Правила реформ Кахи Бендукідзе

На 59-му році життя помер архітектор економічних змін Грузії. “Пошта” відібрала ТОП-10 найцікавіших думок великого грузина про ситуацію в Україні

фото: AFP
Він часто повторював: якщо українці не наважаться на реформи, Україна зникне. І додавав: “Сподіваюся, ви це усвідомлюєте”.
У четвер на 59-му році життя помер екс-міністр економіки Грузії, ідеолог тамтешніх реформ Каха Бендукідзе. Причиною смерті, за попередньою інформацією, став серцевий напад. Бендукідзе проходив лікування у кардіологічній клініці в Швейцарії і кілька тижнів назад переніс операцію на серці. Нещодавно переїхав на реабілітацію до Лондона.
Він часто бував в Україні, особливо в останні кілька місяців. У травні Бендукідзе увійшов до експертної ради при Міністерстві економіки України. “У кінці тижня ми повинні були зустрітися в Києві. Сьогодні вже немає сенсу тримати в секреті те, що розглядалося його призначення на урядовий пост в Україні. Саме для узгодження деталей цього призначення його й чекали в Києві”, – повідомив у п’ятницю на своїй сторінці у Facebook екс-президент Грузії Міхаїл Саакашвілі.

Каха Автандилович Бендукідзе
народився 20 квітня 1956 року в Тбілісі. У 1977 році закінчив біологічний факультет Тбіліського державного університету, отримавши спеціальність “біолог”. 
Із 1981 по 1985 роки займався науково-дослідною роботою в сфері біотехнології. У 1988 році зайнявся комерцією. У 1996 році став головою ради директорів ВАТ “Об’єднані машинобудівельні заводи” – найбільшої російської компанії важкого машинобудування. У 2004 році прийняв пропозицію президента Грузії Міхаїла Саакашвілі й погодився стати міністром економіки Грузії. Із 2004 по 2008 роки займався координацією економічних реформ. 
Згідно доповіді “Світового банку”, у 2004-2007 роках Грузія стала найбільш реформаторською країною у світі. У рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу вона піднялася із 
137 місця на 11-те, залишивши позаду Німеччину та Францію.
Бендукідзе часто давав інтерв’ю українським ЗМІ, а останнім часом ще й міжнародним, пояснюючи, що не так із українською економікою. “У пацієнта відвалюється голова, біля ліжка натекла калюжа крові, а що роблять у цей час його родичі? Вони переживають, що ж подумають сусіди”, – ділився він у розмові з Bloomberg враженнями від готовності української влади йти на радикальні кроки.
У день виборів до Верховної Ради, 26 жовтня, він разом із іншими членами тієї самої експертної ради написав статтю у Kyiv Post, в якій виклав рекомендації щодо реформування України. Скасування субсидій в енергетиці, відміна спеціальних пенсій старій номенклатурі, скорочення держзакупівель, зменшення кількості регулюючих органів, зменшення податків та зниження видатків держ­апарату.
Втім, краще за самого Бендукідзе про це ніхто не розкаже, тому нижче маєте змогу прочитати найцікавіші уривки з низки його останніх інтерв’ю та виступів, що стосувалися ситуації в Україні.

“Ви або не розумієте, що вам хана, або розумієте, але вас усе влаштовує”

