Ціни падають... вгору

У листопаді вітчизняні виробники встановили своєрідний рекорд останнього десятиліття: ціни на промислову продукцію... впали в середньому на 6,5 відсотка

У листопаді вітчизняні виробники встановили своєрідний рекорд останнього десятиліття: ціни на промислову продукцію... впали в середньому на 6,5 відсотка

Загальне падіння цін у промисловості триває вже третій місяць поспіль і зафіксоване практично у всіх галузях виробництва. Виняток становить хіба легка промисловість, де, порівняно із жовтнем цього року, ціни не тільки не впали, а навіть зросли на 2,2 відсотка.

Найвідчутніше наслідки кризи, як і очікувалося, вдарили по металургійній промисловості, ситуація у якій і надалі погіршується. За останній місяць осені - листопад - па­дін­ня цін на продукцію сталеварів перевищило 13 відсотків (у жовтні, відповідно, 9,9 від­сотка) . Причини катастрофи ті ж - загальний спад попиту на продукцію металургів та відсутність платоспроможних споживачів. Нині металопрокат у портах відвантаження можна придбати вже по 300 доларів за тонну (в липні, зокрема, він продавався по 1200 дол/т). Загальне падіння виробництва у галузі становить уже 50 відсотків від попередніх обсягів виробництва.

Проблеми металургів відтак позначилися на суміжних галузях - виробники коксованого вугілля змушені зменшити ці­ни на нього майже на 20 від­сотків. Вартість енерге­тично­го вугілля - наступного сегменту загального ланцюга - теж зменшилася.

Враховуючи нинішні погодні умови, рекордсменами обвалу цін стали вітчизняні нафтовики та підприємства газовидобувної галузі. Якщо ще у жовтні там зауважувалося зростання цін на продукцію на 12,9 відсотка, то вже у листопаді ціни впали на цілих 7,5. Не набагато відстали і енергетики - за жовт­невого приросту цін на 10,6 відсотка листопад закінчився з протилежною тенденцією - падінням цін на 6,2 відсотка.

Наша інфляція -
наше надбання

Проте не квапмося тішити себе думкою, що переходимо до епохи тотального, хоча й обумовленого кризою, падіння цін. На відміну від продукції промислових підприємств, яку, як відомо, до рота не покладеш, вартість споживчих товарів продовжує своє сходження до вершин. Хоча, порівняно із жовтнем, показник інфляції у листопаді, принаймні - офіційний, навіть знизився на 0,2 відсотка.

Суттєво - на 10,3 відсотка - подорожчали транспортні послуги. Зокрема,  проїзд у громадському транспорті. Восени тенденцію підтримали житловики та комунальники. Їхні послуги зросли у листопаді в цілому на 6,2 відсотка. Є всі під­стави стверджувати, що і після новорічних свят житлово-комунальні господарники не зупиняться. До остаточної перемоги над громадянами, коли ті вже зовсім перестануть платити за те, чого не отримують. Не матимуть чим...

Попри перевантаженість наших портів імпортним крамом, на 3 відсотки подорожчала побутова техніка. Вітчизняні прогнозисти щодо цього одностайні - винна в цьому стрімка девальвація гривні. Після її здешевлення імпортери, особливо побутової техніки, почали перераховувати ціни із прив'язкою до нових курсів. А тут ще нове, 30-відсоткове мито.

Піруети виписують і ціни на продуктові товари. Якщо ще влітку тут спостерігалася навіть дефляція, то вже у вересні "посіяне" почало виростати. Спочатку на копійки, а вже у жовтні на відсотки. Така ж, хоча і з деякими відхиленнями у той чи інший бік цінова тенденція тривала в листопаді.

Значно, - на 9 відсотків, - подорожчали хіба яйця (проте тут не все зрозуміло: у свій­ських півнів, так би мовити, не сезон. Але ж до чого тут бройлерні "яйцедавці"? Певно, інтенсивність виробництва зменшилась. Хоча дефіциту продукту наразі немає).

Єдина втіха: дещо подешевшали олія, овочі, цукор і навіть м'ясо. Проте відразу наголосимо - це за свідченнями Держкомстату. Щодо реальних цін на ринках - тут, гадаємо, кожен має свої спостереження, які з офіційними даними навряд чи збігаються.

Свята наближаються...

Одностайності у цінових прогнозах на кінець року немає. На різних ринках харчується країна... З чим погоджуються усі прогнозисти - інфляція на кінець грудня зросте. Адже святкові витрати все ж таки значно перевищують пісні. Отже, - у готівковий обіг додатково ввіллється чимала сума грошей.

Хоча й тут звичного купівельного буму не очікується. Відчутно зросло безробіття, скорочують чи відправляють у вимушені відпустки кадри непромислового сектору еконо­міки тощо. Чимало компаній у нинішні складні часи взагалі скасували бонуси-преміальні й так звану "тринадцяту" зарплату. Тож і святкові витрати в цілому будуть значно меншими - живемо ж у кризі...

Невтішні прогнози подальшого зростання інфляції й наступного року. Причому, основними її стимуляторами будуть громадські та державні транспортники, а також  житлові та комунальні господарники. Приклад, як діяти, їм у грудні вже показала столична влада. Отже, слід очікувати, що кола від кинутого у комунальне озеро каменя розій­дуть­ся по всій країні. Тим паче, що й місцеве самоврядування до завищених запитів працівників житлово-комунального господарства завше ставиться з розумінням. Міс­цевій владі гроші теж пот­рібні.

Єдине, з чим справді важко погодитися, то це з прогнозами нашого Мінфіну, який запевняє - у наступному році падіння виробництва становитиме не більше 5 відсотків. Адже вже цього року фінансова криза зачепила промисловість найбільше. І, на відміну від банків, рятувати її  уряд поки що не поспішає. Тож маємо всі підстави стверджувати, що 2009-го власне виробничу сферу очікуватиме глибока рецесія, ознаки якої спостерігаються вже нині. І це, на жаль, уже не прогноз, а факт.      

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7072 / 4.11MB / SQL:{query_count}