Техогляд можуть повернути…

Експерти й водії наголошують: головне, аби його проводила спеціальна служба, а не ДАІ!

В Україну може повернутися техогляд, адже це – одна з директив ЄС, яку ми зобов’язалися виконувати. Проте коли це станеться – наразі не відомо, оскільки відповідний закон мають прийняти у Верховній Раді. Зараз його ще навіть не написали. 
Громадські діячі, які стежать за розглядом цього питання, кажуть: “Нині є значно більше важливіших неприйнятих законів, і від них залежить безпека держави. Тому зараз ще зарано казати, що восени українські водії знову будуть змушені проходити техогляд”, – розповів “Пошті” громадський діяч Олег Мацех. 

Водії проти

А водії про новацію ні сном, ні духом... Більшість навіть чути про таке не хоче, згадуючи досвід попередніх років, коли доводилося за техогляд платити даївцям. 
Водій Іван розповів “Пошті”, що техогляду ніколи не проходив. “Зізнаюся вам чесно, що все життя я купував талони в ДАІ, бо так – простіше. А за автом доглядати треба. Це приватне питання кожного, у якому стані його транспортний засіб. Ніхто не ремонтуватиме автівки за мене”, – скаржиться“Пошті” водій. 
Парадокс: із числа опитаних водіїв власники дорогих автівок виступають за повернення техогляду, а водії стареньких – проти проходження такого іспиту. Але і перші, і другі визнають – техогляд в Україні має проводити незалежна спеціально створена служба, а не ДАІ, бо там на цьому свого часу робили бізнес. 

ДАІ не має права цим займатися!

Олег Мацех своєю чергою певен: цей закон не можна прийняти одразу, без обговорення, “так, як це було колись: раз – і все! Думаю, він отримає сильний опір у суспільстві, якщо порушуватиме права громадян і якщо, не дай Боже, стане спробою повернутися до попередньої системи. Адже всім добре відомо, як це відбувалося. Тепер, коли суспільство бере владу в свої руки, стверджувати, що закон “пройде” у Верховній Раді, немає підстав”.
Натомість у ДАІ, ймовірно, хочуть, щоби тех­огляд повернули. Мовляв, через його відсутність аварій на дорогах побільшало. “Державний технічний огляд в Україні повинен бути. Вулицями нашої держави повинні пересуватися технічно справні транспортні засоби, – сказав Анатолій Сіренко, керівник ДАІ України. – Ми плануємо подати до Верховної Ради законопроект найближчим часом”. За його словами, пропонують для нового автомобіля не проводити техогляду в перші три роки, після закінчення цього терміну проводити огляд треба буде раз на рік-два, а для автомобілів, яким 15-20 років і більше, – двічі на рік. 
А керівник МВС Арсен Аваков на своїй Facebook-сторінці повідомив: “Начальник ДАІ явно поквапився, видаючи обговорюваний із громадянським активом проект рішення... МВС не планує поки подавати в парламент такий проект”, – написав він.
Олег Мацех каже, що проводити техогляд точно не може ДАІ. “Служба навантажена величезною кількістю невластивих для неї функцій. Аби не говорили про державний огляд, ДАІ в жодному разі не має виступати там посередником, проводити процедуру ні технічно, ні технологічно, – переконаний Олег Мацех. – Цим можуть займатися страхові компанії. До прикладу, вони не видадуть страховки, якщо машина не пройде технічного огляду в сертифікованих, ліцензованих центрах. Має нестися відповідальність! 
Якщо після аварії доведуть, що техогляд не проходили, а дали хабар, то хтось має за це відповідати. Це точно не прерогатива ДАІ. Вона може здійснювати конт­роль, тобто запитати водія, чи пройшла його автівка техогляд. В Америці повну відповідальність за стан авта несе водій. Я вважаю, що це правильно, тому що держава має відійти від функцій контролю, а відповідальність має бути покладена на людину”.

