Львів: ціни – як у Європі

Через курс долара іноземні товари у нашому місті суттєво подорожчали. Експерти кажуть: українські виробники можуть від цього лише виграти

фото: pvarosh.com.ua
На львівських прилавках товари з-за кордону подорожчали вдвічі. У крамницях, де продають іноземні марципани, кажуть: покупців можна на пальцях порахувати. 
“Люди приходять, дивляться, питають, але не купують. Хоча ми маємо постійних клієнтів, але це люди, які звикли до таких продуктів, тому і купують їх постійно. Проте здорожчання і вони відчули. Кількість покупок зменшилась...”, – розповідає “Пошті” продавчиня Ганна

Що ж вплинуло на ціни?

На ціну продуктів впливає і вартість перевезень, вони також здорожчали.
Торік львів’янин Юрій заробляв тим, що возив людей і посилки з Італії до України. Тепер шукає нову роботу. “Кількість пасажирів зменшилася. Правда трохи було людей перед великодніми святами, бо заробітчани поверталися додому святкувати і провідати родичів. Тепер їздять мало. Одні бояться війни, а інші не можуть через роботу, бо саме почався курортний сезон. Гроші і посилки передають, як і раніше, регулярно. Пересилати поштою все одно дорожче – майже 10 євро”, – розповідає “Пошті” Юрій.
Раніше він возив до України італійські продукти: каву, сири, ковбаси, оливкову олію, пасту, соуси і солодощі. Тепер привозить продукти лише для себе та на прохання родичів і приятелів. 
“Такі товари охоче купували, бо були недорогі, коли євро коштувало 10 – 12 гривень, – пояснює наш співрозмовник. – Тепер торгувати продуктами з Італії невигідно. Я закуповую товари за євро. Навіть якщо продаватиму його по собівартості, це буде відчутно дорожче, ніж раніше. Якщо  не так давно кава коштувала 40 гривень, то зараз по 70. Пачка спагеті здорожчала на 8 – 10 гривень, оливкова олія – на 30 – 50”.
З його слів, багато людей через подорожчання бензину і високу конкуренцію перестали курсувати з України до італійських міст і виставили буси на продаж. “Товариш Микола продав свого буса за 10 тисяч доларів. Покинув бізнес, бо він фактично загинається. Конкуренція висока. Думали, буде все краще, ніж раніше, бо на митниці перестали брати хабарі. Але через “стрибки” долара і євро заробити не вдається. Та й бензин зараз невиправдано дорогий”, – каже львів’янин.

У всьому винен долар

Економісти кажуть: закордонні продукти подорожчали через девальвацію гривні. “Подорожчав долар – подорожчали й іноземні товари. Адже їх купують за долари чи євро, і відповідно курсова різниця впливає на ціну продукту”, – розповідає “Пошті” економіст Віктор Борщевський. І називає дві причини популярності іноземних продуктів в Україні. 
“По-перше, це їх якість. Наприклад, наші макарони з їхніми не порівняєш – це різні продукти. По-друге, маркетинг, адже більшість продуктів з тих країн, де працюють наші заробітчани, мають попит у нас. Тут є добра реклама, звісно неофіційна, а від людини до людини. Відтак деякі заклади у Львові вже пропонують відвідувачам італійську кухню. Значить це стає брендом”, – каже Віктор Борщевський.

