,25 гривень. Також на 20% до кінця року можуть подорожчати продукти з борщового набору.
Уже зараз можемо спостерігати подорожчання перцю, баклажанів та помідорів. На найбільших оптових ринках країни вартість баклажанів останнім часом зросла майже на 75%, а перцю – на 55%, йдеться у сюжеті ТСН.  Додають в ціні й помідори – більш як 25%. Підуть вгору і ціни на м’ясо, наприклад, кілограм яловичини може стати дорожчим впродовж місяця на 5-15 грн. А от ціни на комунальні послуги та інше підвищились ще в липні. І це при тому, що підвищення пенсій в Україні у 2017 році заплановане аж на жовтень, мінімальну заробітну плату обіцяють підвищити вже із січня 2018 року. Та поки це все лише на словах…

Цінові гойдалки

Принагідно нагадаємо, що раніше Кабінет Міністрів України скасував державне регулювання цін на продукти харчування. Під час дії державного регулювання цін продавці не мали права ставити надбавки на соціально важливі продукти вище 15%. Після скасування регулювання ціни, зі слів експертів, “залежатимуть від ситуації на ринку”... І ринок цим скористався.
“Відміна державного регулювання вартості продуктів харчування навіть психологічно, я б сказав, дала можливість розв’язати руки ринку. І підняття цін часто аргументують багатьма проблемами… Зокрема, бізнес часто говорить, що однією з причин подорожчання, є зростання заробітної плати. Погоджусь – певною мірою воно і справді впливає на вартість продуктів, тому що контроль за розміром заробітної плати є зараз доволі скрупульозним”, – повідомив “Львівській Пошті” аграрний експерт Іван Стефанишин.
На його думку, також на зміни у ціні популярних продуктів харчування вплинули цьогорічні погодні умови.
Підвищення ціни на капусту, картоплю, буряк спричинено відсутністю системи заготівель: нема овочесховищ
“Власне через несприятливі погодні умови на півдні вартість кавуна сягнула 8-10 гривень. Невтішні прогнози по яблуках – неврожай”, – каже Іван Стефанишин.
Він також погоджується, що зараз досить високі ціни на перець та баклажани. Що ж стосується м’яса, то каже, що на сьогоднішній день “є велика проблема по свинині”: “На слуху тема африканської чуми. На людей наганяється страх. Малих ферм торкнулось скорочення до 20-30%, і вони припинили діяльність”.
Іван Стефанишин попереджає, що взимку картопля буде дорожчою, бо, з його слів, “не дуже високий урожай картоплі”.
У повідомленні про те, що кілограм гречки “підскочить” у ціні до 40 грн, водночас повідомлять, що триватиме така ситуація недовго – з появою нового врожаю ціни повинні б знову дещо знизитися.
“Гречка ще досі збирається (різний час посіву), тому прогнозувати важко. Однак, не думаю, що є підстави говорити, що ціна буде високою”, – зазначає Іван Стефанишин.

Причини подорожчань осені-2017

Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи, професор, доктор економічних наук зазначив “Львівській Пошті”, що майже по всій продовольчій групі товарів будуть подорожчання найближчим часом. “Але подорожчає найбільше курятина. Також продовжуватимуть підвищувати вартість інших видів м’яса. Ще цього року підвищиться вартість тепличних овочів, тому що зростає ціна на комунальні послуги”, – каже він.
Серед причин вищих цін – подорожчання електроенергії та підвищення мінімальної зарплати
“Дослідження, які проводили різного роду експерти цього року, засвідчують, що рівень зубожіння населення в Україні є достатньо високим. Подорожчання борщового набору – це традиційна практика. Підвищення ціни на капусту, картоплю, буряк спричинено відсутністю системи заготівель: нема нормальних овочесховищ. І це вдаряє по кишені громадян. Бо в сезон ціни падають, а пізніше підвищуються суттєво”, – каже Ростислав Слав’юк.
Він також прогнозує, що зростатимуть ціни на імпортні продукти, завезені з Польщі: “Насамперед тому, що за літо суттєво зріс курс злотого. І це звичайно відіб’ється на цінах на привізні товари, особливо  на молочній групі товарів”.
Ростислав Слав’юк підсумовує: “Серед причин зростання цін – насамперед, зростання цін складових собівартості, тобто подорожчання електроенергії, підвищення мінімальної заробітної плати. Друга причина – зростання курсу злотого. Третя причина – відсутність інфраструктури – це дуже болюча проблема, яка не вирішується наразі”.

Чи подорожчає цукор і хліб? 