Проходити техогляд має бути вигідно
Олег Назаренко, голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів, – про повернення в Україну техогляду
– Пане Олеже, після підписання Угоди з ЄС українські автомобілісти знову змушені будуть проходити техогляд. Наскільки ця директива є обов’язковою для виконання?
– Керівник ДАІ України Анатолій Сіренко казав: якщо ми приєднуємося до Угоди, ми повинні виконувати її вимоги. Це правильно! Але питання в тому, що наші чиновники, які готували її, могли не приєднуватися до цієї директиви. Чому написали саме її – для мене питання відкрите. 
– Скажіть, будь ласка, а хто приймав таке рішення? 
– Кабмін, Мінекономіки та Міністерство закордонних справ разом готували директиву. Вони вирішили приєднатися саме до цієї, але не приєднуватися до інших, зокрема щодо безпеки руху, вимог до екології. Вони не приєднувалися до тих директив, які шкодять нашим, українським виробникам. Якщо ми підписуємося на це, то дійсно будемо змушені вводити так званий техогляд, але так, як це роблять у Європі. 
– Прошу сказати, я як проходять техогляд європейські водії?
– За кордоном тех­оглядом займаються тільки незалежні організації, наприклад, громадські. Або автомобільні клуби. У Німеччині цим займається автоклуб. Техогляд не може проходити за старою схемою: купив талончик, їздиш і тебе ніхто не чіпає. Передусім потрібно зробити так, аби талончик неможливо було купити. 
– Чи це можливо?
– Організація, яка видає талони, має нести відповідальність. Раніше будь-яке авто, навіть те, яке розвалюється, спокійно проходило техогляд у ДАІ і ніхто ні за що не відповідав. Коли автомобіль виїхав зі СТО, врізався в автобусну зупинку та вбив людей, навіть сьогодні причина цього – “бо в нього заклинило кермо”. Хто буде за ґрати сідати? Водій! 
А потрібно прописати в законодавстві, щоби в тюрму сідав не він, а керівник СТО, який випустив несправний автомобіль на вулицю, адже це загрожує життю оточуючих. До речі, у радянські часи така відповідальність була. Тоді на кожному підприємстві була людина, що відповідала за виїзд автомобіля на вулицю, і якщо ставалася серйозна аварія, кримінальну відповідальність несла саме вона. Тобто СТО має обов’язково відповідати за стан автомобіля, який виїжджає, і тоді техогляд не “купуватимуть”, а проводитимуть. Плюс ще й у тому, що поменшає несправних авт. І наостанок – ця процедура має бути вигідною для людини.
– Як це зробити? 
– У жителів Німеччини, наприклад, менталітет такий: їздити без наклейки на номерних знаках, яка свідчить про проходження техогляду, соромно. 
У нас, по-перше, потрібно змінити правила стра­­хування, адже нині в Україні обов’язковою є цивільна відповідальність. Тобто страхова компанія несе більшу загрозу, якщо автомобіль несправний. Якщо авто справне, то в страхової компанії менше ризиків; якщо воно пройшло техогляд, то в нього має бути менша страхова плата. Людині має бути вигідно проходити техогляд.
Також треба, щоби станції, які проводитимуть техогляд, не мали права ремонтувати авто. Якщо приходить людина на СТО і їй кажуть, що треба щось замінювати чи ремонтувати, і самі ж це робитимуть, то робитимуть так, щоби робіт було якнайбільше. Отже, ці центри повинні бути незалежними. Вони не мають ремонтувати. Вони повинні лише займатися діагностикою. 
– Пане Олеже, раніше була інформація, що тех­огляд для нових машин необхідно буде проводити раз на три роки, а для стареньких – кожних півроку…
– У Європі нові автомобілі до п’яти років не проходять ніякого техогляду. Анатолій Сіренко запропонував, щоби термін становив три роки, але, думаю, якщо техогляд введуть, то в нас запрацюють європейські норми – п’ять років. Адже до цього часу авто все одно приїжджає на СТО. Там його обслуговують, оскільки воно – на гарантії. 
А це своєю чергою означає, що йому не потрібен ніякий техогляд. Один міністр у минулому пропонував, аби під час техогляду відбувалась відеозйомка. На його думку, все треба записувати на комп’ютер і зберігати п’ять років. Тобто на СТО треба брати відеооператора, адміністратора, охорону. Тоді техогляд коштуватиме 400-500 гривень. Я ж вважаю, що він має коштувати 50-60 гривень і, звичайно, проходити за спрощеною процедурою.
– Що ви маєте на увазі?
– Не розумію, який стосунок до безпеки дорожнього руху має несправність кондиціонера, подряпини чи ржавість. Авто може бути ржаве, але справне з точки зору безпеки руху. 
Якщо ми не відмовимося від цієї директиви ЄС і вводитимемо її, то перша вимога – спростити процедуру проходження техогляду.
– Чи підтримуєте ви думку, що від процедури треба відсторонити ДАІ?
– Так! Адже в жодній країні Європи ДАІ цим не займається. Для цього є незалежні установи, які мають робити не ремонт, а лише діагностику, щоби не бути зацікавленими в ремонті.
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.7624 / 4.15MB / SQL:{query_count}