“Золотий” урожай-2015: агрофітнес на старті

“Пошта” з’ясувала, чи будуть щедрими врожаї городини у 2015-ому, що жителям Львівщини варто і вигідно садити цього року, а що принесе лише збитки

фото: Тетяна Оліярчик
Щойно прийшла справжня весна і пригріло сонечко, працьовиті жителі Львівщини традиційно закачали рукави і взялись до роботи на городах та дачах. Ще б пак – практично у Львові чи області немає родин, які б не обробляли свою земельку, а влітку та восени тішилися власним екологічно чистим продуктом. 
Та ця праця ой яка тяжка і врожай врешті-решт “золотий” виходить! Особливо це буде відчутно у 2015-ому, коли все і вся зросло в ціні! Зокрема цього року маємо вищі ціни і на насіння, і на міндобрива, і на паливо. Ще, певно, під цей шумок зростання цін й фірмани свою “таксу” піднімуть. І це ще не все.
Також у чималу копійчину “влітають” містяни, які їздитимуть на свої городи до сіл чи дач – тариф на проїзд у приміських маршрутках суттєво зріс. Та й машиною на села тепер надто дорого – бензин захмарний!
Найактивніший агрофітнес жителів Львівщини чекає на початку травня – саме тоді у розпалі буде садіння картоплі. Тим часом фермерські господарства, через брак фінансів цього року, планують засаджувати значно менше полів, аніж у попередні роки. Та ще й через економічну кризу банк не всім видає кредити. А їх якраз аграрії традиційно беруть для закупівлі мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів та задля придбання нової техніки. 
Якщо все ж і видають позики, то лише великим господарствам області. Та й, зрештою, масово брати кредити нема кому. Адже більшість селян зараз мобілізовані і воюють на сході країни, а тому працювати на полях  просто-напросто нікому. Ситуація не з кращих… Та посадити традиційну продукцію все ж потрібно. Аби тільки Бог дав сприятливу погоду та щедрі врожаї!

Насіння дороге, врожаї будуть ще дорожчі

Для того, аби успішно засадити город, варто докласти чимало зусиль. А тепер і... коштів. Люди нарікають, бо навіть насіння, порівняно з минулим роком, зросло у ціні. Та виходу нема – купити у будь-якому разі треба. 
“Вибрались із чоловіком до магазину по насіння. Що можу сказати? Дорого! Купила три пакетики капусти на 20 грн, моркви по 15 грн за пакетик. Щоправда, це польська, дорожча. Огірки купили по 10 грн за пакетик, а редиску по 7 грн. Звичайно, це не захмарні ціни, але торік було дешевше. І це лише насіння, а ще підживлення, догляд”, – бідкається львів’янка Павлина
Хто вирощує продукцію не лише для себе, а й на продаж, теж має на що скаржитися. Мовляв, робити бізнес на овочівництві зараз коштує добрячих зусиль та розважливості. Адже ті, хто цим займається, переважно живуть за містом і продавати вирощене возять на міські чи районні ринки. А через ріст цін на пальне люди все частіше переймаються прибутками, які, з їх слів, стали мізерними.
Майже вдвічі підскочили ціни на міндобрива, засоби захисту та пальне
“Покупці щодня нарікають на нас, що ми такі-сякі, бо ціни попіднімали. Але зрозумійте нас, ціни зросли на все. Навіть, щоб довезти ту продукцію на прилавки базарів, треба купити солярку. А це все дорого! Зрештою, і насіння цього року зросло вдвічі. Торік купувала капусту по 240 грн за 2000 насінин, а цього року така коштує цілих 500-600, а у деяких магазинах і 900 грн. Ми теж люди і не можемо працювати без зиску, адже маємо сім’ї, які треба годувати. І так стараємось піднімати ціни по мінімуму. Пучок редиски торік коштував 7 грн, а цього року по 7,5 грн продаємо”, – розповіла “Пошті” продавець-підприємець Марія
Нарікають люди і на несприятливі для обробітку землі погодні умови. Відтак ще ніхто не рветься на поля. “Ранню редиску і зелень наразі вирощуємо на продаж під плівкою. За городи ще не брались, бо погода така, що неможливо туди приступити. Картоплю, може, через тиждень-два садитимемо. Ще й на травень обіцяють заморозки. Як то буде, один Бог знає”, – каже пані Марія. 
Та посадити картоплю – це не закласти руки. Її ще треба сапати і підгортати. А потім ще й копати, горбатитися і витрачати гроші на перевезення. 

Сійте гречку!

Через суттєве підвищення цін на гречку, фахівці радять селянам на вільних паях сіяти саме її, просо і жито. Мовляв, це дасть змогу стабілізувати ціни на ті культури, що ростуть у нас, але чомусь коштують як заморські. 
“Цього року варто посіяти саме гречку. Якщо маєте вільні поля, то займіться цим. І хоч ми не маємо достатньої кількості переробних баз, втім, гречка не завадить. Бо не може бути такого, щоб рис, який в нас не росте і гречка, яка росте, коштують однаково. Такого бути не може!” –  зазначив “Пошті” директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Осип Магур
Cеляни мали б засаджувати свої гектари радше салатом і мати з цього зиск, аніж традиційно сіяти буряки, моркву та картоплю і “йти у мінус”
З його слів, в області вже розпочали висадку картоплі. Якими будуть врожаї, співрозмовник поки що не може сказати. На все воля Божа!
“Все залежить від погоди. До прикладу, посівні роботи розпочали цього року успішно – 11 березня. Збирались пізніше, але погода потішила, тому й взялись до роботи. Може, Бог дасть, і з овочами дамо собі раду”, – резюмує Осип Магур. 

