Криза на колесах

Минулого місяця на автомобільному ринку України спостерігався торгівельний "антибум" - проданих автівок поменшало  відразу на 20 тисяч одиниць

Минулого місяця на автомобільному ринку України спостерігався торгівельний "антибум" - проданих автівок поменшало  відразу на 20 тисяч одиниць

auto.jpg 

Ситуація на вітчизняному авторинку (а продаж цього товару певною мірою можна розглядати як показник реального стану статків наших громадян), як і прогнозувалося, перейшла у свою протилежність. Ще у жовтні наші співвітчизники, намагаючись хоч якось врятувати свої заощадженя від стрімкого знецінення гривні, масово купували нові автівки. Але вже у першій декаді листопада обсяг продажів зменшився майже учетверо. Порівняно із жовтнем, кількість проданих у листопаді авт загалом зменшилась на 20 тисяч - до 38. Хо­ча на загальному тлі й це чимало. Прогнози на грудень - ще песимістичніші.

Менше продається, менше і виробляється

Загальний стан справ на  вітчизняному авторинку слід розглядати, щонайменше, у двох площинах. З одного боку, це власне продаж (переважно  імпортних) автівок. З іншого, їх виробництво на підприємствах автомобільної промисловості країни.

Стосовно продажу все більш-менш зрозуміло: попит визначає пропозицію. Хоча, зауважмо, якогось дефіциту чи просто певних проблем із придбанням імпортних авт давно вже немає. Щобільше, - нині пропозиції автотовару явно перевищують попит на нього. Проте нинішні фінансові негаразди, безсумнівно, далися взнаки. Не тільки через те, що громадяни усвідомили потребу всебічної економії власних видатків в умовах економічної кризи (навіть нині в нас набереться достатньо заможних леді та джентльменів, для яких викинути кілька сотень тисяч "зелених" на чергове автодиво - не проблема!). Значно менше можливостей придбати авто у кредит, який донедавна був основною формою купівлі автівок. Адже понад половина придбаних за останні чотири роки автомобілів (понад 700 тисяч машин), купувалися власне в такий спосіб. Нині ж отримати кредит на новеньке авто - справа майже безнадійна.

Саме через такі обставини вітчизняні автодилери вдалися до різноманітних акцій, аби хоч якось привабити покупців: тут тобі й прив'язка долара під час купівлі авто до докризового курсу, і чималі знижки. В окремих випадках - навіть на кілька тисяч доларів. Щоправда, цілком логічним є питання: скільки ж прибутків реально отримували наші автодилери, якщо можуть дозволити собі такі цінові знижки?).

Утім, слід зауважити, що здешевлення автокраму стосується лише автівок, завезених в країну ще у докризові часи. Із закінченням запасів усі акційні заохочення, звісно, припиняться.

Інша ситуація із так званим вітчизняним виробником. Керівництво асоціації "Укравто­пром" вже зверталося до уряду з проханням вжити невід­кладних заходів для підтримки галузі. Бо інакше підприємства зупиняться вже у середині грудня. Деякі з них вже змушені значно скоротити виробництво та перейти на неповний робочий тиждень. А відтак - ймовірне безробіття на підпри­ємствах автопромисловості спричинить ті ж наслідки і в суміжників - виробників агрегатів та комплектуючих.

Хоча, зауважимо, що фактично, крім Запорізького автозаводу, легковики в країні жоден завод не випускає. У кращому разі їх можуть тільки збирати. А стан справ на ЗАЗі є нині типовим і для решти автовиробничих підприємств країни. У листопаді наш най­більший автовиробник зменшив випуск продукції у 4,2 (!) раза, порівняно із минулим роком. Складено лише 6,6 тисячі автівок. Зокрема, завод випустив 158 автомобілів під власною маркою, 1,4 тис. під маркою ВАЗ, 153 - Chery, 128 - Opel та 128 - Cens. А ще на заводі склали 180 вантажівок марки  TATA.

При цьому падіння продажу запорізьких авт почалося ще у серпні. Але за підсумками по­передніх десяти місяців загальна позитивна динаміка донедавна зберігалася - за рахунок значного збільшення виробництва у першій половині 2008-го. Нині ж ЗАЗ вже працює поки що у дві зміни.

Авторинки світу "покотилися"

У листопаді стрімке падіння обсягів продаж продемонстрували всі основні автомобільні ринки світу. І вже нині фахівці твердять, що тенденція триватиме і наступного року, а основний авторинок світу - американський - суттєво переформатується.

Щодо власне американського ринку, то зменшення обсягів зазнала вся "шістка" традиційних лідерів продаж - і місцевих, і закордонних. Щоправда, власне американські компанії на загальному тлі виглядають гірше. Найсуттєвіше - майже на половину - впали продажі компанії Chrysler. Близько 40 відсотків втратив General Motors. І лише Ford втримав падіння на рівні 30 відсотків.

Зменшився попит і на автомобілі японських компаній: Nissan - на  42% , Toyota - на 34% та Honda - на 31%. Такий низький індекс продажу япон­ських автівок у США зафіксовано ще 26 років тому. Позитивну динаміку продаж продемонстрував хіба німецький концерн BMW завдяки підвищеному попиту на економічний MINI.

На  японському авторинку справи, на перший погляд, не такі кепські. Проте загальне падіння продаж зафіксовано і там - на 18,2%. Для тамтешніх автомобільних компаній  це найгірший показник за останні 30 років.Схожі тенденції й на ринках Європи, де теж суцільне падіння купівельного попиту. Навіть більше, до 40 відсотків населення Старого світу нині їздить на уживаних автомобілях, не кваплячись змінювати їх на нові машини. Правда, фінансова криза там почалася раніше.

Щодо перспектив власне українського автомобільного ринку. На тлі значного зменшення попиту, який триватиме увесь 2009 рік, зміниться - у бік зростання - і динаміка цін. Крім загальних наслідків фінансово-економічної кризи, чимало експертів не заперечують і чергове намагання уряду запровадити збільшене ввізне мито на імпортні автівки (остання спроба запровадження нового 30-відсоткового мита, як відомо, провалилася. Через неузгодженість законопроекту з нормами Всесвітньої торгової організації Кабмін відкликав його із Верховної Ради).

Не менш суттєвий момент - ціни на імпортні автомобілі й надалі традиційно прив'язуватимуть до курсу долара. А це у світлі останніх тенденцій до подальшого знецінення гривні навряд чи обернеться добром для вітчизняних автолюбителів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.5229 / 4.12MB / SQL:{query_count}