Директор департаменту економічної політики Львівської ОДА Роман Филипів зазначив “Львівській Пошті”, що “наразі на Львівщині нема підстав для подорожчання хліба”.
“Тому що насправді ні енергоносії, ні газ, ні пальне не зросли у вартості.  Я не бачу жодних підстав для здороження продуктів харчування. Якщо подивитись на калькуляцію та собівартість, то в принципі нема причин.  Хоча ціна окремих сільськогосподарських культур буде залежати від урожайності”, – зазначив Роман Филипів.
Він каже, що зазвичай товаровиробники, у тому числі сільськогосподарські, “полюбляють все  зводити до курсу долара, хоча насправді по багатьох позиціях курс долара не особливо і впливає на собівартість”.
“Але тим не менше, ціни інколи підвищують, аргументуючи курсом долара. Водночас ціна на пальне суттєво впливає на вартість продуктів”, – наголошує Роман Филипів.
Співрозмовник акцентує, що причин для хвилювання у жителів Львівської області немає: “На будь-яке підвищення цін ми реагуємо. Залучаємо Антимонопольний комітет, який аналізує, чи підвищення не є причиною змов на ринку”.
Ростислав Слав’юк зазначає, що цукор, за прогнозами експертів, наразі не повинен подорожчати. “Думаю, що цукру буде вистачати. І ціна не зміниться, – каже Ростислав Слав’юк. – Щодо борошна, то воно буде дорожчати на фоні загального підняття вартості продуктів. Якщо зростає вартість електроенергії, інших комунальних послуг, то дорожчатимуть одразу продовольчі товари. Бо ж їх ціна залежить від вартості комунальних послуг, транспортних перевезень, розміру заробітної плати працівників тощо. Якщо сторож на хлібокомбінаті починає отримувати більшу зарплатню, то зростає собівартість хліба, відповідно, підвищується і ціна”.

Зросте зарплатня, то й ціни зростуть?

Зі слів Ростислава Слав’юка, зростання доходів споживачів не має такого впливу на ціну продуктів харчування. “Якщо доходи українців зростуть на 25%, то це може вплинути на 0,5% вартості товару. Тому цього не варто боятись. Бо навіть, коли підвищили мінімальну зарплатню в Україні, ми не побачили такого радикального зростання цін”, – наголошує Ростислав Слав’юк.
Принагідно він зазначив, що українцям варто очікувати на підвищення заробітних плат через масовий відтік кадрів з України.
“На багатьох підприємствах сьогодні суттєво зростає зарплатня. До прикладу, у сільському господарстві на збиранні цьогорічного урожаю платять не менше, ніж у Польщі. Тобто, сьогодні в деяких сферах в Україні не менш вигідно працювати, ніж у Польщі. Бо робочої сили катастрофічно не вистачає. Тому, переконаний, що заробітна плата найближчим часом зросте, але вона підштовхувати ціни не буде”, – запевняє Ростислав Слав’юк.

Не проста курятина, а… “золота”

В Україні знову дорожчає курятина. Нині кілограм курячого філе коштує близько 90 грн за кілограм, бройлер – близько 60 грн за кілограм. “Вважаю, що ситуація із цінами на птицю – це прояви монополізму. Зріс експорт цього продукту, і ми одразу це відчули. Також потрібно розуміти, що чим більше продуктів йде на експорт, тим більше проблем виникатимуть у сфері цінової політики. Це все в комплексі одна велика проблема”, – зазначив Іван Стефанишин.
Ростислав Слав’юк переконаний, що курятина зросла, “тому що експортери масово відвойовують собі всі ринки, в тому числі європейські”.
“Логічно,  що їм вигідніше продавати на Захід, ніж в Україні”, – резюмує Ростислав Слав’юк.

Семен Матковський, завідувач кафедри статистики економічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, заслужений економіст України:
– Тенденції з цінами, як “бігли” минулого року, так і “біжать” цього року. Ціни зросли приблизно на 7,5-8%. Подорожчання найбільше зачепило продукти харчування – на 11,6%. М’ясо ще з початку року подорожчало на 20%. То куди вже йому ще дорожчати?! Тому, не думаю, що воно зросте у ціні. Овочі дорожчатимуть вже з жовтня-листопада, коли закінчиться сезон. Але зараз не бачу суттєвих підстав для збільшення цін. Хіба будуть “розганяти”. Але думаю, що уряд не дасть розкрутити рівень інфляції. Зараз в Україні рівень інфляції – 108. Водночас сьогодні достатньо зросла вартість комунальних послуг. У зв’язку з цим може подорожчати транспорт. Бо якщо дорожчає електроенергія, то одразу варто чекати на подорожання. Тому, поступово рівень цін зростатиме. Середня реальна зарплата сьогодні у Львівській області – 6500 грн. Це у сфері виробництва. Але ж пенсія не індексується вже практично десять років. Може, покращення прийдуть із пенсійною реформою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0538 / 4.46MB / SQL:{query_count}