Без реклами

В Україні впродовж останніх трьох місяців різко звузився ринок реклами

В Україні впродовж останніх трьох місяців різко звузився ринок реклами

 reklama.jpg

Від учасників рекламного ринку все частіше чути заяви про суттєве зниження рентабельності цього бізнесу. Сьогодні найбільші рекламні оператори підраховують збитки, а невеликі рекламні агентства зводять кінці з кінцями. А деякі з них всерйоз задумалися про своє майбутнє, а точніше - його відсутність.

Ситуація на ринку реклами яскраво віддзеркалює наслідки кризових явищ, які вже майже півроку відбуваються в українській економіці. Адже рекламний бізнес є одним із найважливіших показників економічного клімату в тій чи іншій країні. В Україні на тлі загальносвітового спаду на ринку реклами відбувається особливо стрімке падіння рентабельності цього бізнесу. Найбільші втрати відчули друковані ЗМІ та оператори, які працюють із зовнішньою рекламою - для них настають особливо важкі часи.

Втрачені можливості

За нещодавнім прогнозом, який оприлюднила корпорація ZenithОpmedia, у Східній Європі ринок реклами від початку осені звузився у більш ніж вісім разів. На думку міжнародних експертів,  Україна не надто відстає від сусідів і гармонійно доповнює невтішну картину своїми показниками в цьому регіоні. І це зважаючи на те, що український рекламний ринок впродовж останніх кількох років за темпами розвитку посідав чи не перше місце в Європі.

Зберегти провідну позицію і в майбутньому донедавна були шанси, адже у нас саме почали активно розвиватися й інші товарні ринки: насамперед, збільшення обсягів товарів масового споживання та споживчих товарів і послуг. Окрім того, на зростання обсягів реклами впевнено впливала поява нових брендів. Так, у вересні ринок реклами в Україні фахівці оцінювали у 1,2 млрд дол. А за попередніми  прогнозами на 2008 - 2009 роки, загальний рекламний ринок в Україні міг зрости до 30%. Тепер про такі цифри можна тільки мріяти.

За прогнозом агентства ZenithOptimedia, загалом у світі у 2009 році ринок реклами скоротиться на 0,2% - до 490,5 млрд дол. Хоча ще раніше те ж агентство припускало, що ринок, навпаки зросте на чотири відсотки. Наразі українські оператори ще не можуть спрогнозувати, наскільки масштабним буде падіння ринку цьогоріч, однак запевняють, що криза відкинула український ринок на три-п'ять років у минуле.

Інтернет врятує?

Наразі незаперечним фактом є те, що фінансова криза вже призвела до того, що прибуток від реклами в ЗМІ, насамперед, у газетах  і на радіо, упав до рекордного мінімуму за останні роки. За прогнозом деяких експертів, у 2009 році натомість найдинамічнішим сегментом буде реклама в інтернеті. Проникнення всесвітньої мережі на найбільш зрілих світових ринках сьогодні становить до 70%. Нам, щоправда, до цих показників далеко, однак кількість українських інтернет-користувачів щомісяця невпинно збільшується. І якщо років три-чотири тому український ринок інтернет-реклами рекламодавці всерйоз не розглядали, то вже минулоріч охочих рекламуватися у такий спосіб назбирався 1% від усього рекламного потоку. Для порівняння, у Польщі цей показник тримається на позначці 4% .

І хоча, незважаючи на кризу, з ринку інтернет-реклами рекламодавці йти поки не збираються, вітчизняний IT ринок все ж чекає кращих часів. За останні два місяці динаміка реєстрації сайтів у мережі скоротилася на 30-50% . А IT-компанії навіть пропонують додаткові сервіси, наприклад, безкоштовну ту ж таки рекламу для своїх клієнтів.

Попри те, ринок рекламних послуг в інтернеті - єдиний в Україні, який не переживає кризу, і за підсумками минулого року навіть зріс більше ніж на 80% - до ста млн грн. 2009 року, на думку деяких експертів, інтернет-реклама зможе акумулювати 9% сукупного рекламого бюджету компаній в усьому світі й перевищить 10%.

