Подорожчання гречки: змова чи зниження виробництва?

Причинами зростання ціни на гречку є девальвація національної валюти та зниження виробництва, впевнені експерти. Водночас, на українському ринку гречки, яка навесні почала стрімко дорожчати, немає змови роздрібних мереж щодо підвищення ціни

Про це повідомив на прес-конференції президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, пише УНІАН
“Я впевнений, що жодної змови немає... На сьогоднішній момент це економіка, чиста економіка”, – заявив він. Експерт зазначив, що через падіння курсу гривні дорожчає виробництво гречки. Крім того, ця крупа не є біржовим товаром, її важко продати за кордон через низьку врожайність та ціну, а доходи від виробництва цієї культури не такі високі, як, наприклад, від продажу кукурудзи. За словами Олександра Охріменка, саме тому українські аграрії скорочують посіви під гречкою. 
Присутній на прес-конференції заступник директора Асоціації фермерів і приватних землевласників України Михайло Данкевич зазначив, що, незважаючи на менший порівняно з минулим роком урожай, дефіциту гречки немає, й Україна не буде імпортувати крупу до нового врожаю восени. 
Водночас нагадаємо, що, на думку експертів Української аграрної конфедерації, ціна на гречану крупу, яка в окремих випадках досягає 45 грн/кг, а в середньому становить 32,28 гр/кг, зростає в зв’язку зі скороченням наявних запасів на складах до п’яти тисяч тонн при минулорічному врожаї 128 тисяч тонн, а також через спекуляції з боку посередників та роздрібних продавців. У зв’язку з цим Антимонопольний комітет України розпочав розслідування за фактом стрімкого подорожчання гречаної крупи, яке може бути результатом змови виробників. У разі підтвердження фактів порушень на учасників ринку може бути накладено штрафи розміром до 10% від доходу за попередній фінансовий рік. Протягом останніх п’яти років валовий збір гречки на зерно в країні зменшився більш ніж удвічі – до 128 тисяч тонн 2015 року (із 282 тисяч тонн 2011-ого). Основною причиною цього стало скорочення посівних площ під культурою в зазначений період – до 133 тисяч гектарів (2015 рік) із 311 тисяч (2011-й).

У травні 2016 року Україна скоротила поставки на зовнішні ринки зернових, зернобобових культур та борошна в порівнянні з попереднім місяцем на 28%, або більш ніж на один млн тонн – до 2,6 млн тонн. Про це повідомляє ПроАгро.
Скорочення обсягів експорту відбулося в основному за рахунок кукурудзи, хоча також знизилися обсяги поставок ячменю, вівса, сорго, проса та борошна. Разом із тим, поставки пшениці і гороху збільшилися, а також відновилися поставки жита.
Так, травневий експорт пшениці в порівнянні з квітнем зріс на 6,7%, а кукурудзи – знизився вдвічі. Зважаючи на це, частка пшениці в зерновому експорті з України збільшилася з квітневих 36,7% до 54,4%, а частка кукурудзи в зовнішньоторговельних поставках знизилася з 57% до 38,8%.
Усього в липні-травні 2015/16 маркетингового року Україна поставила на зовнішні ринки 35,4 млн тонн зернових і майже 270 тис тонн борошна. Найбільшим покупцем українського зерна, переважно кукурудзи, з початку поточного сезону є країни Європейського Союзу. Натомість до трійки лідерів по закупівлях пшениці входять Єгипет, Таїланд та Індонезія. Найбільший обсяг вітчизняного ячменю закупила Саудівська Аравія.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.2056 / 4.09MB / SQL:{query_count}