Нашим продуктам до іноземних ще далеко

Продавці іноземних товарів на ринках певні: на їх товар завжди буде попит, адже в них є такі делікатеси, які в Україні взагалі не вирощують: “Це овочі і фрукти. Наприклад, оливки, апельсини, мандарини тощо”, – кажуть продавці. 
Крім того, в іноземців культура виробництва дуже відрізняється від нашої. “В Україні випускають близько десяти типів макаронів, а в Італії до п’ятдесяти, крім того, вони постійно модернізують виробництво. Ще вчора ці макарони були у формі зірочки, а сьогодні – це форма равлика. Тобто виробництво теж має свою моду. Існує тенденція споживання в певний час певних продуктів”, – каже продавець. – Закордонні виробники вміють орієнтуватися на покупців. Раніше квашені оливки були в трикілограмовій упаковці, а минулого тижня на ринку з’явилися півторакілограмові. Колись продавали в кульках, тепер упаковки здебільшого паперові, бо виробники дбають про екологію. Ці всі фактори призводять до того, що люди купують італійське. Хоча деякі страви можна приготувати і з вітчизняних продуктів”.
Економісти наголошують: нам треба ще щонайменше п’ять років, щоб дорости до такого рівня. “А ціни на продукти з-за кордону будуть залежати від того, як буде падати українська гривня. Це буде адекватно відображатись на ціні цих товарів”, – розповідає Віктор Борщевський. 
Економіст убачає в цьому і позитив для українських виробників. “Це шанс для місцевих виробників продавати більше продукції і стимул покращити її якість. Існує таке поняття, як еластичність попиту – це коли на різні види товару попит змінюється по-різному. Звісно є категорія людей, яка не відмовиться від цих товарів при зростанні ціни на них на декілька відсотків. Можна говорити, якщо ціна зросте на 15 – 20%, то дуже багато покупців таки будуть змушені відмовитися від іноземної продукції і шукатимуть альтернативу”, – резюмує експерт.

Чи легальна продукція? 

Як писала “Пошта”, президент Торгово-промислової палати (ТПП) Італії Мауріціо Карневале сказав, що великою проблемою є підробка італійських товарів та їх контрабанда в Україну. За його словами, 90% італійських продуктів, які продаються в українських супермаркетах, є контрабандними. Натомість вітчизняні експерти не такі категоричні, мовляв, припущення робити можна, але поки немає доказів – невідомо, які продукти завезені легально, а які ні.
“Здебільшого товари привозять легально, адже відкрити магазин з такою продукцією не так просто. Хоча є і контрабанда. Її зазвичай продають  на риках чи з-під прилавка. Але після підписання економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС та скасування мит для іноземних товарів, везти цю продукцію легально немає жодних перешкод. Звісно, колись її могли везти різними шляхами, адже є імпорт “білий” та “чорний”. Але на якiсть це не дуже впливало”, – розповідає Віктор Борщевський.
Іван Стефанишин, аграрний експерт
Цього року є серйозне перевиробництво овочів у Польщі. Тому зрозуміло, що люди будуть шукати джерел для реалізації надлишкової продукції в тому числі і в Україні. Але якщо говорити про ціну продуктів, то це місцева тема.

Нині на Львівщині ціни на продукти часто завищують. І знову стають на ті ж самі граблі. Так було з картоплею, в минулому році ціну на неї серйозно завищували, і тому продали в першому півріччі на 26% менше, ніж заплановано.

Завищення ціни однозначно є цікавим питання, адже в державі війна. Чому у Львові на місцевому ринку місцеві перекупники завищують ціни на продукти, і не лише українські. Насамперед, це тема моралі. До прикладу, набір для заквашування огірків нині коштує три гривні – це задорого. Але це наша галицька ментальність...

Подорожчало м’ясо, найбільше свинина і птиця, бо багато молодняку йде за кордон. А для годівлі потрібно чекати нового врожаю. Курс долара змінився, а це дуже впливає на ціну всіх продуктів: і українських і за кордонних. Тепер всі все прирівнюють до долара, навіть якщо валюта не має прямого відношення до того, хто виробляє і продає продукцію. Це показує рівень свідомості наших виробників і продавців. І він, на жаль, не витримує жодної критики.

А ціноутворення на Львівщині взагалі проблемне. Ціни стрімко зросли на молочні продукти, зокрема на масло. Найбільше подорожчали овочі і фрукти порівняно з минулим роком на 47%. Те саме з ціною на рибу, адже ми залежні від імпотрту на 70%. Тому ясно, що ціна на іноземні товари зросла, адже їх купують за долари.

Варто пам’ятати, що цього року в бюджеті вартість долара заклали на рівні 12 гривень. Тому зростання ціни повязане не лише з тим, що товари завезені з-за кордону. Якщо стабілізують курс, то ціна буде незмінна, але якщо курс буде рости, то ціни теж підуть угору. Але маємо запевнення від Нацбанку, що долар не буде дорожчим ніж 12 гривень, тобто цін вже не мали б підвищувати. Та й нема куди вже дорожчати!

По роздрібній торгівлі є серйозний спад уже в першому півріччі цього року, тому “рости цінам” вже немає куди, бо і так люди обмежуються в покупках.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.5229 / 4.15MB / SQL:{query_count}