Росія душить Україну газом

Ціна на зріджений газ на українських АЗС зростає рекордними темпам

фото: censor.net.ua
Упродовж серпня ціни на LPG, який використовується як автомобільне пальне, стрибнули майже на 40%. Нині місячні потреби українського ринку складають 140-150 тис. тонн LPG, при цьому лише 20% забезпечують українські виробники, решту ж доводиться імпортувати. Основні постачальники – Росія, Білорусь і Казахстан, причому близько 60-80% імпорту припадають саме на РФ.
Власне остання й спровокувала різкий стрибок цін на українських газових заправках. “Усе почалося в травні цього року. Тоді, завдяки рішенням Федеральної служби митного та експортного контролю Росії, всі поставки зрідженого газу з РФ були переорієнтовані в одні руки – “Роснефти”. Як наслідок, виник дефіцит, який досяг критичних для ринку розмірів у серпні”, – пояснив в інтерв’ю УНІАН аналітик консалтингової компанії UPECO, що спеціалізується на ринках енергоносіїв, Олександр Сіренко.
Ситуація загострилася настільки, що її мусив прокоментувати особисто Президент України. “Різке здорожчання цін на зріджений газ не може бути прийнятним і не може залишатися без реакції влади. Хочу наголосити, що ми провели необхідні консультації з урядом, я говорив із прем’єр-міністром, ми маємо абсолютно чіткі й погоджені підходи. Позиція перша: Антимонопольний комітет має вжити всіх заходів для того, аби не допустити монопольного становища і зростання ціни, мають бути перевірені всі постачальники газу, і якщо будуть отримані факти про монопольно отримані високі прибутки, ті, хто це допустив, будуть оштрафовані, а ситуація буде повернена до норми”, – заявив під час нещодавнього візиту на Львівщину Петро Порошенко.
Не забув він і про геополітичну складову: “Ви знаєте, що в умовах гібридної війни, коли основним постачальником зрідженого газу є Російська Федерація, були прийняті рішення щодо припинення або обмеження постачання. Також були дані відповідні доручення міністерствам, виробникам, ми маємо налагодити власне виробництво зрідженого газу, щоб заблоковані РФ обсяги були компенсовані українським виробництвом. Ми чекаємо результатів протягом двох-трьох тижнів, поставлене завдання: щоб уже в другій половині вересня ціни на зріджений газ були знижені, а ті, хто допустив порушення, притягнуті до відповідальності”.
Водночас спрогнозувати рівень ціни на зріджений газ у найближчому майбутньому не береться ніхто. Експерти пояснюють, що йдеться про надто велику кількість різноманітних факторів. З одного боку, незабаром закінчаться жнива, тож різко зменшиться обсяг споживання LPG в агропромисловому секторі.
З іншого – знайти альтернативу поставкам з Росії навряд чи вдасться. Казахстан не збирається збільшувати обсяги з огляду на дорожнечу доставки. Не варто сподіватися і на Польщу, оскільки цистерни з пальним часто затримуються на кордоні через різну ширину залізничних колій. “Найбільш перспективний шлях – поставки газу з інших країн морем. Утім, щоб досягти відчутного ефекту, доведеться налагодити справді системний імпорт з країн Перської затоки, що достатньо проблематично”, – пише аналітичний портал “Слово і Діло”.
Ще однією проблемою є відсутність в Україні достатньої кількості спеціальних газосховищ для зрідженого газу, який вимагає особливих умов зберігання. Наявний обсяг здатен вмістити не більше 30% від потреб ринку.
Думки експертів різняться. “Ціни відкотяться. Думаю, це станеться вже у вересні, як тільки трейдери заповнять нестачу ресурсу. Пройде час, компанії побачать, що є попит, і завезуть ресурс”, – розповів Економічній правді керівник агентства ExPro Геннадій Кобаль. Натомість директор Науково-технічного центру “Психея” Сергій Сапегін звертає увагу на один важливий фактор, який не дозволить покрити дефіцит, що утворився в короткостроковій перспективі. “Осінь – період активної контрактації поставок зрідженого газу в європейські стани. З цієї причини ситуація з дефіцитом ресурсу для України збережеться до кінця року”, – вважає експерт.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.3704 / 4.1MB / SQL:{query_count}