1. Під час Майдану ви продемонстрували чудеса самоконтролю, енергії, напористості і цілеспрямованості. Ось зараз це потрібно повторити у справі зміни країни, у реформах. Без цього у вас не буде хорошого життя. 
І не тому, що економіка буде слабкою і ви збіднієте ще більше, а тому, що у вас, як і у нас, є сусід, який хоче вас, як і нас, проковтнути. Тому якщо Україна хоче бути самостійною і процвітаючою країною, вона повинна проводити реформи – це необхідна умова. Якщо б був ще якийсь “жирок”, запас, але його немає. Зараз ситуація критична: реформи потрібні жорсткі й одразу.
2. Давайте проаналізуємо, у чому причини економічної кризи в Україні. У 1990 році з-поміж п’ятнадцяти республік Союзу Україна займала п’яте місце за рівнем ВВП на душу населення. На першому місці була Росія, ну другому – Естонія. Потім Литва, Латвія, Україна, Казахстан, Азербайджан, Молдова і так далі. Сьогодні Україну обганяє та сама четвірка і крім них ще Казахстан, Білорусія, Азербайджан, Туркменія… 
Причина настільки повільного розвитку української економіки у абсолютно безхребетній продажній економічній політиці. Це ціна перенесення реформ. Ціна, яку платить весь український народ. До речі, зовні економічна політика України виглядає досить розумно – поміркована, обережна, повільна, без зайвих рухів. Але результат ви знаєте краще за мене.
3. Я погано знайомий з політичними віяннями в Україні, але поки до влади не прийдуть радикали, я б навіть сказав радикальні націоналісти, нічого не зміниться. Потрібна людина-термінатор або група людей, які скажуть: “Хай нас будуть критикувати, говорити, що ми погані, хай у нас не буде політичного майбутнього, але ми врятуємо Україну”. 
На мій погляд, на це потенційно здатні тільки радикальні націоналісти. І не тільки в Україні, взагалі в світі на такі речі здатні лише ті люди, які хворі національною ідеєю… Радикальні націоналісти повинні працювати не над посиленням розколу в суспільстві, не над насильною українізацію південного сходу, а передусім над тим, щоб врятувати країну.
4. Інша гнійна рана Ук­раїни – корупція. Нова влада не повинна бути частиною існуючого політичного істеблішменту. У його рамках боротьба із корупцією неможлива – ці люди надто добре знають один одного, у них надто тісні зв’язки. Нова влада повинна формуватися із “антирадянських” людей. Вони повинні ненавидіти усе радянське, комуністичне. Комунізм не повинен бути для них предметом раціональних або інтелектуальних дискусій. Вони повинні ненавидіти його усіма фібрами душі. Леніна, Сталіна, Радянський Союз. Плюс вони мають бути віддані Україні.
5. Коли потрібно, люди діють, сплять на сходах, у них єдина надія. Ви щойно змусили президента тікати. А потім цей запал наче видохся – ось і результат. Чому я не бачив багатотисячної демонстрації на підтримку зниження податків? Де люди, які кричать: “Збільшуйте ціни на газ!” Немає? Ага, тоді вибачте. Ви або не розумієте, що вам хана, або розумієте, але вас усе влаштовує. Ви хочете жити в Росії? У Києві, але в Росії?

Читайте також
Урок грузинської. Про те, із чого мають складатися реформи і як їх проводити – у головних моментах виступу екс-міністра МВС Грузії Еки Згуладзе

6.
Польща і Україна були на одному рівні економічного розвитку всього лише 24 роки назад. От де Польща і де ви. Не соромно?
7. Щодо економіки, то загалом в Україні є набір таких поганих речей, які “не зовсім поєднуються з життям” пацієнта. Величезний бюджетний дефіцит, величезна частка ВВП перерозподіляється державою між держорганами, наче це Німеччина. В Німеччині до цього йшли через будівництво інститутів, які були ефективними, а в Україні всі ці інститути неефективні. Умовно кажучи, якщо в Німеччині йдуть гроші на утримання Бундесверу, то Бундесвер існує. А тут, якщо гроші йдуть на утримання армії, а армії немає, це значить, що уряд просто бере гроші у народу і їх спалює.
8. Є реформи, які болісні для більшості – скасування енергетичних субсидій, хоча їх можна замінити прямими грошовими субсидіями людям, монетизувати цю справу і це буде менш болісно. І звичайно, це газова реформа, яка стосуватиметься майже всіх, 80% населення. На іншому боці реформи, які взагалі безболісні і навіть позитивні. Наприклад, візьмемо судову реформу. Це одна із головних економічних реформ. 
Так само різко скоротити бюрократію – це також реформа, яка дуже важлива для нормального життя. Основні реформи я б назвав такі: це субсидії на газ, це податково-бюджетна реформа, це глобальна дебюрократизація, зменшення чиновництва взагалі як такого. І ще одна важлива навіть не реформа, а суперреформа – це те, що називається силовим блоком. І повірте мені, це також економічна реформа.
9. Коли я служив, в “інструкції по бою” було написано: “Автомат Калашникова використовується для знищення живої сили суперника вогнем, штиком, прикладом”… Тобто в бою не обираєш чим – потрібно битися і тут, і там. Тобто такі рецепти, вчені порахували, що реформи потрібно проводити в такій-то послідовності – такого ж не буває. Реформи проводяться у міру ослаблення суперника. У вас слабкість бюрократії, ось тут можна вдарити – треба бити, треба різати, запроваджувати, треба штиком, прикладом, вистрілом, але якось це діло робити. Іншого виходу немає.
10. Я хочу побажати тільки якнайшвидшого початку реформ. Інакше України не стане.
За матеріалами: “Новое время”, “Фокус”, Громадське, platfor.ma, Лига.нет
Підготував Назарій Тузяк
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.5441 / 4.15MB / SQL:{query_count}