Зате на ринку зовнішньої реклами є тенденція до зменшення. Зараз він становить приблизно 20%, а за найближчі 2-3 роки може ще більше зменшитися - до 11%. А вслід за зовнішньою рекламою може  скоротитися ще й ринок кольорової преси, зокрема, глянцевих журналів.

Бідні регіони

Що ж стосується ринку реклами у Львові, то фінансові проблеми у видавців рекламних видань розпочалися у листопаді, коли почала відсіюватися  велика кількість наявних і потенційних рекламодавців. Свою роль у зменшенні рентабельності бізнесу має ще й специфіка регіону. На Львівщині працює здебільшого малий і середній бізнес, в основному у сфері послуг. За останні кілька місяців одні невеликі фірми припинили своє існування, інші - зводять кінці з кінцями і зменшують свої рекламні бюджети або взагалі не виділяють на них гроші.

За прогнозами експертів, німецький ринок реклами наступного року скоротиться на 4,6 відсотка. Найбільше це вдарить по газетах, які недоотримають від рекламних інвестицій понад 400 мільйонів євро, у порівнянні з 2008 роком (-6%). Телебачення недоотримає 3,5% коштів від реклами. Позитивніше виглядає прогноз для Латинської Америки, Індії, Китаю та Росії. Ознаки одужання ринку їм прогнозують на третій квартал наступного року. А вже 2010-го динаміка зростання ринку сягне більше 5%, вважають аналітики. Інтернет-реклама цього року, на думку світових експертів, зможе акумулювати 9% сукупного рекламного бюджету компаній в усьому світі й перевищить 10% на ринках Норвегії, Швеції та Великобританії. На кінець року поріг в 10% перетнуть десять ринків, зокрема,  в Австралії, Канаді, Ізраїлі, Японії та Норвегії.

Так, у деяких рекламних агентствах Львова реклама подешевшала на 40-50% (!) - у такий спосіб менеджери агентств ідуть назустріч своїм клієнтам. "Багато домовленостей між нами і фірмами є усними, і часто виникають різноманітні форс-мажори. Все частіше трапляється так, що потенційні рекламодавці  в останню хвилину просто один за одним відмовляються співпрацювати", - розповів "Пошті" менеджер однієї з рекламних агенцій міста, який побажав не називати своє ім'я. І це не дивно, зважаючи на масові звільнення серед рекламних агентів.

"Сьогодні є такі рекламні видання, і наше зокрема, які не можуть навіть заповнити свою газетну площу. І це враховуючи, що ми вже навіть скоротили вдвічі кількість сторінок і зменшили кількість виходів на місяць", - нарікає фахівець. Проте, за словами співрозмовника "Пошти", є чимало фірм, які рекламувалися і будуть це робити - стосується це, насамперед, фірм. Однак і з ними не без труднощів. Зазвичай бюджети на витрати великих фірм складають в головних офісах у Києві, де останнім часом вирішили економити на регіонах. А найбільше таких потенційних рекламодавців - серед банків та магазинів побутової техніки. Окрім того, важливим є ще один нюанс - багато компаній тепер формують свої рекламні бюджети з перспективою лише на місяць-два, а не на рік, що ускладнює з ними співпрацю.

Падає рентабельність й інших секторів рекламного ринку, зокрема, зовнішньої реклами. Не потрібно бути експертом, аби не помітити: чимало рекламних щитів у Львові пустує навіть в центрі міста. На думку деяких фахівців, з цього сегменту можуть піти дрібні фірми, адже прогноз зростання виручки на ринку зовнішньої реклами у 2009 році очікується на рівні 5,5%.

Наразі рекламні менеджери і агенти, затамувавши подих, чекають, якою буде ситуація у лютому - березні. Адже саме тоді орієнтовно з'ясується,  до яких сюрпризів слід готуватися влітку.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.1136 / 4.14MB / SQL:{query_count}