Йой, пусті кишені!

З 1 липня підвищилася плата за комунальні послуги, подорожчали спиртне та сигарети, ввели податок на доходи з депозитів і великі пенсії

Наслідки фіскальної політики нового українського уряду українці відчули з початком цього місяця, адже з 1 липня для наших громадян з’явилися численні новації. 
Зокрема, підвищилася плата за комунальні послуги, подорожчали спиртне та сигарети, ввели податок на доходи з депозитів і великі пенсії. Усе вищезазначене вже почало діяти, але на своїх гаманцях ми відчуємо це ближче до осені. Нині важко оцінити подорожчання яких саме товарів і послуг стане найбільшим тягарем для українців, але в зоні ризику – продукти харчування й „комуналка”. 
Хоча підвищувати тарифи у сфері ЖКГ потрібно, для цього має бути проведено реформу. Згідно з рекомендаціями МВФ, підвищення тарифів розраховане на поступові збільшення впродовж 3 – 4 років. Однак уряд намагається пришвидшити проходження цих етапів, а в Україні є багато верств населення, яким бракуватиме коштів. Це своєю чергою призведе до збільшення боргів і субсидій, тож бажаного ефекту може і не бути.

Вимогу МВФ виконали

Високі тарифи за комунальні послуги та економія – такою була одна з основних вимог Міжнародного валютного фонду. 
Тарифи підвищили, але це ще не межа, адже головний кредитор України вимагає підвищити їх на послуги ЖКГ до ринкової вартості ресурсів, необхідних для надання цих послуг. Так, із 1 липня тарифи на опалення та воду збільшаться майже вдвічі. Вартість водопостачання у різних містах зміниться по-різному – від 30% до 100% залежно від регіону. У Львові тарифи на централізоване водопостачання й водовідведення підвищилися на 2 гривні 22 копійки – до 7,98 гривні за кубометр води. У середньому ж за воду українці платитимуть на 18 – 76 гривень більше.
Опалення у Львові подорожчає в середньому на 40%, по деяких регіонах і більше. Наприклад, несолодко буде жителям Донецька, адже їх чекає подорожчання тепла майже на 100%. Для львів’ян видатки на тепло збільшаться майже на 75%. Для тих, у кого є лічильник, вартість тепла з липня підвищили зі 179,71 до 240,81 гривні. Однак це подорожчання не всі відчують на своїй кишені одразу – оплата за послугу часто прив’язана до опалювального сезону, тому рахунок за тепло виставлять із 15 жовтня. У середньому це буде на 320 – 335 гривень більше на сім’ю.
“Збільшиться тільки складова холодної води. Складова тепла не зміниться. Тариф на опалення також підвищиться з 1 липня”, – сказав раніше „Пошті” директор ЛМКП “Львівтеплоенерго” Степан Пакіж. На сьогодні тарифи на гарячу воду для споживачів категорії населення ЛМКП “Львівтеплоенерго” становлять 20,16 гривні, вартість тепла – 179,71 гривні за 1 Гкал та 1,301 гривні за метр квадратний опалювальної площі. Зі слів директора ЛМКП “Львівводоканал” Валентина Вольського, раніше тариф на водопостачання та водовідведення у місті становив 5,76 гривні, а з 1 липня становитиме 7,98 гривні.
“Цей тариф буде однаковий для всіх споживачів – жителів, державних і приватних підприємств. Зараз відро води коштує 4 копійки, а з 1 липня воно коштуватиме 5,5 копійки. Це пов’язано зі збільшенням тарифу на електроенергію. Зокрема, у травні електроенергія подорожчала на 5%, на стільки ж у червні. Підвищилася вартість палива, збільшується податкова складова, вартість газу. Хоча ми його використовуємо небагато, але все ж ця маленька складова збільшилась”,  – зазначав «Пошті» Валентин Вольський. 

Податок на доходи з депозитів і великі пенсії

Також з початку тижня набули чинності три ставки оподаткування на доходи фізичних осіб: 15% – якщо дохід складає до 500 тисяч гривень, 20% – якщо дохід складає мільйон гривень і 25% – якщо дохід перевищує мільйон гривень. 
Ставки діють для всіх пасивних доходів, включаючи, зокрема, дивіденди, відсотки, роялті, інвестиційний дохід. За законом, банки повинні будуть інформувати податківців про нараховані відсотки, аби заможні українці не змогли уникнути сплати податків.
Однак депутати хочуть внести зміни до закону, пропонуючи обкласти податком у 18% самі фінустанови. Законом „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 1 липня також запроваджується оподаткування пенсій або щомісячного грошового утримання, які виплачуються з Пенсійного фонду України чи з бюджету, якщо вони перевищують 10 тисяч гривень. 
Податок із цієї суми стягуватимуть у розмірі 15% або 17%. Фактично “під ніж” підуть і пенсії держслужбовців, суддів, прокурорів, слідчих, працівників місцевого самоврядування, дипломатів та інших.

 Як отримати компенсацію на оплату комунальних послуг   
Із 1 липня в Україні почала діяти нова програма компенсації додаткових витрат для населення в умовах підвищення цін і тарифів на газ і теплову енергію. Нею зможуть скористатися сім’ї, середньомісячний сукупний дохід яких за попередні 6 місяців не перевищував прожиткового мінімуму для сім’ї, інформує сайт Міністерства соцполітики.

Як розрахувати сукупний дохід сім’ї та прожитковий мінімум

Для дітей віком до 6 років із 1 січня 2014-ого встановлено прожитковий мінімум у розмірі 1032 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 1286 грн, для працездатних осіб – 1218 грн, для осіб, які втратили праце­здатність, – 949 грн. 
Скажімо, є сім’я, що складається з чотирьох осіб (чоловіка, дружини, однієї дитини віком до 6 років та однієї – від 6 до 18 років). Зарплата чоловіка та його дружини становить 4500 грн на місяць. Прожитковий мінімум для цієї сім’ї становить 4764 грн (1218 грн х 2 особи + 1286 грн + 1032 грн). Дохід сім’ї менший за прожитковий мінімум для сім’ї, тому вона має право на компенсацію.

Як розраховується сума компенсації

Компенсація на оплату житлово-комунальних послуг розраховується як різниця між розміром плати за вказані послуги після підвищення цін і тарифів та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів на ці послуги.
Наприклад, до підвищення цін і тарифів на газ і теплову енергію (до 1 травня 2014-ого) сім’я платила за ці послуги у межах встановлених норм 300 грн на місяць, а після підвищення – 400 грн. Відповідно розмір щомісячної компенсації становить 100 грн. Міністр соцполітики Людмила Денисова зазначає, що ця сума не видаватиметься готівкою, а зараховуватиметься на особові рахунки платника ЖКП.
Компенсація надаватиметься з місяця звернення за її наданням до завершення опалювального періоду 2014 – 2015 років. Людмила Денисова зазначила: у зв’язку з тим, що тарифи на газ підвищилися з 1 травня, а програма компенсацій розпочала діяти з 1 липня, компенсація на бажання сім’ї може бути призначена вже з травня.

Як повернути гроші

Для призначення компенсації до відділів соцзахисту населення за місцем реєстрації необхідно надати заяву, довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої в житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) та пред’явити паспорт. 
Важливо, що компенсація надається на безповоротній основі, її отримання не пов’язане зі зміною форми власності житла й не тягне за собою таку зміну.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.6538 / 4.13MB / SQL:{query_count}