Прогнози експертів

Фахівці щодо врожаїв цього року дають не надто втішні прогнози. Через нестабільну економічну ситуацію у країні, підвищення цін на продукцію фактично неминуче. Тому затягуємо паски ще тугіше!
“Майже вдвічі підскочили ціни на міндобрива, засоби захисту та пальне. Якщо з боку собівартості, то це досить істотно. А тому варто очікувати, що врожаї 2015-го будуть одними з найгірших. Зекономити на засобах догляду, відповідному підживленні нереально, адже це спровокує чималі збитки. Зрештою, і сама продукція не буде надто якісною. Тому доведеться пристосовуватись до того, що є”, – зазначив у розмові з “Поштою” експерт аграрного ринку Іван Стефанишин.
Однак, з його слів, завчасно перейматись цим не варто. Мовляв, дефіциту не буде, бо працелюбні українці споконвіку давали собі раду. І цей рік не виняток.
На Львівщині всього вирощують більш аніж достатньо, але відсутня система доставки до споживача – нема ринку збуту
“Прогнозую, що цього року спрацює інстинкт самозбереження і люди масово садитимуть картоплю. Голодувати ніхто не буде.

На Львівщині рентабельність вирощування картоплі у 2014 році становила 29%, інших овочів – 27,8%, інформує прес-служба Львівської облдержадміністрації. За підсумками аналізу діяльності агропромисловості області, прибутковим було виробництво зерна, цукрових буряків, картоплі, овочів. Також, за результатами аналізу, на Львівщині збільшилась кількість прибуткових підприємств і поменшало збиткових.
“За минулий рік підприємства області реалізували сільськогосподарської продукції та надали послуг у сільському господарстві на суму 5,7 мільярда гривень. Сума одержаного прибутку від реалізації сільськогосподарської продукції, робіт і послуг становила 1,5 мільярда гривень”, – розповів Осип Магур.
 
У Львівській області всього вирощують більш аніж достатньо, але відсутня система доставки до споживача – нема ринку збуту. Також нема своєї переробної бази. А відтак підвищуються ціни. Якщо цього не вирішувати, то будь-який дефіцит буде в два рази подвоюватись. Хоча зараз в області по вирощуванню та по наявності продукції дефіцитів нема”, – каже Іван Стефанишин.
На думку співрозмовника, спрогнозувати, на скільки зростуть ціни на врожаї 2015-го, важко. Впливає і платоспроможність споживачів. Наші люди хоч і болісно, втім досить швидко пристосовуються до нових цін. І дарма! Може, якби бойкотували і не купували продукти по захмарних цінах, то й пропозиція була б розумнішою. 
“Майже 95% овочів вирощують у приватному секторі, там економіка не діє. Є попит – буде й пропозиція. Звичайно, що у сьогоднішніх економічних умовах дрібним товаровиробникам хочеться якнайбільше підвищити вартість продукції. Та це триватиме лише до тих пір, поки люди готові будуть платити власне таку ціну, а не дешевше. Якщо ж зникне попит, то, повірте, ціни впадуть”, – пояснює Іван Стефанишин.
Ростислав Слав’юк, економічний експерт
Весь світ зараз кинувся вирощувати рослинність yсіх видів – від приправ до коренеплодів. Тобто зараз дрібний фермерський бізнес у моді, і, до речі, лише ці господарства можуть запропонувати споживачеві великий асортимент буряка, моркви, капусти та картоплі. Великі фермерства цим не хочуть займатись. Аналогічно не беруться за вирощення зелені. Тому все фактично падає на плечі дрібного товаровиробника.

Чи будуть селяни мати з цього прибутки, залежить виключно від них самих. Як на мене, зараз вигідно сіяти зелень, яка завжди була і буде в попиті. До прикладу, візьмемо листя салату, який зараз здебільшого везуть із Польщі. Враховуючи курс долара, це абсурдно і надто дорого! Тому селяни мали б засаджувати свої гектари радше салатом і мати з цього зиск, аніж традиційно сіяти буряки, моркву та картоплю і “йти у мінус”. Раджу також зробити акцент на капусті.

Є ще вигідна сфера, яка в нас трохи запущена – це садівництво. Хоча зараз вже дехто починає висаджувати садки на півгектара. І той, хто це вже робить або має в планах зробити, дуже виграє. Бо до нас вже потроху приходить польські плодово-ягідні культури.

Треба ловити момент, поки поляки не зайняли цю нішу і висаджувати саджанці, бо ще рік-два і конкурентність зросте не на жарт. Хто має трохи грошей, може вкладати гроші в садівництво, бо це непогана перспектива для власного бізнесу. Тим паче, що ми вже потроху відкриваємо свій ринок на Захід. Непогані прибутки можна мати, займаючись розсадою. Особливо цього року, коли люди більше садитимуть, бо треба якось виживати. Той, хто продає розсаду, безумовно залишиться у виграші.

Не потішать цього року ціни на помідори... Через бойові дії на сході країни взагалі невідомо, скільки матимемо своїх томатів. Добре було б, аби хоч Тернопільщина (там порівняно сприятливий регіон) взялась за вирощення цієї продукції. Бо ціна завізних турецьких чи польських буде більш ніж високою. Тим, хто має можливість вирощувати томати, не завадить цим зайнятись. Можливо, й не на продаж, а для себе та сім’ї.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4304 / 4.08MB / SQL:{query_count}